Doğaya yakın olmak artık hepimizin en çok istediği şeylerden biri. Kendini her mevsimde doğaya atmaya çalışanlar için Türkiye birbirinden güzel kamp alanlarıyla dolu… İlkbaharda doğanın canlanışını, sonbaharda renkten renge geçişini görmek için kamp yapmak sanırım en güzel fırsat. Aslında her mevsimde uygun malzemeyle kamp yapma imkanı var. Siz yeter ki doğada olmayı isteyin. Bu yazıda doğanın en davetkar ve gösterişli olduğu en sevdiğim yerlerden bir seçme yaptım. İşte Türkiye’nin en güzel kamp alanları burada…

Şimdiden iyi gezmeler…

Karagöl, Borçka

Türkiye'nin en güzel kamp alanları
Türkiye’nin en güzel kamp alanları – Borçka Karagöl

Artvin civarı her mevsim en güzel manzaraları görmek için ideal. Burada doğa başka, renkler bambaşka… Artvin’e varmadan Hopa’ya çok yakın mesafede olan Borçka Karagöl hem kamp için hem de gezmek için en güzel yerlerden biri. Göle yakın orman içerisinde kamp yapmak serbest. Aynı zamanda birbirinden güzel köyleri, gölleri, şelaleleri ve yaylarıyla doyamayacağınız pek çok şey barındırıyor etrafında…

Yedigöller, Bolu

Yedigöller, Bolu
Yedigöller

Sonbahar deyince akla gelen ilk yerlerin başında. Ekim ayının son haftalarıyla kasım ayının ilk haftaları gitmek için en uygun zamanlar… Eğer yeşili seviyorsanız mutlaka ilkbahar havasını da görmelisiniz. Yeşilin her tonu adeta size birer şov yapıyor. Sonbaharda ise kayın ve gürgen ağaçlarının büründüğü renklerle Yedigöller tam bir cennet köşesi bana göre. Doyulmaz manzaralar eşliğinde hem kamp yapabilir hem de kısa yürüyüşlerle nefis fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu mevsimde çok yoğun olduğundan erken saatlerde gitmek ya da kamp yapmak asıl güzelliğini yaşamak için birebir. Büyük Göl ve Nazlı Göl civarında kamp için uygun alanlar düzenlenmiş.

Küre Dağları, Kastamonu

Batı Karadeniz’de Bartın – Kastamonu sınırlarında yer alan Küre Dağları her yanından güzellik fışkıran cennet köşelerden biri. 2000 yılında Milli Park ilan edilen bölge, WWF (Dünya Yaban Hayatı Koruma Vakfı) tarafından da dünyada korumada öncelikli bölgelerden biri sayılıyor. Burası aynı zamanda Avrupa’nın en yaşlı doğal ormanlarına sahip. Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Ilgarini Mağarası, Çatak Kanyonu, Aydos Kanyonu, Horma Kanyonu ve Ayazmana bölgede görülecek yerler arasında. Milli park içerisinde birçok kamp alanı var. Ilıca Şelalesi yanındaki kamp alanı en çok ziyaret edilenlerden. 

Uludağ, Bursa

Uludağ ve etekleri sadece kışın değil, ilkbaharda ve sonbaharda da görülmeye değer. Rengarenk orman içi köyleri ve şelaleleriyle her mevsimde görecek şeyler bulabilirsiniz burada. Hazır artık İstanbul – Bursa arası bu kadar kısalmışken bu fırsatı değerlendirmek gerek. Kamp yapmak için uygun yerlerden birkaçı: Çobankaya Kamp Alanı, Sarıalan Kamp,Misi Kamp Karavan Alanı ve Ketenli Yaylası. Ketenli Yaylası’nda bir tesis yok ancak doğayla baş başa kalmak için ideal. Aynı zamanda Aras Şelalesi’ne (2,1 kilometrelik bir tırmanışla) yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca, sonbaharda özellikle fotoğraf düşkünlerine muhteşem fırsatlar sunan Cumalıkızık, Misi Köyü, Gölyazı buralara gitmişken uğrayabileceğiniz yerlerden…

Sülüklü Göl, Bolu

Sakarya – Bolu sınırında yer alan Sülüklü Göl’e gitmek için en ideal zaman sanırım sonbahar. Etrafındaki kayın ve gürgen ağaçlarının oluşturduğu renk şovunu görmeniz gerek. Gölün içerisinde kurumuş ağaç kütüklerinin yarattığı atmosferse inanılmaz. Göl kıyısına kamp yapabiliyorsunuz. Özellikle ekim sonu en güzel zamanı. Bir tesis yok ama kullanabileceğiniz bir tuvalet var. 

Pürenli Yaylası, Düzce

Pürenli Yaylası
Pürenli Yaylası

Düzce’ye 28, Gölyaka’ya 24 kilometre mesafede olan Pürenli Yaylası sonbahar ve ilkbaharın en güzel renklerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Göl kıyısındaki çoğu artık terkedilmiş ahşap yayla evleri manzarayı daha da güzelleştirmiş. Yakınlarda birkaç küçük yayla ve göl daha var. Orman içerisinde kamp yapabilir, etraftaki patikalarla diğer yaylara kadar yürüyebilirsiniz. Kasım ayına çok bırakmadan gitmenizi tavsiye ederim yoksa kara denk gelebilirsiniz. 

Yenice Ormanları, Karabük

Bitki çeşitliliği, anıtsal ağaçları ve kendine özgü eko sistemiyle Türkiye’nin en özel yerlerinden biri Yenice Ormanları. Yeşillikler içerisindeki bölge, yürüyüş, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, kanyoning ve kamp için çok elverişli. Patikalardan bazıları belediye tarafından işaretlenerek yürüyüş için uygun hale getirilmiş. Bölgede kamp için birçok alan var. Bunlardan Eğriova Göleti, Batı Karadeniz’in en yüksek tepesi olan Keltepe Mevkii’nde yer alıyor. Gölet kenarı kamp için oldukça uygun. Ayrıca Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası ve arboretum alanı dört mevsim kamp için uygun yerler. Ancak çok soğuk olma ihtimaline karşı hazırlıklı gitmekte fayda var. Şeker Kanyonu da görülecek yerler arasında. 

Erikli Şelalesi, Yalova

Erikli, benim ilk kampımı yaptığım yer… O zamandan beri oldukça popüler hale geldi. Yaylaya ya da yayladan aşağıdaki köye yürüyüş rotası çok güzel ve kolay bir parkur olması sebebiyle genelde yürüyüş turlarının çok tercih ettiği bir yer. Özellikle sonbaharda meyve bahçelerinin arasından geçerek ilerlemek çok zevkli oluyor. Şelale ve etrafı da çok güzel… Yalova-Çınarcık-Teşvikiye Köyü yoluyla ulaşacağınız Erikli Şelalesi Kamp ve Mesire Alanı’nda piknik veya kamp yapabiliyorsunuz. Ekim-kasım ayları aynı zamanda kestane mevsimi olduğundan yanınıza kalın bir eldiven alırsanız kestane bile toplayabilirsiniz.

Göreme, Nevşehir

Göreme
Göreme

Kapadokya her mevsimi güzel yerlerden biri… Kış, ilkbahar ve sonbahar aylarının yarattığı muhteşem renkler burayı daha da güzelleştiriyor. Ben buranın en çok elma ve kayısı ağaçlarının açtığı mart-nisan aylarını seviyorum. Bölgede kamp için en uygun yerlerden biri Göreme. Hem kamp alanları var hem de isterseniz doğada tamamen özgür bir şekilde kalma fırsat bulabiliyorsunuz. Çadırınızı kurduğunuz tepe, sabah balonları izleyeceğiniz harika bir manzaraya açılabiliyor. Göreme Kamping’de hem manzara güzel hem tesis çok temiz hem de işini seven muhteşem bir işletmecisi var. 

Kaz Dağları, Balıkesir

kaz dağları
Kaz Dağları

Kaz Dağları’nı anlatmaya çok gerek yok aslında… Türkiye’nin oksijen deposu, efsanelere konu olmuş tarihi Kaz Dağları hem ilkbahar hem de sonbahar aylarında da harika oluyor.  Yemyeşil bir orman içerisinde tertemiz bir havaya uyanmak gibisi yok. Yürüyüş yolları, köyleri, şelaleleriyle güzelliklerle dolu. Milli park alanında ya da özel kamp alanlarında çadırınızı kurmak mümkün. Hızır Kamp bunlardan en bilineni ancak gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca, Akaleos Kamp Alanı, Endes Kamp Alanı, Çamlaraltı Kamp Alanı da kamp için gidebileceğiniz yerlerden. 

Ayder, Rize

Kaçkarlar’ın giriş kapısı Ayder, son zamanlarda kalabalıklardan dolayı çok gündem konusu oldu ama etrafı o kadar güzelliklerle dolu ki buraya uğramadan geçmek olmuyor.  Huser, Kavrun, Avusor gibi Rize’nin birçok güzel yaylasına gitmek için buradan geçmek gerekiyor. Kendisi artık, yayla dokusunu kaybetmeye başlasa da ben onu bu listeye koymadan edemiyorum. Konaklama için çok imkân var ama ben genellikle kamp yapıyorum Ayder’de. Tek başınıza değilseniz (ya da tek başıma da olur diyenlerdenseniz) doğada kamp yapmak mümkün… Ayder’in orta yerindeki yeşil alan kampçıların da kullandığı bir alan ama tesis yok. Ayder’in üst tarafında yer alan Ihlamurlar Altında Camping alanı benim de her yıl gittiğim yerlerden biri. 

Aladağlar, Niğde

Dağcılık faaliyetlerinin en gözde yerlerinden biri Aladağlar, 3000 metrenin üzerindeki zirveleriyle harika manzaralar oluşturuyor. Dağcılık yapmasanız da kamp için birçok güzel yer var bölgede. En çok tercih edilen yerlerden biri Sarı Memedin Yurdu… Aladağ Kamping de diğer bir seçenek.

Balık Gölü, Artvin

Türkiye'nin en güzel kamp alanları
Balık Gölü

Artvin’in sonbaharı burada başka oluyor. Aslında 2-3 yıl öncesine kadar çok bilinmeyen göl sosyal medya sayesinde artık tanınır oldu. İnce uzun yapıya sahip göl, etrafındaki çam ağaçlarıyla çok etkileyici. Etrafında tesis yok ama kamp yapmak için uygun bir alan. O yüzden yiyecek ve kamp malzemelerinizle hazırlıklı gitmekte fayda var.

Geyik Bayırı, Antalya

Geyik Bayırı
Geyik Bayırı

Kamp deyince akla en çok ilkbahar ve sonbaharın renkli ve çiçekli manzaraları geliyor. Bence her iki mevsim de güneye gitmek için en uygun zamanlar. Sıcaklıklar da kalabalıklar azken buranın keyfini çıkarmak lazım. Bu sene ilk kez gittiğim Geyik Bayırı kamp ve tırmanış severler için ideal bir yer. Taş duvarlardan oluşan bölge tüm dünyadan gelen tırmanışçılarla dolu. İster tecrübeli olun isterseniz yeni başlayın kendinize göre bir yer bulabiliyorsunuz. İsterseniz de ders alabiliyorsunuz. Kamp için Rido Camping ve Jo.Si.To. Guesthouse Camp’ı tercih edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi, Muğla

Türkiye'nin en güzel kamp alanları
Türkiye’nin en güzel kamp alanları – Kelebekler Vadisi

Adını bölgedeki çeşit çeşit kelebeklerden alan vadi güneyin belki de Türkiye’nin en özel yerlerinden biri. Dik kayalıklar arasındaki kanyonun denize açılan kısmı muhteşem. En ideal giriş yolu ise denizden. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle 15-20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Likya Yolu yürüyüşünde ya da Faralya Köyü’ne giderken araçtan inerek yukarıdan manzarasını da izleyebilirsiniz. Eğer tecrübeli bir yürüyüşçüyseniz Faralya’dan vadiye inen bir patika var. Zorlu bir yol ve yaklaşık bir saat sürüyor. Bazı yerlerde döşenmiş ipleri kullanmanız gerekebiliyor. Sahile yakın tek bir tesis var ve etrafında kamp yapılabiliyor. Faralya’ya çıkan yol üzerinde George House’un kamp alanı da diğer bir seçenek. 

Akyaka, Muğla 

Akyaka son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Bunda da haksız değil bence. Birçok tatil beldesinden farklı özgün yapısı, nehirle iç içe girmiş yaşamı onu bu kadar güzel yapan özellikleri. Muhteşem mimarisi, kitesurf’e uygun rüzgârı ve buz gibi Azmak Nehri ile sizi fazlasıyla mutlu edecek bir yer. Yazın tatile çıkamayanlar ya da yaz güneşini sevmeyenler için ilkbahar ve sonbahar Akyaka çok iyi bir seçenek bence. Orman içinde yer alan Akyaka Orman Kamp’ı çadır veya karavanınızla konaklayabileceğiniz yerlerden biri. Birçok hizmeti veren kampingde orman içi olması dolayısıyla ateş yakmak maalesef yasak. 

Sizin de Türkiye’nin en güzel kamp alanları önerilerine ilaveleriniz varsa lütfen aşağıya yorumlara ekleyin.

EN SEVDİĞİM İLKBAHAR ROTALARI ve EN GEREKLİ KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ için bu yazılara göz atabilirsiniz.

Eğer yürüyüşe yeni başladıysanız DOĞADA YÜRÜYÜŞ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER listem ve YÜRÜYÜŞ İÇİN SIRT ÇANTASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ yazılarım da işinize yarayabilir.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...