Ege havası almak için sıcacık ve şirin bir gezi rotası Bergama. Muazzam bir antik şehirle beraber sizi burada şaşırtacak asıl şeyler Bergama’nın şu anki yerleşim yerinde… Hem tarih hem kültür hem de farklı tatların peşinde koşacağınız bir yer sizi bekliyor olacak. Bu yazıda Bergama gezilecek yerler ile ilgili kısa notlar bulacaksınız. 

Bergama’ya birçoklarının yaptığı gibi ben de o dillere destan antik şehri görmek beklentisiyle gittim. Gördüklerim öylesine etkileyiciydi ki, Bergama’nın sokaklarına inerken beni başka hiçbir şeyin etkileyebileceğini düşünmemiştim. Oysaki yanılmışım, bir dönem filminin setinde yürüyormuşçasına sizi eskilere götüren renkli, nostaljik Bergama sokaklarına bayıldım. 

BERGAMA GEZİLECEK YERLER

Kale Mahallesi ve Rum evleri

Eski bir Rum mahallesi olan Kale Mahallesi size bugünün Bergama’sını aktarmaya fazlasıyla yetecek aslında. Mübadele zamanı boşalan evlere yerleşen halk buradaki yaşamı devam ettiriyor. Rengarenk evlerin süslediği sokakları muhabbeti bol insanlar doldurmuş. İzmir’in yanı başında olmasına rağmen farkını ve nostaljik yapısını korumayı başarması oldukça şaşırtıcı. 

Halen el sanatlarını devam ettirmeyi sürdüren ustaların olduğu Arasta, sizi çarşıda en çok oyalayacak yerlerin başında geliyor. Bunlar arasındaki keyif veren küçük kafeler, çay bahçeleri adeta sizi zorunlu mola vermeye çağırır gibi. Çarşı boyunca Bergama’nın ünlü helvasını, köftesini, çığırtmasını yiyebileceğiniz dükkanlar da görüyorsunuz. Neredeyse hepsi mütevazı ve babadan-dededen kalma işlerini devam ettiren esnaflar.  

Çarşıyı gezerken göreceğiniz Bergama halısı satan dükkanlar, buraya ayrı bir renk katıyor. Boy boy, renkli halılar, kilimler ve yastıklar arasından bütçenize uyan bir tane bulacağınıza eminim.  

Kızıl Avlu ve Mısır Tanrısı

Hazır çarşıda dolanırken Bergama’nın önemli noktalarından biri olan Kızıl Avlu’ya da uğramanızı öneririm. Kırmızı tuğlalarla örülmüş kocaman yapı Bergama’nın Romalılar döneminden kalma eserlerinden biri. Mısır Tanrısı Serapis’e adanan tapınak daha sonraları kilise, cami gibi işlevlerle kullanılmış.

Cami demişken Bergama’nın Ulu Camisi de görülmeye değer. 1399 yılında Beyazıt tarafından yaptırılan cami nadir görülen mermer mihrap süslemeleri ile dikkat çekiyor. İç süslemeleri ve atmosferi ile gerçekten etkileyici yerlerden biri diyebilirim.

Antik dönemin en güçlü devleti

Geçmişi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan Bergama Helenistik dönemde Pergamon Krallığı’na başkentlik yapıyordu ve o dönemin en güçlü krallıklarından biriydi. Herkese gücünü göstermek istercesine şehir en yüksek noktaya kurulur ve muhteşem eserlerle donatılır. Bu kadar yüksekte olmasına rağmen şehircilik olarak inanılmaz bir örnek oluşturuyordu.

Bergama’ya ait eserlerin büyük bir bölümü Berlin’de. Osmanlı’nın zor dönemlerinde borçlarına karşılık Almanlara sattığı Zeus Sunağı parça parça Almanya’ya taşındıktan sonra şu an adına oluşturulan bir müzede sergileniyor. 

Bergama gezilecek yerler
Bergama gezilecek yerler – Trajan Tapınağı

Bu, Bergama’nın değerinden tabii ki, hiçbir şey eksiltememiş, her yıl binlerce turistin akınına uğrayan Bergama sahip olduğu tarihsel ve kültürel değerleriyle halen dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Bunun da en somut kanıtını Bergama’nın 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmesini gösterebiliriz sanırım.

İlklerin ve enlerin şehri 

Antik şehir planı aşağı ve yukarı şehir olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Tapınaklar, kütüphane, amfi tiyatro, agoranın ve okulların olduğu tepedeki bölüm, kralın ve yönetici grubun yaşadığı yerdi. Halk ise aşağılarda şehrin yamaçlarında yaşıyordu. Bugünkü Bergama da bu bölgede kurulu. 

Yukarı kentte görebileceğiniz kalıntılar arasında Trajan Tapınağı var. 70 derece acısıyla dünyanın en dik tiyatrosu da şehrin etkileyici eserlerinden. Burada günü batırmak ziyaretçilerin en çok sevdiği şeylerden biri olduğunu söylemeliyim. Antik kente gitmenin en kolay yolu ise şehir merkezinden kalkan teleferiği kullanmak.

Bergama gezilecek yerler
Bergama gezilecek yerler – Akropol

Beni etkileyen yerlerden bir diğeri ise Asklepion oldu. Burası MÖ 5. yüzyılla MS 4. yüzyıllar arasında dünyanın en büyük tedavi merkezlerinden biriymiş. Bölge ismini Antik Yunan şifa tanrısı Asklepion’dan alırken tıbbın simgesi olan “asaya sarılı yılan” ilk burada kullanılmış. Eczacılık alanında büyük üne sahip hekim Galen de burada doğmuş. 

İlk psikoterapi merkezi

Şifahane olarak anılan Asklepion ilk psikoterapinin yapıldığı yer olarak biliniyor. Uyku odaları, banyo seansları, su sesiyle tedavi ve telkin yöntemleri burada uygulanmaya başlanmış. Tapınakları, amfi tiyatroyu, kutsal kaynakları görerek gezdiğiniz şehrin sokakları bence hala insana şifa veriyor. Çeşmesinden bir yudum su almayı ihmal etmeyin. 

Pek çok ilkin yaşandığı Bergama parşömen kağıdının bulunduğu yer. Bergama’da icat edilen parşömen papirüsü tahtından etmiş ve dayanıklılığı sayesinde kitapların uzun süre korunmasını mümkün kılmış. 

Bergama Kütüphanesi bu sayede döneminde dünyanın ikinci büyük kütüphanelerinden biri haline geldi.

Bergama gezilecek yerler
Bergama gezilecek yerler – Şifahane

Ayrıca Bergama’da Bergama Müzesi, Atmaca Mahallesi, su kemerleri ve vaktiniz varsa çam ağaçlarıyla ünlü Kozak Yaylası’nı da gezmenizi tavsiye ederim. 

Sonbahar gezecek yerler arıyorsanız TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL SONBAHAR ROTALARI yazıma bakabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...