Sabahın üçünde heyecanla kalkıp yolların el verdiğince koşturarak geliyoruz Güneş Kapısı’na. Görüş fırsatı vermeyen bir bulut denizi karşılıyor bizi. Ama şanslı günümüzdeyiz… Çok geçmeden dağılan bulutlar arasından parça parça gözükmeye başlıyor kalıntılar. Günlerdir heyecanla beklediğimiz an… Dağların arasında kayıp şehri görüyoruz. Taşlardan örülmüş bir şaheser. Dünyanın en büyüleyici noktalarından birine bakıyoruz: Machu Picchu’ya.

Yürüyüşe başladığım ilk yıllardan beri hayalim, Inca Trail / İnka Yolu’nu yürüyerek Machu Picchu’yu görmekti. Dünyanın en etkileyici yürüyüş rotalarından biri olan Inca Trail, sizi dünyanın en yeni harikasından birine ulaştırıyor…

Machu Picchu gezi rehberi
Sun Gate-Güneş Kapısı

Hedef büyük olunca gerçekleştirmek de biraz zaman alıyor ve çaba gerektiriyor. Bu hayali gerçekleştirmek için hem yürüyüş için uygun zamanı yakalamam hem de işlerimin az olduğu bir dönemi denk getirmem gerekiyordu. Kıtalararası uçacağım için her zamankinden daha uzun bir tatile ihtiyacım vardı. Bir yandan bilet fiyatlarını sık sık kontrol ederken bir yandan da yürüyüş için detayları araştırıyordum. Machu Picchu gezi rehberi başlıklarını incelemeye başlayabiliriz.

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya gitmek için iki yol var; bir trenle gitmek diğeri de Inca Trail’i yürüyerek ulaşmak. Ben yürüyerek gideceğimden emindim… O yüzden de tüm planlarımı bu yürüyüşe göre ayarlamak, geri kalan zamanımı da farklı yerleri görmeye ayırmak istiyordum. Eğer Klasik Inca Trail’i seçiyorsanız bir tur firması ile gitmeniz gerekiyor. Yolda her gün belli sayıda yürüyüşçünün olmasına izin verildiğinden istediğiniz zamanda bir tur bulabilmek için çok önceden, bazen 6 ay öncesinden turunuzu ayarlamanız gerekebiliyor. Araştırmaların en önemli kısmını da bu tur şirketini seçmek alıyor.

İlk yıl tur firması seçimimi yapmış, yürüyüş günümü belirlemiş, rezervasyon formunu doldurmuş ve mutlu mesut uçak biletini peşinde koşarken, kısa bir süre sonra firmayla yazışıp, rezervasyonu aldıklarından emin olmak istedim. Ancak firma, kaparo ödenmeden rezervasyonun geçerlilik kazanmadığını benim de o tarihler için bir kaydımın olmadığını söyledi. Gözümden kaçan bir detay yüzünden istediğim tarihler dolmuştu ve benim tarih değişikliği yapmam da mümkün gözükmüyordu. O yılki hayallerim ne yazık ki bir sonraki seneye kalmıştı. Ben yazışmayı yaptığımda Şubat ayıydı ve taaa o aylarda Haziran tarihleri dolmuştu.

Tabi ki ikinci sene, yaptığım hatadan ders almıştım. Her şeyi uygun şartlarda ve zamanında gerçekleştirmiş sonunda kaydımı yaptırmıştım. Biletimi de aldıktan sonra bana tur planını yapmak ve hazırlıklarımı yaparken yürüyüş gününün gelmesini beklemek kalmıştı.

Inca Trail İçin Tur Seçimi

Seçim yaparken, rotadan, yiyeceğe, dahil olan şeylere, katılımcıların yorumlarına kadar bir sürü noktaya dikkat etmek gerekiyor. Ancak tur firmasını seçerken dikkate aldığım önemli bir detay daha var. 4 günlük bir yürüyüş turu için minimum 600 dolar gibi bir ücret ödüyorsun ve bunun en düzgün firma olmasına çalışıyorsun… Firmalar arasında oldukça benzer hizmetler var ve ücretleri de üç aşağı beş yukarı benzer. Ancak Nepal’de Everest Ana Kamp yürüyüşü veya Annapurna yürüyüşlerinde olduğu gibi bu yollar üzerinde sadece insan veya havyanla taşımacılığa izin veriliyor. Bu tür yürüyüşlerde sizin yüklerinizi ve kamp malzemelerini taşımak için insan gücü kullanılıyor. Bu da yürüyüşü pahalıya getiren en önemli etkenlerden biri. Firmaların taşıyıcılara davranış şekli de her zaman maalesef aynı olmuyor.  Ben seçim yaparken bunu da dikkate almaya çalıştım.

Inca Trail
Tur ekibi

Bu neden önemli; siz günlük 4-5 kiloluk çantalarınız ve tam teşekküllü kıyafetlerinizle zorlukla yürürken onlar, 20 kiloları bulan (ya da geçen) yüklerle bazen düzgün bir ayakkabısı ve yağmurluğu olmadan, çoğunlukla sizden önce yola çıkarak ve siz vardığınızda kampı kurmuş, çadırları hazırlamış, yemekleri pişirmeye çoktan başlamış oluyorlar. Tur firması seçerken çalışanlarına böyle bir çalışmanın karşılığını verdiklerinden emin olmak istiyor insan… Seçtiğim tur firması, Llama Path da bunu Peru şartlarında en iyi yapanlardan biriydi.

Machu Picchu’nun Tarihi

Machu Picchu, 1911 yılında tekrar keşfedilene kadar unutulmuş bir İnka şehriymiş. O tarihe kadar yerli halkın hayvanlarını otlattığı bir alan olarak kullanılıyormuş. Yale Üniversitesi’nde profesörlük yapan Hiram Bingham kayıp şehir Vilcabamba’yı bulmak için bölgeye geliyor ve yerli halkın onu kalıntılara götürmesi sonucu Machu Picchu’yu buluyor. Aslında Machu Picchu’yu bulduğundan habersiz, bölgenin kabaca bir haritasını yaparak takip eden yıllarda buraya gelmeye devam ediyor.

Bulunduğunda yoğun şekilde bitkilerin ele geçirdiği şehir, zamanla temizlenerek şu anki büyüleyici haline kavuşuyor. Bu çalışmalar sırasında Inka Trail’i de Bingham ortaya çıkarıyor. O güne kadar dünyanın varlığından haberdar olmadığı Machu Picchu, bugün artık dünyanın yeni 7 harikasından biri haline geliyor.

Machu Picchu
Machu Picchu

Machu Picchu Ne Demek?

And Dağları’nın zirvesinde Urubamba vadisi üzerine, 2430 metre yüksekliğinde kurulan Machu Picchu’nun anlamı “eski zirve”…

15. ve 16. yüzyılda Güney Amerika’da hüküm süren İnka İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş. İnşa edildikten 100 yüzyıl sonrada terk edildiği varsayılıyor. Modern arkeologlar Machu Picchu’nun imparatorluk ailesi ve soylular için inşa edildiğine inanıyor. Başka bir teori ise kutsal bir dini merkez olabileceğini söylüyor.

Şehir üç bölgeden oluşuyor; yerleşim yerleri, tarım alanları (teraslar) ve dini alanlar. En görkemli zamanında 1200 civarı insanın yaşadığı varsayılıyor.

Hiç harç kullanılmadan inşa edilen duvarlarda kullanılan taşların bazıları 100 tonu bulabiliyor. Birbirine geçme yöntemi kullanılan duvarlar mühendislik harikası.

Bazı kaynaklara göre İspanyol istilasından çok kısa bir süre terkedilen şehir, bu sayede yağmalanmaktan kurtulmuş ve yıllarca unutularak tekrar ortaya çıkartılmayı beklemiş.

Machu Picchu’nun en önemli yapıları; Güneş Tapınağı, Üç pencereli tapınak ve güneş saati Intihuatana.

Bingham yönetimindeki ekip yıllar içerisinde birçok tarihi eseri ABD’ye incelemek için götürse de tekrar geri gelmesi ancak son yıllarda gerçekleşiyor.

1983 yılından beri UNESCO World Heritage / Koruma alanlarından biri.

Machu Picchu 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

National Geographic dergisinin Nisan 1913 sayısı ile meşhur olmuş.

Machu Picchu gezi rehberi
Machu Picchu

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gitmeli?

Mayıs – Eylül arası en uygun zaman aralığı… Kuru mevsim olması dolayısıyla Haziran – Ağustos arası en çok tercih edilen aylar. Şubat aylarında yol, bakım çalışmaları için tamamen kapanıyor.

Machu Picchu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Machu Picchu için günlük 2500 kişiye giriş izni veriyorlar. O yüzden biletleri en azından birkaç gün öncesinden almakta fayda var. Eğer yüksek sezonda gidiyorsanız bunu birkaç hafta öncesine bile çekebilirsiniz.

Ziyaret 06.00 – 17.30 arası ama iki bölümde yapılıyor son girişi 16.30’da yapmış olmanız lazım.

Machu Picchu için biletlerini online almak mümkün… Sitede İngilizce bölüm de var ama bazen çalışmayabiliyor. www.machupicchu.gob.pe

Biletlerinizi Cusco’ya vardığınızda yetkili bir seyahat acentasından alabileceğiniz gibi resmi ofislerden de alabilirsiniz.

Adres:

Oficinas de la Dirección Desconcentrada de Cultura

Calle Garcilazo SN – Museo Casa Garcilaso

Peru Rail’in Plaza de Armas’taki ofisinden biletler alınabilir. Eğer buralardan alıyorsanız öğrenci kartınızı veya pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurun.

Machu Picchu gezi rehberi
Machu Picchu, taş işçiliği
Bilet Fiyatları:

Machu Picchu

Yetişkin: S/152. (Yak. US$ 47)

Öğrenci – ISIC kartı ile S/77 (Yak. US$ 24)

8 -17 yaş çocuk S/77. (Yak. US$ 24)

8 yaş altı çocuklar ücretsiz.

Machu Picchu + Huayna Picchu Bileti

Yetişkin: S/200 (Yak. US$ 62)

Machu Picchu + Montana Bileti (Machu Picchu Dağı’na yürüyüş)

Yetişkin: S/200 (Yak.  US$ 62)

Öğrenci – ISIC kartı / 8-17 çocuk S/125 (Yak. US$ 39)

Machu Picchu  Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Trenle:

En çok tercih edilen Cusco – Ollantaytambo’ya – Aguas Calientes rotası. Taksi veya otobüsle Ollantaytambo istasyonuna (1 saat 45 dakika) vardıktan sonra oradan trenle Aguas Calientes’e  trenle seyahat ediliyor (1 saat 30 dakika). Buradan da yaklaşık 20-25 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Machu Picchu’ya varıyorsunuz.

Tren sefer sayıları oldukça çok. En erken servis, 05.45’te başlıyor. Aldığınız bilete göre en ucuz gidiş dönüş 132 dolar civarında tutuyor.

Diğer bir seçenekse Cusco’daki Poroy istasyonundan Aguas Caliantes’e gitmek… Poroy’a gitmek için de bir taksiye veya otobüse binmek gerekiyor. Peru Rail günde sadece 4 sefer yaptığından biletler hemen tükeniyormuş. Önceden almak gerekiyor. Farklı kategorilerde bilet alabiliyorsunuz. Çok şık alternatifleri var. Aldığınız kategoriye göre size en ucuzu yaklaşık gidiş dönüş 207 dolara mal oluyor. Tek yön aldığınızda da fiyat biraz artıyor tabii.

Hiram Bingham 11 servisini seçerseniz mesela; size gidiş dönüş 875 dolarlara mal olabiliyormuş.  Ama buna kokteyl, yemek servisi, otobüs transferleri, Machu Picchu’ya giriş bileti de dahil oluyormuş.  Eğer bunla gidiyorsanız en erken servis 06:40’da. 09:54’te Aguas Calientes’e varıyor.

Aguas Calientes’e ulaştıktan sonran kısa bir yürüyüşle Machu Picchu otobüslerine ulaşıp 20-25 dakikalık bir seyahatle girişe ulaşıyorsunuz. Bu otobüsler her 15 dakikada bir kalkıyor. (Gidiş dönüş yaklaşık 24 dolar)

Peru
Machu Picchu, bizim ekip

Machu Picchu Otobüslerinin Kalkış Zamanı:

Aguas Calientes – Machu Picchu 5.30 – 15.00

Machu Picchu – Aguas Calientes 6.30 – 17.45

Bu otobüs biletleri online alınmıyor ama otobüs durağından kolaylıkla alınabiliyor. Hatta zamandan kazanmak için biletleri Cusco’dan da alabilirsiniz.

İki tren yolu firması var: Peru Rail ve Inca Train. Seferlerin çoğu Peru Rail tarafından yapılıyor. Eğer e-bilet alıyorsanız yanınıza dökümünü almanız ve istasyonda bunun biletle değiştirmeniz gerekiyor. O yüzden istasyona en azından bir saat erken gitmenizi tavsiye ediyorlar.

Trenlerin çoğunun tavan kısımlarında da camlar var (panoromik pencere diyorlar) ve buralardan dağ manzarasını en uç noktalarına kadar seyredebiliyorsunuz.

Peru Rail

Inca Rail

Aguas Calientes’e vardıktan sonra Machu Picchu’ya yürüyerek gitmek de başka bir seçenek. Yaklaşık 1,5 saat süren bir yürüyüşle Machu Picchu’ya ulaşabiliyorsunuz.

Yürüyerek:

En çok tercih edilenlerden biri Klasik Inca Trail rotası. 4 gün sürüyor. Bu turda tur firmanız sizi Cusco’dan yürüyüşün başlayacağı 82. kilometreye götürüyor. 3 gece yürüyüşün ardından 4. gün sabah erken saatlerde Machu Picchu’ya varıyorsunuz. Burada 2 saat bir tur ve serbest zamanın ardından, otobüsle Aguas Calientes’e iniliyor. Oradan da önce trenle Ollantaytambo’ya sonra otobüsle Cusco’ya ulaşıyorsunuz.

Bunun 2 günlük olanı da var. Tur firmanız sizi bu sefer 104 kilometreye götürüyor. Önce otobüs sonra trenle gidiyorsunuz. Birinci gün yürüyüşün ardın Sun Gate’e ulaşıp, oradan Aguas Calientes’e dönüyorsunuz. Gecelemeyi orada yaptıktan sonra erkenden Machu Picchu, 2 saatlik rehberli tur ve serbest zamanın ardından otobüsle Aguas Calientes’e iniliyor. Oradan da önce trenle Ollantaytambo’ya sonra otobüsle Cusco’ya ulaşıyorsunuz.

Başka alternatif ise en çok tercih edilen Salkantay – Santa Teresa turları. 7 veya 5 gün süren bu turlarla farklı rotaları kullanarak Machu Picchu’ya ulaşıyorsunuz. Burada resmi izin gerekmediği için gittiğinizden birkaç gün öncesinden ayarlayarak bu tura katılma şansınız var.

İyi firmaların çoğuna yine çok öncesinden rezervasyon yapıldığından gitmeden organize etmenizde fayda var.

Aguas Calientes’ten Machu Picchu’ya yürüyerek gitmek de başka bir seçenek. Yaklaşık 1,5 saat süren bir yürüyüşle Machu Picchu’ya ulaşabiliyorsunuz.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Yorumlar kapandı...