Tertemiz ve berrak sularıyla Bodrum Yarımadası belki de Türkiye’nin en güzel koylarına ev sahipliği yapıyor. Maviyle yeşilin harika uyumunu yaşayacağınız tabiat harikası koylar adeta cennetin yeryüzündeki adresi… 

Bodrum’da nerede yüzülür diye merak ediyorsanız işte size Bodrum’un en güzel koyları listesi…

BODRUM’UN EN GÜZEL KOYLARI

Mazı Köyü Koyları

Halen bakir kalmayı başarmış Mazı Köyü, eşsiz koylarıyla Bodrum’un en güzel köylerinden… Bodrum’a bir saat uzaklıktaki köy, Gökova’ya da oldukça yakın… Kisebükü, Şeytan Deresi, Akarca, Çakıllıyalı, İnceyalı, Hurma, Ilgın ve Sedef olmak üzere birbirinden güzel 8 koyu var. Karadan ulaşım için zorlanmak istemeyenler Hurma Koyu’nu merkez alarak denizden tüm koylara ulaşım sağlayabilir. Ilgın Koyu, en sakin olanlarından. Bazen tek başınıza manzaranın keyfini yaşayabileceğiniz bir yer. Cennetin yeryüzündeki küçük bir kopyası diyebileceğimiz Kisebükü Koyu ise koylar arasındaki en güzeli. Koyda hamam, sarnıç ve kilise gibi kalıntılar da var. 

Akyarlar Koyu

Akyarlar Koyu, harika denizi, göz alıcı begonvilleriyle Bodrum severlerin en önemli uğrak yerlerinden… Eskiden balıkçı ve süngerci köyü olan Akyarlar, ismini beyaz kayalıklardan almış. Şu ansa rüzgârı sayesinde sörfçülerin, berrak denizi ve denizaltı çeşitliliğinden dolayı dalış yapanların tercihi olmuş. Bodrum ve Turgutreis kalabalığından biraz uzaklaşmak isteyenlerin kaçamak noktası olan Akyarlar, günlük tekne turlarının da uğrak noktası. Kos Adası manzaralı plajı, kafeleri, restoranları ile deniz keyfi için ideal. Taş evleri, turkuaz denizi ile gerçek bir Ege kasabası…

Cennet Koyu 

Bodrum’un en ünlü koylarından biri… Göltürkbükü’ne sadece birkaç kilometre uzaklıktaki koy, dayanılmaz turkuaz rengi ve doğasıyla son dönemde Bodrum’un en çok sevilen koylarından biri oldu. Tekne turlarıyla ya da karadan araçla ulaşabileceğiniz koyda herhangi bir tesis yok. Muhteşem denizin keyfini çıkarmak için koya özellikle kalabalıkların çekildiği hafta içi gitmek gerekiyor. Adının hakkını fazlasıyla veren koyda deniz ve orman kokuları arasında huzuru bulacağınız kesin. Koya inerken yukarıdan izleyeceğiniz manzarası ise harika. Rüzgâra kapalı olması sayesinde koy, sakinliğini ve berraklığını koruyabiliyor. 

Kargıcak Koyu

Çarşaf gibi sakin, masmavi rengiyle aklınızı başınızdan alacak yerlerden. Ulaşımın zor olduğundandır belki, güzelliğini bugüne kadar koruyabilmiş. Son 2 kilometrelik yolu geçmeyi başardığınızda yolun tüm zahmetini alacak bir manzara karşılıyor sizi. İster çarşaf gibi, isterseniz akvaryum gibi deyin, berraklığından gözlerinizi alamıyorsunuz. Kamp yapmak için çok uygun olan koya teknelerle de ulaşım imkânı var. Sahilde herhangi bir tesis olmadığından buraya giderken hazırlıklı gidilmesi gerekiyor. Bu gizli cennet, halk arasında Balıkçılar Koyu olarak da biliniyor. 

Karaincir Koyu

Karaincir Koyu, ince ve yumuşak kumu, masmavi denizi ve su altı zenginlikleri ile Bodrum’un en güzel koyları arasında. Bodrum’un en güneyinde yer alan plaj hem geniş hem de oldukça uzun bir sahile sahip… Tertemiz, dalgasız hali onu herkesin sevgilisi yapmış. Sığ deniz severler için ideal bir yer olan koyda metrelerce gitseniz bile deniz seviyesi dizleri ancak geçiyor. Hemen yanı başındaki Uzakdoğu plajlarını andıran Aspat Plajı da en az Karaincir kadar övgüyü hak ediyor. Yüksek tepelerle çevrili plajın ince taşlık bir yapısı var. 

Orak Adası

“Bodrum’un Maldivler”i olarak bilinen Orak Adası, Bodrum’un belki de en turkuaz denizine sahip. İki ana koyu olan ada, dalışcıların da en çok tercih ettiği yerlerden. Denizin berraklığı insanı baştan çıkartan bir güzelliğe sahip. Yukarıdan bakıldığında orak şeklinde olması onun bu adla anılmasını sağlamış. Yerleşim olmayan adanın yamaçları zeytin ağaçlarıyla kaplı. Bodrum’a 16 kilometre uzaklıkta olan koya teknelerle iki saatte geliniyor. Şanslıysanız ada etrafında caretta carettalara denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. 

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KOYLARI önerilerim için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...