Dünyanın en büyük ülkesi, bir dönemin süper gücü ve son zamanların en turistik ülkesinin başkenti. Moskova’dan bahsediyorsak 48 saatlik bir plan tabii ki, yeterli olmayacak. Benim gibi az zamanınız varsa ve bu zamanı en uygun şekilde değerlendirmek istiyorsanız size Moskova’da gezilecek yerlerden derlediğim harika bir önerim var. Moskova’da 48 saatin her anını dolu dolu geçireceğinizden hiç şüpheniz olmasın… 

17 milyon kilometre karelik alanıyla Rusya gerçekten o kadar büyük ki… Koca koca şehirleri, gölleri, nehirler, deniz görünümlü gölleri, yarımadaları, tundralarıyla eşsiz bir coğrafya. Moskova ise bu devasa ülkeye yakışır gösterişli bir başkent… Moskova Nehri kıyısına kurulu Moskova, Rusya Çarlığı’na, Sovyet Rusya’ya şimdi de Rusya Federasyonu’na başkentlik yapıyor. Banliyöleriyle 20 milyonluk mega bir şehir. 

Burada her şey abartılı

Moskova 48 saat
Moskova’da gezilecek yerlerin başında Kızıl Meydan geliyor.

Kilometre başına düşen en çok milyonerin yaşadığı şehir, son dönemin en gözde şehirleri arasına girmiş bulunuyor. Forbes’a göre dünyanın 9. en pahalı şehri olmasında bu zenginlerin de sanırım büyük payı var herhalde… 

Moskova, tarihiyle, kültürüyle ve gösterişiyle şaşırtan bir güzelliğe sahip. 1147 yılında kurulan şehir, bir dönem başkentliği Saint Petersburg’a kaptırsa da Ekim Devrimi’nden sonra tekrar başkent olmuş. Rusya’nın 1990’larda yaşadığı değişimi en çok Moskova’da görüyorsunuz. Zenginleşen şehirde her şey abartılı. 8 şeritli yollar, lüks taşan AVM’ler, Ferrarilerin, Maseratilerin en çok görüldüğü caddeler de burada. 

Farklı tarzlar bir arada

Şehrin mimari dokusunda birçok farklı tarzı bir arada görmek mümkün. Sovyet dönemi toplu konutları, post modern binalar, Art Nouveau ve konstrüktivist binalar şehri gezerken göreceğiniz farklılıklardan birkaçı. Şehre damgasını vuran binalar ise Stalin döneminde yapılan “Yedi Kız Kardeşler”… Şehrin farklı yerlerinde denk geleceğiniz binalardan ilk gözünüze çarpanı ise devasa boyutlarıyla Moskova Devlet Üniversitesi oluyor.

Moskova’da ihtişamlı tarihin izlerini her yerde görmek mümkün. Ünlü Kızıl Meydan başta olmak üzere, ikonik katedraller, parklar, şaheserlerle dolu müzeler burada sizi bekleyen şeylerin başında geliyor. 

Moskova’yı nasıl gezmeli?

Moskova büyük bir şehir ve Moskova’da gezilecek yerler çok fazla. Ama birçok şeyi yürüyerek görmek mümkün. Özellikle ilk gün yapılacak şeylerin çoğu yürüyüş mesafesinde… 

Moskova'da 48 saat
Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan

MOSKOVA’DA 48 SAATLİK GEZİ ROTASI

I. GÜN 

48 saatin ilk durağı Kremlin ve Kızıl Meydan… Şehrin eski merkezi olan bölge şu an da şehrin en hareketli hem de en ilgi çeken yerlerden biri. Tarih boyunca birçok önemli olaya sahne olan meydanda Aziz Vasil Katedrali’nin (St. Basil’s Cathedral) yanı sıra Lenin’in Mozolesi, Kremlin Sarayı ve Devlet Tarih Müzesi gezilecek yerler arasında. 

Bir zamanlar çarlara ev sahipliği yapan Kremlin Sarayı artık devlet başkanlığı konutu ve idari merkezi olarak kullanılıyor. Kompleksin belirli yerlerini gezmek mümkün. Kızıl renkli duvarlar ve kulelerle çevrili olan Kremlin, içerisindeki katedralleri, sarayları, topları, tonlarca ağırlıktaki çanları ve artık sergi alanı olarak kullanılan Silahhane’si ile gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kremlin’e girecekseniz erkenden orada olmaya çalışın, Kremlin giriş biletinizi de önceden almaya çalışın.

Moskova gezilecek yerler
Kızıl Meydan

Lenin’in Mozolesi Kızıl Meydan’da göreceğiniz yerlerden. Sovyet Rusya’nın önemli ismi Lenin’in naaşı, değişim rüzgarlarından sonra bir dönem annesinin yanına gömülme tartışmaları yaşamış ama mumyalanmış haliyle mozolenin içerisinde sergilenmeye devam ediyor. İçeri girmek mümkün, giriş ücretsiz ancak dönemsel olarak dışarıda uzun sıralar olabiliyormuş. 

Aziz Vasil Katedrali ya da Aziz Basil Katedrali (St. Basil’s Cathedral) ise Moskova ile bütünleşmiş yapılardan biri. Hani soğanı andıran renkli kubbeleriyle ünlü bina… Artık bir müzeye dönüştürülen yapı 1551 – 1561 yılları yarasına Korkunç İvan tarafından Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zafer anısına yaptırılmış. Birbirinden farklı tasarlanmış 8 kubbesi olan bina UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ücretli olarak ziyaret edebiliyorsunuz. 

Moskova gezi rehberi
Aziz Vasil Katedrali

Şehri keşfetmenin en iyi sokaklarda yürümek

Buradan sonra etkileyici Ilınka ve Kitay Gorod caddelerine devam edebilirsiniz. Yolunuzun üzerinde Lubyanka Caddesi, eski KGB binası ve Eski Rus Parlamentosu’nu göreceksiniz. Bu yol sizi Kızıl Meydan’ın başka bir tarafına çıkaracak.

Sonraki durağımız ise Tverskaya Caddesi. Şehrin en hareketli yeri… Lüks mağazalar, oteller, sanat galerileri, kafeler, restoranlar ve gece kulüpleri, ne arıyorsanız burada.  Ancak buraya gelirken yolunuzu, şehrin kurucusu Yury Dolgoruky’nin heykelini ve Bolşoy Tiyatrosu’nu görecek şekilde planlayın. Puşkin Meydanı’na ve Cafe Pushkin’e de Tverskaya Caddesi’nden geçiş yapabilirsiniz. 

Moskova gezilecek yerler
Tverskaya Caddesi

Öğle yemeği için Cafe Pushkin’i deneyin.

Rus votkası ve havyarından satın almak istiyorsanız Tverskaya Caddesi doğru adres. Bazı havyar çeşitlerini yurtdışına çıkarmak yasa dışıymış, aklınızda olsun.  Alışveriş için bir başka adres, Kızıl Meydan’daki GUM. Mağazalar oldukça pahalı ama sadece bu güzel binayı görmek için de uğrayabilirsiniz. GUM’un ışıklar içindeki hali bence daha etkileyici, o yüzden akşam ne yapıp edin Kızıl Meydan’a tekrar uğrayın. 

Moskova gezilecek yerler
Kızıl Meydan’ın gece görünüşü

Başta da dediğim gibi metro durakların şehrin görülecek yerlerinin başında geliyor. Circle Line üzerindeki durakların her biri müzeyi andırıyor. Tverskaya civarındayken Mayakovskaya İstasyonu’na göz atabilirsiniz. Ayrıca Komsomolskaya İstasyonu da görülmeye değer yerlerden. 

Akşam yemeği için Lavka Lavka’yı deneyin. 

Bilet bulma şansınız olursa Bolşoy Tiyatrosu’nda (Bolshoi Theatre) bir gösteri izlemek Moskova’da başınıza gelebilecek en güzel şey olabilir. 

Moskova gezilecek yerler
Bolşoy Tiyatrosu

II. GÜN

Sabah erkenden kalkın, çünkü bugün yoğun bir gün olacak… İlk olarak kırmızı hatlı metroya binerek Sportivna’ya yani güneye doğru gidin. Novodeviçi Manastırı‘nın (Novodevichy Monastery) şato benzeri mimarisi oldukça etkileyici. Ama buradaki görülmesi gereken en önemli yer mezarlık bölümü. Novodeviçi Mezarlığı‘nın içerisinde Nazım Hikmet ve eşi Vera olmak üzere Boris Yeltsin, Nikolai Gogol, Anton Çehov, Nikita Khrushchev, Aleksey Tolstoy, Prokofiev, Stanislavsky ve Eisenstein gibi birçok ismin mezarları yer alıyor. Heykellerle çiçeklerle bezeli müze benzeri mezarlıklar, şehrin en özel yerlerinden…

Moskova gezilecek yerler
Novodeviçi Mezarlığı

Dönüş için tekrar metroyu kullanabilirsiniz ancak iki durak sonra Park Kultury durağında inerek Gorky Parkı’na uğrayın. Moskova Nehri kıyısındaki parkta çocuklar için de büyükler için de görecek çok şey var. 1928 yılında kurulan parkta bir de Yeşil Tiyatro isimli Avrupa’nın en büyük açık hava tiyatrosu bulunuyor. Park özellikle yazın botlarla gezmek kışın da paten yapmak için Moskovalıların uğrak yerlerinden.

Öğle yemeği için önerim Lebedinoe Ozero…  İsmi Kuğu Gölü anlamına gelen restoranda uluslararası mutfaklardan derlenmiş leziz yemekleri deneyebilirsiniz. 

Sanat müzeleri için en doğru adres

Öğleden sonrası için önerim New Tretyakov Gallery… Rus sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz galeride Chagall, Kandinsky, Malevich, Goncharova ve Popova gibi önemli isimlerin eserleri sergileniyor. Sanata doymadım derseniz buradan sonraki durağınız orijinal (yani ilk) Tretyakov binasına olabilir. Yenisi kadar muhteşem müzede 170 binden fazla eserin arasında yine dev isimlerin yanı sıra 20. yüzyıl ikonografisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. 

Moskova gezilecek yerler
Moskova Nehri

Vaktinizi iyi kullanmışsanız ünlü Arbat Bölgesi’ne de mutlaka uğramanızı öneririm. Eski ve Yeni Arbat olmak üzere iki ayrı caddeden oluşan bölge şehrin yine görülmesi gereken yerlerinden. Özellikle Eski Arbat Sokağı 15. yüzyıldan beri yaşayan bir yer. 18. yüzyıla kadar Rus asillerinin yaşamak için can attığı cadde, Napolyon’un işgali sırasında yerle bir edilmiş. Yıllar sonra tekrar eski canlılığına kavuşan cadde sanatçıların, yazarların, akademisyenlerin yaşadığı bir yere dönüşmüş. Kafeleri ve hediyelik eşya dükkanlarıyla Moskova’ya gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında artık. 

İkinci bir geceniz var Moskova’nın ünlü gece hayatının tadına da mutlaka bakın. Mendeleev, Noor I Electro, Voda, Entuziast, Bar Strelka, Kamchatka bunun için önerilen yerlerden birkaçı. 

Moskova’ya nasıl gidilir?

İstanbul – Moskova arası uçakla 3 saat kadar sürüyor. THY, Aeroflot ve Pegasus’un düzenli seferleri bulunuyor. 

Moskova’dan Saint Petersburg’a gitmek isterseniz uçakla 1 saat 20 dakika, hızlı trenle de 3,5 saatte Saint Petersburg’a ulaşıyorsunuz. 

Rusya için vize gerekiyor mu?

Bir dönem vizesiz gidilen Rusya, maalesef yaşanan bir takım politik gerilimler sonrası Türkiye’ye tekrar vize uygulamaya başladı. Ancak kısa bir süre önce e-vize uygulamasına geçti. İnternetten dolduracağınız form ve yükleyeceğiniz fotoğrafla Rusya vizesini kolayca alabiliyorsunuz. 16 günden az kalacaksanız e-vize ile Rusya’ya rahatça seyahat edebilirsiniz. En güzel yanı ise ücretsiz olması.

Moskova gezilecek yerler
Moskova’daki “7 kız kardeşler” binalarından biri.

Yeşil pasaport ve gri pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Siyah pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizesiz kalabiliyor. YEŞİL PASAPORT – VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER’in tam listesi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

24 saati geçmeyecekse transit vize almanıza gerek yok. 

Moskova’da nerede kalınır?

Moskova çok pahalı bir şehir olduğundan bu pahalılık otel fiyatlarını da maalesef yansımış durumda. 50 avronun altında bir yer arıyorsanız hostel ve benzeri yerleri tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Otel arıyorsanız 50 – 100 avro civarlarında bir bedeli gözden çıkarmanız gerekiyor. 

The Ritz – Carlton

Moskova gezilecek yerler
Kızıl Meydan’a gece bakış

Moskova’ya ben iş gezisi için gittiğimden dolayı Ritz’de kalma fırsatı buldum. Şehrin göbeğindeki otel, Kızıl Meydan’a 2 dakika mesafede Tverskaya Caddesi’nin de hemen başında. 

Ritz, bir otelde arayacağınız her türlü imkanı ve konforu sağlıyor size. Otel aynı zamanda Tripadvisor’ın da lüks kategorisinde “yılın oteli” unvanına sahip. Çatı katındaki barı panorama sevenler için hem Moskova’nın hem de Kremlin’in harika manzarasına sunuyor. 

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...