Doğal güzellikler açısından cennet bir ülkede yaşadığımız kesin. Bir tarafta masmavi koylar-plajlar, diğer tarafta başı dumanlı dağlar. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yüzmeye doyamayacağız öylesine çok yer var ki. Ve hepsi birbirinden güzel ve etkileyici… İşte benim Türkiye’nin en güzel plajları listem. 

Türkiye’nin en güzel plajları 12 Öneri

Kumburnu Plajı, Fethiye, Muğla

Türkiye’nin sembolü olmuş Ölüdeniz, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri. Hatta, tüm dünya buna ikna olmuş ve onu “dünyanın en güzel sahili seçmiş”. Bana göre “ölüdeniz mavisi” diye ayrıca bir şey var. Koruma altında olan plaja giriş ücretli, içeride yararlanabileceğiniz birçok tesis var. Emin olun, çam ağaçlarıyla çevrili bu kapalı koyda yüzmeye doyamayacaksınız. Diğer yandan da arkanızda yükselen Babadağ’dan atlayan yamaç paraşütçülerini izlemek size ayrı keyif verecek. 

Fethiye
Ölüdeniz, Kumburnu

Belcekız Sahili, Fethiye, Muğla

Ölüdeniz’in diğer plajı Belcekız Sahili, bölgenin keyfini çıkarmak için en iyi alternatiflerden biri. Ayrıca bir ücret ödemeden hem de. Ancak sahildeki şezlong-şemsiyelerden ücretiyle yararlanabilirsiniz. Arkanızdaysa Ölüdeniz sahilinde hizmet veren tesisler var. Burası aynı zamanda yamaç paraşütçülerin iniş alanı. Biraz önce üzerinizde uçtuğunuz bu sahilde masmavi denizin keyfini çıkartmaksa ayrı bir zevk. Ölüdeniz’e Fethiye’den kalkan dolmuşlarla çok rahatça ulaşabiliyorsunuz.

Türkiye'nin en güzel plajları
Belcekız Plajı

İztuzu Plajı, Ortaca, Muğla

İztuzu Plajı, Dalyan’ın olduğu kadar Türkiye’nin de gözdesi… 5,5 kilometre uzunluğundaki göz kamaştırıcı kumsalıyla hem insanları hem de Caretta Caretta kaplumbağalarını da cezbediyor. Benim önerim merkezden kalkan kooperatif teknelerine binerek etkileyici bir yolculukla kanaldan plaja ulaşmanız. Ama isterseniz aracınızla ya da dolmuşla karadan sahilin diğer ucuna ulaşmanız mümkün. 

Patara Plajı, Antalya

12 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı muhteşem bir denizde yüzerken bir yandan da antik kent keyfi yapabileceğiniz bir yer. Türkiye’nin ve dünyanın en uzun plajlarından biri aynı zamanda… Koruma altında olduğundan hala bakir kalabilmiş yerlerden. 

Ayazma Plajı, Bozcaada, Çanakkale

Çanakkale’ye bağlı Bozcaada, serin suları ve bir o kadar da pırıl pırıl plajlarıyla ünlü. Bana göre bunların arasında en güzeli Ayazma Plajı. İncecik kumu ve sakin sularıyla yüzmeye doyamayacağınız yerlerin başında geliyor. 700 metrelik sahilde dilerseniz ücretli olarak şezlong ve şemsiyelerden yararlanabiliyorsunuz. Bozcaada merkezden kalkan dolmuşlarla rahatça ulaşılabiliyor. Şunu açıkça belirtmeliyim ki, adına yakışır şekilde suyu çok soğuk…

Bozcaada
Türkiye’nin en güzel plajları – Ayazma Plajı, Bozcaada

Çıralı Sahili, Antalya

Çıralı, huzur, sakinlik demek… Masmavi ve pırıl pırıl denizi, muhteşem kumsalı ve narenciye bahçeleri arasındaki konumuyla gerçekten özel bir yer. Bu güzel plajın bir ucu da Olimpos Sahili. Birbirinden güzel tasarım otellerinin olduğu Çıralı, Antalya’da özel bir tatil deneyimi arayanlar için de harika seçeneklerin başında geliyor. 

Kelebekler Vadisi, Fethiye, Muğla

Adı bile insanı heyecanlandırmaya yeten bir yer. Eğer mevsiminde giderseniz milyonlarca kelebeği bir arada görebileceğiniz başka bir diyar. Deniziyle konumuyla öyle özel bir yer ki, insanın başını döndürebiliyor. Sadece denizden ulaşabileceğiniz vadi, 1995 yılından beri koruma altında ve birinci derece özel alan sayılıyor. Sahili küçük ama bir o kadar da göz alıcı. “Sadece deniz ulaşım var” dedim ama biraz riskli de olsa kayalıklar üzerinden de bir inişi var aslında. 

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi, Fethiye

Kaputaş Plajı, Antalya

Küçük bir sahil olmasına rağmen Türkiye’nin en gözde plajlarından biri burası. Turkuaz rengiyle insanı cezbeden bu plaj, Türkiye’nin de sembollerinden biri olmuş durumda. Yaz aylarında şezlong-şemsiye bulabiliyorsunuz. Son yıllarda iniş için merdiven de yapıldı. Kalkan’a 7 kilometre, Kaş’a 20 kilometre uzaklıktaki plajın tek sıkıntısı park yeri. Dar bir yol üzerinde olduğundan park etme sorunu yaşayabilirsiniz.

Antalya
Kaputaj Plajı, Antalya

Palamutbükü Plajı, Datça, Muğla

Datça’nın en temiz denizlerinden biri olan Palamutbükü Plajı turkuaz rengini görür görmez sizi etkileyecek yerlerden. Bir kez gördükten sonra nefis berrak sularıyla bu küçük ama tatlı sahil kasabasına tekrar tekrar gelmek istiyorsunuz. Datça bükleri eskiden ulaşımı zor bir yerdi ama yeni yol sayesinde daha rahat bir ulaşım sağlıyor artık. Aracınız yoksa biraz aktarma yapmak lazım ama kesinlikle değecek. Sahili ince çakıl taşlarıyla kaplı. 

En güzel plajlar
Palamutbükü, Datça, Muğla

Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin

Mersin’in simgesi olmuş Kız Kalesi’nin tam karşındaki plaj hem denizi hem atmosferi ile gerçekten güzel plajlardan biri, diyebilirim. Mersin’den rahatça ulaşabileceğiniz kumsalın sığ ve durgun sularında keyifle yüzmeye doyamayacaksınız. Etrafı yeme-içme tesisleri açısından zengin. Deniz bisikleti gibi su sporlarından birini yapmak isterseniz bu açıdan da şanslısınız.

Mersin
Kız Kalesi Plajı

Konyaaltı Plajı, Antalya

Antalya şehir merkezinde yer alan Konyaaltı Plajı Türkiye’nin en kalabalık plajlarından biri belki de. Hem yerli halkın hem de yabancı turistlerin gözdesi olan plajda birçok tesis faaliyet gösteriyor. Bir kısmı kumluk bir kısmı çakıl olan plajın uzunluğu ise 7 kilometre. Plaj boyunca birçok tesis ve imkân bulunuyor. Bu güzel sahilin keyfini çıkarmak istiyorsanız sabah erken saatlerde burada olmanız çok daha iyi olur. 

Yapraklı Koy Plajı, Mersin

Son keşiflerimden olan bu koy rengiyle insanı büyüleyecek güzellikte. Kayalıklarla çevrili dar bir koy olması belki de ona böyle etkileyici bir renk vermiş. Turkuaz suların etrafında küçük bir kumsal var ancak etrafı kayalarla çevrili. Denize girmek için merdivenleri kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanılan yerlerin yanında kayaların üzerinde yer alan tesislerden yararlanma şansınız var.

Mersin
Yapraklı Plajı, Mersin

ANTALYA’DA GEZİLECEK YERLER ile ilgili bilgi almak isterseniz bu yazım size yardımcı olabilir. 

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...