Bazıları denizin ve güneşin peşinden koşarken bazıları da gittikleri her yerde müzelerin peşinden koşuyor. En çok sanat müzelerini sevsem de tarih, bilim, teknoloji müzeleri de ilgimi çekiyor açıkçası. Dünyanın herhangi bir köşesinde dikkat çeken birkaç müze mutlaka çıkıyor. Bazı müzelerin ithaf edildiği konular, gerçekten de ilginç. Sadece bir kitaba adanmış Masumiyet Müzesi… Prag’daki İşkence Müzesi, Amsterdam’daki Seks Müzesi gibi. Daha da ilginçleri var; Hırvatistan’daki Kırık Kalpler Müzesi, Massachusetts’teki Kötü Sanat Müzesi, hatta Avanos’taki Saç Müzesi… Bunların sayılarını çok bilmiyorum ama bu listedeki dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri, ziyaret sayıları ile insanın ağzını açık bırakıyor gerçekten.

1- Ulusal Çin Müzesi — Pekin, Çin / National Museum of China

2003 yılında kurulan bu yeni müzeyi 2016 yılında 7,6 milyon kişi ziyaret etmiş. Modern ve antik çağa ait eserlere ev sahipliği yapan müzede takriben 6000-5000 yaşında yeşimden yapılmış ejder heykelleri de var.

2- Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi — Washington DC, ABD / National Air and Space Museum

Müze, insanlığın uçuş tarihine ait en büyük koleksiyona sahip. 2016 yılında 7,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. Müzede 1903 yılından Wright Kardeşler’e ait bir fotoğrafın yanı sıra ilk uzay çalışmalarına ait birçok eser var…

3- Louvre Müzesi – Paris, Fransa / The Louvre

Fransa
Louvre Müzesi’nin bahçesindeki cam piramitler

7,4 milyon ziyaretçi sayısıyla Louvre, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinin başında geliyor. Ziyaretçilerinin sadece %30’u yerli, %70’i ise yurtdışından geliyor. Mona Lisa’nın yanı sıra 70 binden fazla sanat eserini barındıran müze, aynı zamanda metrekare olarak da dünyanın en büyük müzelerinden biri.

4- Ulusal Doğa Tarihi Müzesi – Washington DC, ABD / National Museum of Natural History

Amerika’nın ikinci en çok ziyaret edilen Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, 1910 yılında açılmış. Müzeyi 2016 yılında 7,1 milyon kişi ziyaret etmiş. Ayrıca müze 30 milyon böcek, 4,5 milyon bitki, 7 milyon balık ve 400 bin fotoğrafı kapsayan 126 milyon parçalık bir koleksiyona sahip.

5- Metropolitan Sanat Müzesi – New York / The Metropolitan Museum of Art

Amerika’nın en büyük ve en popüler sanat müzesi… 2016 yılında 6,7 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. Koleksiyonunda 2 milyondan fazla eser var.

6- British Museum – Londra, İngiltere / British Museum

British Museum
British Museum’un içindeki Kraliçe Elizabeth Salonu

​​1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın ilk ulusal tarih müzesi unvanına sahip. Ayrıca bu müze İngiltere’nin en çok ziyaret edilen müzesi konumunda… 2016 yılında 6,4 milyon kişi ziyaret etmiş. Müze’de Mısır’dan Türkiye’ye Çin’den Hindistan’a dünyanın birçok yerinden eserler sergileniyor.

7- Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi – Şangay, Çin / The Shanghai Science and Technology

1995 yılından açılan müze, Çin’in en büyük müzelerinden biri. 2016 yılında 6,3 milyon kişiyi ağırlamış. Bilime adanmış müze, yıl boyunca uzay, robotlar, örümcekler ve insan bedenini konu alan birçok sergiye ev sahipliği yapıyor.

8- Vatikan Müzesi – Roma, İtalya / Vatican Museum

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri
Vatikan, Bramante Merdivenleri

18. yüzyıldan itibaren toplanmaya başlanan koleksiyonlarıyla Vatikan, İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesi. 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. Müzedeki 54 galerinin en sonunda ise Michelangelo’ya ait etkileyici Sistine Chapel yer alıyor.

9- Tate Modern – Londra, İngiltere / Tate Modern

Uluslararası çağdaş ve modern sanat eserlerinin sergilendiği en büyük müzelerden biri. Londra’da Soutbank’ta eski bir elektrik istasyonunun yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Tate Modern, yılda 5,8 milyon kişiyi ağırlıyor.

10- Taipei Ulusal Saray Müzesi – Taipei, Tayvan / The National Palace Museum

Çin’in en büyük antik koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyonunda resimler, yeşimler, bronzlar, nadir kitaplar ve kaligrafi eserleri var. 4,7 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş.

11- Ulusal Doğa Tarihi Müzesi – Londra, İngiltere / Natural History Museum

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri
Londra Doğa Tarihi Müzesi, Mavi Balina iskeleti

Müze, bazıları milyar yaşında olan 80 milyon parçaya ev sahipliği yapıyor. Filler, dinozorlar, balinalar bunlardan bazıları… 1881 yılında açılan müze, 2016 yılında 4,6 milyon kişi tarafından ziyaretçi edilmiş.

Konya
Mevlana Müzesi, Konya

Türkiye’de ise 2017 yılında en fazla ziyaret edilen müze 2 milyon 480 bin kişiyle Konya Mevlana Müzesi… İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’ni de 1 milyon 933 bin kişi ziyaret etmiş.

​Kaynak: Culturetrip

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Yorumlar kapandı...