Sokaklarını adımlarken zamanı, nerede olduğunuzu unuttuğunuz yerler vardır. Sanki bir zaman makinesiyle yolculuğa çıkmış ve eski bir çağa ışınlanmış gibi hissedersiniz. Avrupa’nın en güzel korunmuş şehirlerinden biri olan Brüj’ü gezerken aynen böyle hissediyorsunuz. Bu yazıda Brüj gezilecek yerler ile ilgili kısa notlar bulacaksınız.

Peki, Brüj’de sizi neler bekliyor? Renkli kuzey mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokakları, kanalları, meydanları ile bu Ortaçağ şehrine hayran olmaya hazır olun.

Eski bir liman şehri 

Brüj gezilecek yerler
Brüj gezilecek yerler – (Fotoğraf: Pixabay)

Trenden inip istasyondan şehre adım attığınız anda yolculuğun her şeye değdiğini anlıyorsunuz. Çikolata kokuları eşliğinde gezdiğiniz şehirde her yer yürüyüş mesafesinde. Her sokağına girip kaybolmadan dolaşabileceğiniz yerlerden… Belçika’nın dünyaca ünlü çikolatasını tatmak için en iyi adreslerden bir de burası…

Eskiden bir liman kenti olan şehir, kanallarla örülmüş. Bu yapısı yüzünden “Kuzeyin Venedik”i olarak anılıyor. Flaman bölgesinin başkenti olan Brüj, tarih boyunca ticaretin de merkezi olmuş. 13. ve 14. yüzyıllarda en hareketli dönemini yaşamış. 116 bin nüfuslu küçük bir şehir olmasına rağmen yılda 8 milyon turisti ağırlıyor. 

Brüj gezilecek yerler

İstasyondan çıkar çıkmaz sizi karşılayan yemyeşil Koning Albertpark’ta yolcuğun yorgunluğunu attıktan şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Şehrin tarihi bölümüne vardığınızda büyü başlıyor ve masallardan çıkma şehir sizi etkisi altına alıveriyor. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki şehrin iki önemli meydanından biri olan Markt Meydanı, şehrin kalbi. Her zaman hareketli meydan, kafeler, çikolatacılar, çiçekçiler, hediyelik eşya dükkanları ve tarihi binalarla çevrili. Şehrin sesini dinlemek ve akışını izlemek için en iyi yer. Şehir turu yaptıran faytonların kalkış noktası da burası. 

Bir tarih müzesi olan Historium ve ünlü Belçika biraları hakkında detayları öğrenebileceğiniz Bira Müzeside yine bu meydanda…

Brüj gezilecek yerler
Brüj gezilecek yerler – (Fotoğraf: Pixabay)

366 merdivenle harika bir şehir panoraması

Şehrin her yerinden sizi takip eden ve şehrin en önemli binalarından olan Belfort Kulesi meydanın baş köşesinde. 13. yüzyılda inşa edilmiş bu muazzam yükseklikteki kule, 47 çanı ve 83 metre yüksekliğiyle şehre en hâkim manzaralardan birine sahip. Aynı anda içerde 70 kişinin olmasına müsaade edilen kuleye çıkmak için 366 merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Çıktığınızdaysa sizi muhteşem Brüj panoraması karşılıyor ve tüm zahmete değiyor. 

Markt Meydanı’na küçük bir sokakla bağlı olan Burg Meydanı ise şehrin diğer önemli meydanı… Markt kadar büyük olmasa da göz alıcı Belediye Binası ile oldukça etkileyici… 

Brüj gezilecek yerler
Brüj gezilecek yerler – (Fotoğraf: Pixabay)

Kilisede Michelangelo sürprizi 

Hemen sağınızda ise Kutsal Kan Kilisesi var. İsrail’den getirilen ve üzerinde İsa’nın kanının olduğuna inanılan bez parçasının burada muhafaza edilmesinden dolayı bu isim verilmiş. Bir fanus içerisinde saklanan bez, günün belirli saatleri ziyarete açılıyor. 

Şehrin en önemli dini binalarından biri de Church of Our Lady… Brüjlü sanatçıların elinden çıkma en güzel eserlerle bezeli kilisenin kulesi 115,5 metre yüksekliğinde… Kilisesinin bir özelliği de Michelangelo’nun ünlü “Meryem Ana ve Çocuk” heykeline ev sahipliği yapıyor olması… Michelangelo’nun yurtdışına çıkmasına izin verdiği birkaç nadir eserden biri…

Brüj
Brüj gezilecek yerler – (Fotoğraf: Pixabay)

Ünlü fotoğraf köşesi 

Sokaklardan gezerken kanal boyunca birbirinden güzel binaların oluşturduğu dayanılmaz güzellikte manzaralar size eşlik ediyor. Hem keyifle izlemek hem de fotoğraf çekmek için harika köşeler var. Rozenhoedkaai ise en ünlü köşe… Belki de şehrin en çok fotoğraflanan noktalarından.

Kanal turu burada küçük sempatik teknelerle yapılıyor. Şehri hem su seviyesinden görmek hem de şehrin tarihini dinlemek için iyi bir fırsat. 

Eskiden hastane olarak kullanılan şimdi ise müzeye çevrilen St. John Hastanesi ve Jan Van Eyck, Hans Memling gibi Flaman sanatçıların eserlerini görebileceğiniz Groeninge Müzesi şehrin görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Brüj gezilecek yerler
Brüj gezilecek yerler – (Fotoğraf: Pixabay)

Nergis çiçekleri ve Begijnhof

Bir dönem rahibelerin ve yalnız kadınların kaldığı Begijnhof, özellikle bahar aylarında harika görüntüler sergiliyor. Nergisler eşliğinde gezeceğiniz bahçesi ve beyaz renkli evleriyle sizi 17. yüzyıla götürecek.

Bir yürüyüş molası vermek isterseniz en iyi duraklardan biri, Minnewater Parkı… Tam ortasında yer alan Sevgi Gölü’yle şehrin en yeşil ve huzur veren köşelerinden…

Biraz çikolata, biraz patates kızartması ve birkaç da waffle eşliğinde gezeceğiniz buram buram tarih kokan sokakları ve kanallarıyla Brüj, sizi hiç hayal kırıklığına uğratmayacak. 

Brüj’e nasıl gidilir?

Brüj’de havalimanı olmadığından yakın şehirlerden birine uçarak oradan tren, otobüs seferlerinden biriyle ya da kiraladığınız aracınızla şehre rahatça ulaşabilirsiniz. 

Brüj’e en yakın havalimanı Brüksel Havalimanı İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saat kadar sürüyor. Ancak tek yol bu değil. Uygun fiyatlı uçuşlar bulursanız Düsseldorf, Köln, Rotterdam, Amsterdam hatta Paris üzerinden de araç ya da tren ile ulaşabilirsiniz. 

Paris – Brüj arası araçla yaklaşık 3 saat 

Düsseldorf – Brüj arası araçla yaklaşık 3 saat

Rotterdam – Brüj arası araçla yaklaşık 2 saat

Köln – Brüj arası araçla yaklaşık 3 saat

Amsterdam – Brüj arası araçla yaklaşık 2 saat 20 dakika

AVRUPA’DA KIŞIN GEZİLECEK YERLER için öneriler arıyorsanız bu yazım size fikir verebilir. Avrupa’nın gizli cennetlerinden yeşillikler içindeki SLOVENYA ile bilgi almak için bu yazıma bakmanızı öneririm.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...