Şehrin yüzde 80’ini kaplayan yeşil alanları ve dünyanın en büyük fuarlarıyla ünlü Hannover Kuzey Almanya’nın cazibe köşelerinden biri. Bu kısa yazıda Hannover gezilecek yerler ile ilgili kısa notlar bulacaksınız. 

Hannover ile ilgili duyacağınız ilk şey bir fuar şehri olduğuna yöneliktir. Gerçekten de Hannover, dünyanın en büyük fuarlarına ev sahipliği yapan önemli bir şehir. Büyük bir sanayi şehri beklentisinin aksine Hannover’in kasaba sakinliğinde olması onu öne çıkaran özelliklerin başında geliyor.

Devasa yeşil alanları, harika tasarlanmış Barok bahçeleri, Alman mimarisinin hâkim olduğu güzel sokakları ve müzeleriyle Hannover’de beklediklerinizden çok daha fazlası var bundan emin olabilirsiniz. 

Dünyanın en büyük fuarları burada 

Aşağı Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Hannover, Almanya’nın 13. büyük şehri. Leine Nehri ve Mittelland Kanalı arasında, Harz Dağları’nın eteklerine kurulan şehrin tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. 

Hannover gezilecek yerler
Hannover gezilecek yerler – Ballhof (Fotoğraf: Pixabay)

Ticari açıdan her zaman önemli olan şehrin kaderi 1947 yılında Alman Sanayi Fuarı’nın düzenlenmesiyle değişmiş. Fuar, İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören şehrin gelişimine büyük katkı sağlamış. CeBIT gibi her yıl düzenlenen sektörel fuarların yanı sıra dünyanın en büyük fuarı EXPO, 2000 yılında Hannover’de düzenlenmiş. 

Hannover gezilecek yerler

Şehri ilk kez gezecekler için büyük bir kolaylık düşünülmüş. “Kırmızı Hat” (Red Thread) ismi verilen projeyle şehri kendi başınıza gezmeniz mümkün. 4200 metrelik hat boyunca şehrin 36 turistik noktasını görüyorsunuz. Başlangıç noktanız tren garının önündeki Turizm Ofisi…

Hat boyunca Opera Binası, şehrin en eski kilisesi Aegidienkirche, Yeni Belediye binası, Leine Sarayı Köprüsü, Nanas Heykelleri görebileceğiniz eserlerden birkaç tanesi. Haritayı online olarak buradan satın alabilirsiniz.

Bombalardan hasar gören ‘eski şehir’ yeniden inşa edilirken tarihi atmosferin korunmasına özen gösterilmiş. Şehrin en eski tarihli binalarını görmek için Burgstraße’ye uğramalısınız. Şehrin birkaç önemli caddesinin kesiştiği Kröpcke, alışveriş, kahve molası ve sanat galerisi gezmek için en uygun yerlerden. Kröpcke Saati’yse semtin en bilindik buluşma noktası. Dünyanın önemli opera binalarından olan Staatsoper de yakınlarda. 

Yolunuzun üzerindeki duraklardan biri de Marktkirche. 14. yüzyıl kilisesi olan bu Gotik binanın kendisi kadar, haftanın belirli günlerinde kilisenin etrafında kurulan pazar da görülmeye değer. 

400 yıllık Ballhof binası ise şehirde görülebilecek noktalardan bir diğeri. Tarihi bina eskiden spor merkezi olarak kullanılırken şimdi farklı sanat gösterilerinin yer aldığı bir sanat merkezi olarak kullanılıyor.

Eskiden kilise şimdi bir anıt

Eskiden kilise olan Aegidienkirche savaş sırasında bombalandıktan sonra onarılmak yerine “savaş ve şiddet” anıtı olarak, olduğu gibi bırakılmış. Hiroşima’dan getirilen çanı günün belirli saatlerinde ‘barış’ için çalıyor. 

Çikolata üreticisi Bernhard Sprengel’in bağışlarıyla ilk adımları atılan Sprengel Müzesi’nde modern ve çağdaş sanat eserleri görülebiliyor. Picasso, Ernst, Klee, Leger burada eserlerini görebileceğiniz birkaç ünlü isim. 

Aşağı Saksonya Müzesi olarak anılan Landesmuseum’da doğa tarihi, arkeoloji, etnografya meraklıları, dünyanın farklı köşelerinden getirilen etkileyici eserleri bir arada görme şansı bulabilirler.

Hannover gezilecek yerler
Hannover gezilecek yerler – Maschsee (Fotoğraf: Pixabay)

Hannover, park, bahçe ve koruma alanları ile Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri sayılıyor. Eilenriede Ormanı, 640 hektarlık alanıyla şehrin nefes alabileceğiniz en önemli noktası.  Özellikle yaz aylarında yerli halkın ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yerse Maschsee civarı. 

Yapay bir göl olan Maschsee ve etrafında su sporları, yürüyüş, piknik, yeme-içme gibi birçok etkinlik için alanlar mevcut. Yaz aylarında düzenlenen Maschsee Festival’inde bölge, 3 hafta süresince tam bir gösteri merkezine dönüyor. 

Yeni Belediye Sarayı’nı mutlaka görün

Muhteşem mimarisiyle şehrin sembolü haline gelen Yeni Belediye Sarayı, Maschpark’ın içerisinde. Bina, halen aktif olarak kullanılsa da kapıları herkese açık.  97 metrelik kubbesine çıkarak şehrin yeşil manzarasını bir de buradan izleyebilirsiniz. 

Hannover gezilecek yerler
Hannover gezilecek yerler – Yeni Belediye Sarayı (Fotoğraf: Pixabay)

Şehrin asıl sembolü ise Herrenhausen Bahçeleri. Ancak buraya giderken şehrin birçok yerinde imzası bulunan, aslen Fransız olan Niki de Saint Phalle’e ait Nanas Heykelleri’ni görmeyi unutmayın. 1974 yılında yapılan sevimli kadın heykelleri zamanında pek istenmemiş ama şimdi şehrin gurur duyduğu maskotlardan biri haline gelmiş. 

İhtişamlı Barok bahçeler

Herrenhausen Bahçeleri, Barok tarzında düzenlenmiş muhteşem bir alan. Versay’dan etkilenerek yapılan Fransız tarzı bahçe içerisinde Büyük Bahçe, konferans merkezi ve Schloss Herrenhausen Müzesi, Botanik Dağ Bahçesi ve İngiliz bahçesi Georgengarten gibi farklı alanlar bulunuyor. Kuruluşu 1666 yılına kadar uzanan bahçe Avrupa Bahçe Ödülü’nün sahibi. Bu göz alıcı bahçede Niki de Saint Phalle’nin oluşturduğu mağara ve Hannover’in gurur kaynağı ünlü matematikçi Leibnez’e adanmış tapınak uğrayabileceğiniz önemli noktalar. 

Hannover gezilecek yerler
Hannover gezilecek yerler – Herrenhausen Bahçeleri (Fotoğraf: Pixabay)

Deniz Yaşamı Akvaryumu, Steinhude Gölü, Geyik Parkı, August Kestner Müzesi ve 20 kilometre uzaklıkta Marienburg Şatosu Hannover’de görülebilecek diğer yerler. 

Hannover ilk gördüğünüzde sizi çarpan şehirlerden değil belki ama vakit geçirdikçe, gezdikçe en sevilenlerden biri olmaya aday şehirlerden.

AVRUPA’DA KIŞIN GEZİLECEK YERLER için öneriler arıyorsanız bu yazım size fikir verebilir.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...