Devasa köknar ağaçları, ışıl ışıl kulübeler, rengarenk hediyelikler, tarçın kokuları ve gün boyu devam eden enerji Noel pazarlarının en güzel özeti olabilir sanırım. Avrupa’da Noel öncesi, coşku dolu kutlamaların olduğu, halkın gece yarılarına kadar sokaklara döküldüğü çok özel bir dönem. İşte bu döneme en muhteşem şekilde şahit olacağınız yerlerin başında Almanya geliyor. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bu renkli ve mis kokulu geleneği yaşayabileceğiniz Almanya’nın en güzel Noel pazarları listesini sizler için hazırladım.

Gerçekten de 600 – 700 yıllık geçmişe sahip Noel pazarları genellikle şehrin en önemli meydanında kuruluyor. Her sene etkileyici düzenlemeleri ile bu pazarlar hem çocukların hem de yetişkinlerin aynı heyecanla katıldığı yerler oluyor. Normal zamanda hava karardıktan sonra kimseleri göremeyeceğiniz Almanya sokakları bir anda gece yarılarına kadar dolup taşıyor. Pazarlar, iş çıkışı herkesin uğradığı mekanlara hafta sonları da çocukların en büyük eğlence kaynağına dönüşüyor. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Nurmberg

Noel pazarlarının tarihi

Bir Hristiyan geleneği olan Noel pazarının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanıyor. Bugünkülere benzeyen ilk gerçek örneği Almanya’nın Dresden şehrinde 1434 yılında düzenlenmiş. O zamanlar “Aralık pazarları” anılan pazarlarının ismi ilk olarak 1298 yılında, Viyana’da kullanılmış. 

Hristiyanların için önemli olan Noel (yani Christmas) İsa’nın doğuşunun kutlandığı tarih. 25 Aralık’a denk gelen gün “Noel günü” ve öncesindeki 24 Aralık “Noel arifesi” (yani Christmas Eve) onlar için önemli iki tarih. Bu dönemden geriye giden 4 haftalık dönem ise Noel hazırlıkları ile geçiyor ve “Avdent” olarak adlandırılıyor. Kasım ortalarından başlayan bu dönem 25 Aralık günü bitiyor. Noel pazarları da yaklaşık olarak bu dönemde kuruluyor. 

Noel pazarları dini temalı olsa da artık kültürel ve turistik bir olaya da dönüşmüş durumda. O yüzden Avrupa genelinde bazı şehirlerde pazarların kapanması 31 aralığa hatta ocağın ilk günlerine kadar sarkabiliyor.  

Noel pazarında neler var?

Pazarlar, her türlü hediyelik eşyanın ve yiyecek içeceğin satıldığı irili ufaklı ahşap kulübeler – stantlar, dini canlandırmalar, konser sahnesi, eğlence ve panayır alanları gibi bölümlerden oluşuyor. Dönme dolaplar, atlı karıncalar, buz pistleri de bu alanların içerisinde yer alıyor. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları

Bu pazarlarda satılan eşyalar eskiden daha çok Noel ağırlıklıymış ama şimdilerde biraz daha farklı hediyelikler ve dekoratif eşyalar da bulunabiliyor. Bu pazarların en sevilen ürünleri ise sadece bu dönemde satışa çıkan kekler, kurabiyeler ve sıcak şarap… Ortamı tarçın, zencefil ve bademin ağırlıklı olduğu mis kokular sarınca ve siz de her an bir şeyler yemeye hazır halde dolanıyorsunuz ortalıkta…  

Tabii ki, yiyecekler bunlarla sınırlı değil. En fazla göreceğiniz şeyse sosisli sandviç. Birçoğu domuz etinden ama ararsanız dana etlisini de bulabiliyorsunuz. 

Sıcak şarap sevenlerindenseniz en lezzetlisini ve tazesini buralarda bulabiliyorsunuz. Hatta birçok stantta içtiğiniz bardağı satın alma şanısınız da var. 

Bazı favori Noel pazarı yiyecekleri

Genellikle yiyecek – içecek isimleri yerel dilde yazıldığından bazı şeylerin ne olduğunu anlamanız için kısaca bunlara da yer vermek istiyorum. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları

Lebkuchen – Zencefil, badem, tarçın ve farklı baharatlarla hazırlanan yumuşak kek-kurabiye arası bir tatlı.

Stollen – Bolca kuru meyve parçacıkları ile hazırlanan üzeri pudra şekeriyle kaplanan bir çeşit mayalı ekmek – kek arası bir lezzet.

Bauernkrapfen – Bir çeşit doughnut.

Gebrannte Mandeln / Chouchous – Şekerle ve tarçınla kavrulmuş badem.

Bretzel – Bir çeşit geleneksel Alman simidi.

Flammkuchen – İnce hamur üzerine peynir, soğan ve et serpiştirilerek pişiriliyor. 

Marzipan – Yumurta, bal, şeker ve badem ile yapılan tatlı / şekerleme 

Bratwurst – Domuz etli Alman sosisi.

Rindswurst – Sığır etli sosis.

Reibekuchen – Kızarmış patates ama yassı.

Glühwein / Vin chaud / Mulled wine / Gløgg – Baharatlarla tatlandırılarak hazırlanan sıcak şarap. (İçeceğinizi alırken bardak ya da kupanız için bir depozito ödemeniz gerekiyor. Bardağı geri verirseniz depozitonuzu geri alıyorsanız ama saklamak isterseniz de o depozito karşılığında bardak sizde kalabiliyor)

Berawecka – Özellikle Alsas bölgesine özgü çeşitli kuru meyvelerle hazırlanan bir çeşit ekmek.

ALMANYA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

Nurmberg (Christkindlesmarkt)

Tarih: 25 Kasım – 24 Aralık 2022

Yer: Eski şehir merkezi (Old Town)

Nuremberg Noel pazarı, şehrin tarihi dokusuyla özdeşleşmiş Avrupa’nın en büyük Noel pazarlarından biri. Ana meydana ve ona uzanan sokaklarda kurulan pazarlarda ne ararsanız var. Neredeyse 700 yıllık bir geleneğe sahip pazarın ismi tarihte ilk defa 1628 yılında geçmiş. 180’den fazla stantta farklı çeşitte hediyelikler bulabiliyorsunuz ama bu pazarın bir özelliği de sadece geleneksel ürünlerin satılmasına izin verilmesi. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Nürnberg

Bu tarihi pazarın en ünlüsü tarçınlı çörek (Lebkuchen) ve Nuremberg sosislisi, burası özellikle yemekle ilgili beklentisi yüksek olanlara hitap ediyor. Çocuklar için pazarda birçok şey var. Özellikle bir bölüm tamamen çocukların eğlencesine ayrılmış. 

Şehrin tarihi bölümü (old town) oldukça etkileyici. O yüzden şehri de gezmeyi ihmal etmeyin. 

Dresden 

Tarih: 23 Kasım – 24 Aralık 2022

Yer: Altmark Meydanı 

Tarihin en eski Noel pazarı bu şehirde kurulmuş ve hala da kurulmaya devam ediyor. Almanya’nın en iyilerinden biri olan pazarda çocuklar için de büyükler için de birçok şey var. 

Dresden Noel tatlısı “Dresdner Stollenise” burada bir gelenek. Her yıl devasa boyutlarda yapılan birkaç tonluk tatlı, parça parça kesilerek hayır için satılıyor. Bunun için her yıl özel bir festival düzenleniyor. Bu yıl 8 Aralık’ta orada olursanız bu güzel tatlıyı görme ve tatma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca, Ore Dağları’nda yetişen orman meyveleriyle yapılan bir çeşit ekmek  yani Dresdner Christstollen’i de denemelisiniz. Yine bu ormanların ağaçlarından yapılan ahşap oyuncaklar da harika hediyelikler olacaktır. 

Rothenburg ob der Tauber 

Tarih: 25 Kasım 2022 – 23 Aralık 2022

Yer: Marktplatz (Market Square), Grüner Markt (Green Market), Kirchplatz (Church Square) ve The Rathaus (City Hall)

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Rothenburg

Almanya’nın en büyük değil ama belki de en tatlı pazarlarından biri burası. Şehir öyle etkileyici ki, burada ne yapsalar muhteşem görünebilir herkese. 500 yıllık geleneğin devamı olan bu pazarda aslında çok az şey değişmiş. Küçük bir meydan ve çevresindeki sokaklara yayılan pazar benim favorim oldu. Tek bir yer göreyim derseniz, kesinlikle burası, derim.

Geleneksel hamur işlerinin en ünlüsü “schneeball” yani kartopu başta olmak üzere geleneksel Alman tatlıları sizi bu pazarda bekleyen şeylerin başında geliyor. Korolarla şenlenen pazar, akşam saatlerinde tam bir eğlence alanına dönüşüyor. Ayak üstü içilen şaraplar ve sohbetler bu dönemin en unutulmaz şeyleri arasında… 

Şehirde bir de Noel Müzesi var. Tarih boyunca özellikle Almanya’da kutlamaların nasıl geliştiğini müzede görebilir, Noel ağaçları, mumlar, ağaç süsleriyle ilgili bilgi edinebilirsiniz. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Rothenburg

Bamberg 

Tarih: 22 Kasım – 23 Aralık, 2022

Yer: Maximiliansplatz Square

Almanya’nın geleneksel mimarisi bu marketin arka fonunu oluşturuyor. 1 ay boyunca şehrin tarihi meydanında açık kalan pazarı yine ışıltılar ve mis gibi kokular eşliğinde geziyorsunuz. Oyuncaklar, incik boncuklar, el yapımı süsler, dini temalı eserlerin yer aldığı onlarca tezgahı bir arada bulabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra kavrulmuş badem, tarçınlı kurabiye gibi damağınıza hitap edecek pek çok şey de pazarda size keyif verecek şeyler arasında. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları

Şehri gezerken nehrin üzerine kurulmuş etkileyici belediye binasını, nehre uzanan diğer sokakları ve etkileyici mimarisini görmeyi ihmal etmeyin. 

Stuttgart 

Tarih: 23 Kasım – 23 Aralık 2022

Yer: Marktplatz, Schlossplatz, Schillerplatz, Karlsplatz

Bu renkli dönemde Stuttgart ve yakın çevresinde neredeyse 300 kadar pazar kuruluyor. Hepsi birbirinden eğlenceli ve dopdolu pazarları gezmekten ve bir şeyler atıştırmaktan çok keyif alacaksınız. 

Noel pazarları
Stuttgart

300 yıllık bir gelene sahip pazarda 287 tezgâh bulunuyor. Dönemin temasına uygun şekilde ama her yıl farklı şekilde özenle dekore edilmiş bu tezgahlar her yıl Almanya’nın en güzel tezgahları seçiliyor. 

Şehrin kalelerinden başlayarak önce güzel bir gezi yapın sonra hoş ezgiler eşliğinde Almanya’nın yerel lezzetlerinin tadına bakın. Her yıl 3 milyondan fazla ziyaretçinin geldiği pazarda atlı karıncadan lokomotife, mum atölyesinden hamur işi yapımına kadar pek çok eğlence var. Şehrin modern mimarisiyle ünlü kütüphanesini mutlaka görün.

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Stuttgart

Köln

Tarih: 25 Kasım – 22 Aralık 2022

Yer: Köln Katedrali

Şehirde kurulan pazarların en ünlüsü Köln Katedrali’nin önünde kurulan pazar. Katedralin etkileyici manzarasına sahip tezgahlarda Avrupa’nın her yanından gelmiş yüzlerce çeşit hediyelik bulabiliyorsunuz. Köln Noel Pazarı, aynı zamanda çocuk-genç-yaşlı ayırt etmeden herkese hitap eden eğlence programları ile pek çok kişinin gönlünü kazanmış.  Ama şehirde farklı temalarda kurulan başka pazarlar da var.

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Köln Noel Pazarı’nda elmalı, tarçınlı kurabiyelere, birçoğu el emeği ürünlere bakarken Noel şarkılarını dinleme fırsatı da bulacaksınız. 

Frankfurt

Tarih: 21 Kasım – 22 Aralık 2022

Yer: Römerberg, Paulsplatz, Mainkai, Hauptwache, Friedrich-Stoltze-Platz

Römerberg ve PaulPlatz’ın harika arka fonu ve kocaman Noel ağacıyla Frankfurt Noel pazarı Almanya’nın en büyüklerinden biri. Özellikle yüksek sayıdaki ziyaretçi sayısıyla öne çıkan pazarda stantlar öyle detaylı dekore edilmiş ki, her birinden gözlerinizi alamıyorsunuz. 

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Frankfurt

Aynı zamanda Almanya’nın en eskilerinden biri olan pazarın tarihi 1393 yılına kadar uzanıyor. İlk zamanlar yabancılara kapalı olan pazarda yerel ustaların el işi ürünleri, tatlılar satılırmış. Sonra ahşap vagonlar, yumuşak oyuncaklar popüler olmuş. Ve aileler Noel alışverişini sadece bu pazardan yaparlarmış.

20. yüzyıl ortalarına okul öğrencilerinin para toplayarak öğretmenlerine yaptıkları 2 metrelik zencefilli kurabiye, hemen herkesin sevgilisi olmuş ve o günden sonra pazarda satılmaya başlanmış. “Brenten”, “Bethmaennchen” ve “Quetschemaennchen” ismi verilen minyatür şekerlemeler Frankfurt’un tipik şekerlemeleri. Onların en büyük hayranlarından biri şair Johann Wolfgang von Goethe, diğer ise Napolyon’muş.

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Almanya’nın en güzel Noel pazarları – Rothenburg

Avrupa genelinde EN GÜZEL NOEL PAZARLARI’nı merak ediyorsanız bu yazıma göz atabilirsiniz. 

Kışın Avrupa’da gezecek yerleri merak ediyorsanız AVRUPA’DA KIŞ ROTASI yazıma bakmayı ihmal etmeyin. 

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...