Aynasız fotoğraf makinelerinin getirdiği en önemli katkı boyutların küçülüp çantalarımızı hafifletmesi oldu.  Bu hafiflemeyi sağlayansa DSLR değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinelerinin en önemli bileşenlerinden olan yansıtıcı aynanın makinelerden çıkartılması. Hem de fotoğraf kalitesinden bir eksilme olmadan… DSLR uyumlu lensler adaptörler sayesinde bu makinelerle kullanılabilirken otomatik odaklanma özellikleri, video çekimi ve aksesuarlar açısından diğerlerinden hiç de geride kalmıyorlar. Peki en iyi aynasız kameralar hangileri?

Şu an piyasada markaların birçok aynasız kamera modeli var. Ben de şu aralar DSLR ile aynasız arasında gidip geliyorum açıkçası… Hangisi öne çıkacak önümüzdeki günlerde karar vermiş olacağım.

Bu yazıda 2019’un en iyi aynasız kameraları arasından seçtiğim 4 kamera modeli için notlarımı sizlerle de paylaşmak istedim. Sizin favoriniz hangisi onları da merak ediyorum. Kullandıklarınızın artılarını veya eksilerini yorum kısmına yazarsanız sevinirim.

Nikon Z7

En iyi aynasız kameralar
Nikon Z7 (Fotoğraf: www.nikon.com)

Nikon’dan çok beklenilen fotoğraf makinesi 45,7 MP çözünürlük kalitesiyle piyasaya çıktı. Ergonomik yapısı ele tam oturmasını sağlıyor. 493 hibrit faz/kontrast otofokus özelliğiyle hem çok hızlı hem de onunla fotoğraf çekmek çok zevkli. Video meraklıları için de çok özel yetenekleri olan bir makine. Görünüm olarak Sony A serisi ile benzer özellikler gösteriyor. 

Sony Alpha A7 III

Sony
Sony Alpha A7 III (Fotoğraf: www.sony.com)

24.2 MP özelliğiyle göz dolduran fotoğraf makinesi, aynasızlar dünyasının en dikkat çeken kameralarından biri. Onunla kaliteli fotoğraflar çekerken hızlı çekim özelliğinden feragat etmek zorunda kalmıyorsunuz. Aynasızlarda sık görülen şarj sorunu da çözülmüş. Dolu bir batarya ile 710 fotoğraf çekilebiliyor. 4K video çekme özelliğine sahip makine ile adaptör aracılığıyla eski lensleri kullanma şansınız var.

Fujifilm X-T3

Fuji
Fuji X-T3 (Fotoğraf: www.fuji.com)

Fuji X-T3, güçlü, uygun fiyatlı ve kolaylıkla taşınabilir. APS-C sensörle aynasız kameralar arasında en güçlü sensöre sahip. X-T3, 26.1 MP yüksek kalitede çözünürlüğe rağmen kumlanma seviyesi çok düşük. Hızlı odaklanma özelliği makinenin en büyük artısı ve saniyede 20 kare çekebiliyorsunuz. 4K video özelliği videodan hoşlananlar için ideal. Film için özel lens seçeneği de mevcut. 

Canon EOS R

En iyi aynasız kameralar
Canon R (Fotoğraf: www.canonusa.com)

Hem profesyoneller hem de meraklılar için harika seçeneklerden biri. 30.3 MP özelliğiyle 5D MK IV ile aynı seviyede CMOS sensöre sahip. Küçük ve ergonomik yapısıyla çok kullanışlı ve farklı hava şartlarına oldukça dayanıklı. Sessiz çekim yapabilmesi en güzel özelliklerinden biri. 100 – 40.000 ISO aralığı düşük ışıkta veya gece çekimlerinde çok iyi sonuçlar elde etme fırsatı sunuyor. 4K çekim yapan makine aynı zamanda bluetooth özelliğiyle çektiklerinizi anında telefonunuza aktarma fırsatı sunuyor.

Seyahat fotoğrafı çekmeyi sevenler SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI İÇİN İPUÇLARI yazıma göz atabilirler.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...