Doğasıyla, mimarisiyle, tarihiyle dünyada görülmeye değer o kadar güzel yer var ki… Özellikle konu dünyanın en güzel köyleri sırlamasına gelince liste uzadıkça uzuyor. Sosyal medya sayesinde Avrupa’dan ABD’den birçoğuna aşinayız ama onlar sadece birkaçı. Ben dünyanın dört bir yanından görülmeye değer, bazıları göz kamaştıran bu köyler arasından en güzellerini sizler için seçtim.

Birçok kaynakta dünyanın en güzel köylerini anlatan yüzlerce yazı, yüzlerce liste var. Kimisi kendine göre ilk 10’u, ilk 50’yi sıralamış. Güzellikler öyle çok ki, listeyi ne kadar uzatırsanız uzatın birileri dışarıda kalıyor. Ben seçimimi yaparken bu listelerde en çok ismi geçenleri belirleyip kendi gördüklerim arasından bir derleme yaptım. 

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Rothenburg

Listemin bir sıralaması yok, zaten böyle bir seçim yapmak da çok zor olurdu. 

İşte benim “dünyanın en güzel köyleri” sıralamam:

DÜNYANIN EN GÜZEL KÖYLERİ

Hallstatt, Avusturya

dunyanin-enguzelkoyleri-
Dünyanın en güzel köyleri: Hallstatt

7 bin yıllık tarihiyle UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan masalsı bir yer Hallstatt… Salzburg’a 70 kilometre uzaklıkta olan kasabaya karayolu veya demiryolu ile ulaşmak mümkün. Eğer tenle gitmişseniz, gölün karşı kıyısında indiğinizde sizi almaya küçük bir tekne geliyor ve kasabaya yaklaştığınız her metre ile bu masalsı güzelliğin etkisine giriyorsunuz. 

Hallstatt’ın baharı da kışı da çok etkileyici. Küçük bir yer olsa da yapılacak birçok şey bulacaksınız. Kışın karlarla kaplı, yazın çiçeklerle bezenmiş sokaklarında dolaşıp “point of silence” noktasında dilediğiniz kadar fotoğraf çektirebilirsiniz. Sonrasında teleferik veya yürüyüşle çıkacağınız seyir terasında ise sizi eşsiz manzara bekliyor. Sadece göl kenarına oturup kuğuları seyretmek bile buraya iyi ki gelmişim dedirtmeye yetecek. 

Bled, Slovenya

Slovenya gezilecek yerler
Bled

Slovenya’nın en bilinen yerlerinden biri Bled Gölü. Hallstatt gibi her mevsimde çok etkileyici. Balayı çiftlerinden yürüyüşçülere, kampçılara kadar herkesin gözdesi… Ljubljana’ya 55 kilometre uzaklıkta olan kasabaya karayolu ve demiryolu ile ulaşım var.  Trenle 1 saat, otobüsle ise yaklaşık 1,5 saat sürüyor. 

Bled’de herkese göre yapacak pek çok aktivite var. Göl etrafında yürüyebilir, güzel restoranlarında vakit geçirebilirsiniz. Göl üzerindeki küçük adacık ve kilise buranın en ilgi çeken noktası… Dilerseniz bir tekneyle adaya çıkıp kiliseyi gezebilirsiniz. Gölü yukarıdan izleyebileceğiniz seyir noktası içinse hafifçe yükselen kısa bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Bled’e kadar gitmişken bir zamanlar devlet adamı Tito’ya ait Villa Bled’de, ünlü krem keki “kremsnita”yı denemeyi unutmayın.

Alberobello, İtalya

Fotoğraflarını gördüğünüzde “Burası İtalya olamaz” diyeceğinizden eminim. İtalyan mimarisinden çok farklı yapısı buraya gelenleri en çok şaşırtan şeylerin başında geliyor. Ünlü köy, çizmeye benzettiğimiz İtalya’nın tam topuk bölgesinde yani Puglia bölgesinin en bilinen köylerinden biri. 

Alberobello’da “trulli” adı verilen konik çatılı evlerin en güzel örneklerini görebiliyorsunuz. Birbiri üzerine harç konmadan yerleştirilen taşlarla yapılan evlerin gövdesi beyaz, çatıları ise gri renklerde. Bir zamanlar ağır ev vergileri ödemekten kurtulmak için yapıldığı söylenen bu evlerden şu an 1500 kadar kalmış. Doğu kültüründen ilham aldığı bilinen bu evler şimdilerde her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Alberobello’ya gitmek için kullanabileceğiniz en yakın yer Bari. Buradan köye kara ve tren yoluyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Gordes, Fransa

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Gordes

Fransa’nın en sevilen yerlerinden biri olan Gordes’in eşsiz bir konumu var. Bir tepeye kurulu Gordes daracık sokakları, muhteşem mimarisi ve etkileyici manzarasıyla Fransa’nın en güzeli ünvanını fazlasıyla hak ediyor. Provens bölgesinde yer alan Gordes özellikle lavanta bahçelerini turlamaya çıkanların uğrak noktası durumunda. 

Gordes tarihi boyunca birçok sanatçıyı ağırladığı gibi şimdilerde binlerce insanı kendine çekmeyi başarıyor.  Bu küçük kasabaya gelenlere vaadi ise sadece manzara ve mimari değil, müzeleri, sanat galeriyle de sizi baştan çıkaracağı kesin. Köydeki Saint Firmin Kilisesi kadar yakınlardaki Senanque Abbey / Katedrali görülmesi gereken yerlerden. Buraya ulaşmak için en kolay yol Marsilya ya da Avignon rotasını kullanmak.  

Göreme, Türkiye

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Göreme

Kapadokya, Türkiye’nin turizm açısından en cazip yerlerinden biri olduğunu düşünürsek benim için Göreme de KAPADOKYA’nın en muhteşem köşelerinden biri… Göreme gerçek bir açık hava müzesi. Peri bacaları, vadileri, kiliseleri, müzeleri, aktiviteleri ile bölgede görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Akşam göz kamaştıran gün batımlarını seyretmeden, sabahın erken saatlerinde havalanmaya başlayan balonları izlemeden ya da bir tanesine binmeden, taş konaklarında ya da mağara odalarında kalmadan, Kızıl Vadi’nin tozlu ama muhteşem patikalarında yürümeden ve testi kebabının, şarabının tadına bakmadan buradan dönmemelisiniz.

Göreme ulaşılabilir konumu sayesinde bölgeyi gezmek için merkez alacağınız bir yer. Buradan rahatça Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar, Avanos, Ihlara, Paşabağlar gibi en popüler noktalara kolayca ulaşabilirsiniz. Kayseri ya da Nevşehir havalimanları ise sizi bölgeye ulaştıracak en yakın havalimanları. 

Castle Combe, İngiltere

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Castle Combe

Castle Combe, Bibury ile beraber çoğunlukla “İngiltere’nin en güzel köyü” olarak anılıyor. Ona bu güzelliği verense dokunulmamış güzelliği. Çünkü burada 1600’lü yıllardan beri yeni bir bina yapılmamış. Köyün sokaklarında dolaşırken kendinizin orta çağa ışınlandığını düşündürecek kadar gerçek… Köyde göreceğiniz birkaç trafik tabelasını ve arabaları çıkartırsanız gerçek bir zaman yolculuğu yaşayabilirsiniz burada.  Tarihi yapısını bozan hiçbir şeye müsaade etmemişler.

Taş evler, güzel bahçeler, her şey çok özenli. Bir pub’ı, golf sahası olan lüks bir oteli, bir de rezervasyonla gidebileceğiniz sizi evinin salonunda ağırladıkları bir kafesi var. Chippenham’a otobüs ile ulaştıktan sonra taksi veya günde birkaç sefer yapan otobüs ile köye ulaşabilirsiniz. Chippenham’a 20 dakika, Londra’ya ise yaklaşık 2,5 saatlik mesafede.

Oia, Yunanistan

Santorini kayalıklarının tepesinde yer alan Oia, muhteşem ortama sahip harika bir köy. Bu eşsiz manzaralı köy mavi boyalı kubbeleri ile herkesin hafızasında iz bırakmıştır sanırım. Köyün dik yamaçlarında gezerken beyaza boyalı evleri, dolambaçlı yollarla ulaşılan minin minik dükkanları, sanat galerilerini gördüğünüzde neden bu listede yer aldığını anlıyorsunuz. 

 “Kartal yuvası” olarak adlandırılan köy, adanın 150 metre yükseklikteki tepesine konumlanmış durumda. O yüzden burada yapılacak en güzel aktivitelerden biri dillere destan gün batımlarını izlemek. Seranad Noktası’nda yüzlerce insan doğanın bu birkaç dakikalık şovu için saatler öncesinde burada toplanıyor. Eski kalesi, yel değirmenleri ve tipik ada evleri bu saatlerde renkten renge bürünüyor. Lara Croft Tomb Raider gibi birçok film de bu köyde çekilmiş.

Rothenburg ob der Tauber, Almanya

Almanya'nın en güzel Noel pazarları
Rothenburg ob der Tauber

Almanya’nın tarihi köyleri arasında yer alan Rothenburg, kendine has mimarisi ile bölgenin en güzel köylerinden biri sayılıyor. Özellikle Noel zamanı kurulan pazarıyla ünlenen köy, adeta bir orta çağ filmini yaşatıyor size. Yarı ahşap, rengarenk evlerine hayran kalacağınız kesin.

Kasabayı özellikle karlar altında görün derim. Sokaklarını keşfedin, köyü çepeçevre saran surların üzerinde yürüyün, belediye binasının tepesinden köyün güzelliğini seyredin ve kafelerinde oturup ünlü kurabiyeleri schneeball’larından mutlaka yiyin. Eğer Noel zamanı gitmişseniz sokak çalgıcılarından Noel ezgilerini dinlemeyi de ihmal etmeyin. Çünkü buradaki Noel pazarı tüm “Almanya’daki en iyi Noel pazarları“ndan biri olarak gösteriliyor.  Stuttgart ve Nürnberg üzerinden kasabaya kolayca ulaşabilirsiniz. 

Stepantsminda, Gürcistan

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Kazbegi

Gürcü Askeri Yolu üzerinde yer alan, genellikle Kazbegi olarak anılan Stepantsminda, kuzeydoğu Gürcistan’ın Kafkas Dağları’nda yer alan sakin bir kasabası. Köy özellikle dağ ve doğa severlerin uğradığı duraklardan biri. Rusya sınırındaki Kazbegi Dağı 5054 metreyle hem ülkenin en yüksek dağı hem de Elbruz’un ardından Kafkas Dağları’nın en yüksek ikinci dağı unvanına  sahip.  Stepantsminda için Kazbegi’ne açılan kapı da diyebiliriz sanırım.

Kasabaya gelenlerin mutlaka uğradığı en önemli nokta ise deniz seviyesinden 2170 metre yükseklikte bulunan 14. yüzyıldan kalma Gergeti Trinity. Ünlü kilise halen aktif olarak ibadete açık. Bu gözlerden uzak, metrelerce yüksekteki kilise bir zamanlar Gürcü devletinin hazinelerinin de saklandığı noktalardan biriymiş. Kiliseye çıktığınızda muhteşem dağ manzarası yanında köyü de yukarılarda izleme şansınız oluyor. Köyde konaklama, yeme içme imkânı var. Tiblis’ten günü birlik turlarla ya da otobüslerle 2,5 – 3 saatte ulaşıyorsunuz. 

Daha detaylı GÜRCİSTAN GEZİLECEK YERLER yazılarım için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Intragna, İsviçre

Intragna köyü İsviçre’nin tarihi köylerinden biri… Isorno ve Melezza nehirlerinin buluşma noktasındaki yüksek kayalık üzerine kurulu köy Ticsino bölgesinde yer alıyor. Tarihi 1272 yılına kadar uzanan köy adeta bir orta çağ kasabası. Taş evlerse bu köye hem bir gizem hem de ün getirmiş. 

Intragna’yı İsviçre’nin en büyüleyici yerlerinden biri yapan şeylerden biriyse 1578 yılında yapılmış Roma Köprüsü. Bu kemerli köprü Ponte Nuova olarak da biliniyor. Ayrıca köyde yer alan Centovalli ve Pedemonte Müzesi bölgenin tarihi ve kültürü hakkında size detaylı bilgi verecek. Köyün etrafındaki harika yürüyüş yollarında doğanın da keyfini çıkarmayı unutmayın. Intragna’ya gitmek için en uygun rota Zürih –  Locarno rotası ancak Milan üzerinden Como ve Lugona rotası daha kestirme olabilir. 

Cinque Terre, İtalya

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Cinque Terre

“Beş toprak” anlamına gelen Cinque Terre, her biri büyüleyici kıyı ve dağ yolları ile birbirine bağlı, beş farklı balıkçı köyüne verilen ortak isim… Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore’dan oluşuyor. Cinque Terre’yi engebeli kıyıları ne kadar ulaşılmaz yapsa da bu köyler inanılmaz güzel ve romantik… Bu zamansız güzelliğe sahip köyler size tam bir İtalya havası hissettiyor. 

Bu güzel köyleri görmek için en iyi en keyifli yöntem, köyler arasındaki patikayı takip ederek gezmek. Ama performansınıza güvenmiyorsanız köyler arasında giden treni kullanabilirsiniz. Levanto ya da La Spazia’dan kalkan tren için alacağınız tek bir bilet ile gün içerisinde köyler arasında istediğiniz kadar gidip gelebilirsiniz. Konaklama imkânı olan köylerde kalamasanız bile denize girebileceğiniz ve İtalyan mutfağının tadına bakabileceğiniz bir günü mutlaka burası için ayırın. 

Shirakawa-go, Japonya

Japonya deyinca akla Tokyo, Kyoto, Fuji ya da kiraz ağaçları gelebilir ama benim için Japonya Shirakawa-go demek. Japonya’nın gerçek hazinesi. Bu yüzden de kendisi haklı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu tarihi ve eşsiz köy tam bir masal şehri. Ben en çok gece ve karlar altındaki halini seviyorum ama her haliyle insanın aklını başında alacak bir yer. 

Haku-San Dağı’nın eteklerindeki köy Japonya’da son örneklerini göreceğiniz evleriyle meşhur. Evlerin birçoğu 250 yıllık. İkonik Gassho tarzı sazdan çatılı evler, kış aylarında yoğun kar yağışına dayanabiliyor. Gassho “dua eden eller” anlamına geliyor ve uzun süren bir geleneğin devamı.  Köylüler bir araya gelerek çatıların yeniden sazla kaplanması için birbirlerine yardımcı oluyor. Çivisiz inşa edilen bu çatılara sahip evlerin hepsi aynı yöne bakıyor ve oturma odalarının ortasında bir ocak bulunuyor. Bölgeye gitmek için en yakın havalimanı Chubu Centrair Uluslararası Havalimanı, ayrıca Tokyo ve Nagoya’dan otobüs ve tren ile ulaşabilirsiniz.

Ait-Ben-Haddou, Fas

Çöl ortasında kilden evlerle yükselen Ait-Ben-Haddou, Fas’ın gururu… Bu geleneksel mimariye sahip köy, 11. yüzyılda kurulmuş ancak şu an var olan evler 17. yüzyıldan kaldığı biliniyor.  Atlas Dağları’nın eteklerindeki köyü belki seyrettiğiniz bir film sahnesinden de hatırlarsınız. Gladyatör’den, Game of Thornes’a, Mumya’dan Lawrance of Arabia’ya kadar birçok film burada çekilmiş. 

Bir zamanlar Sahra ticaret yolları üzerindeki Ait Ben-Haddou, baharat ve altın tüccarlarının uğrak noktasıymış. Ticaret azaldıkça köy yavaş yavaş terkedilmiş. Belki bu da korunmuş şekilde kalmasını sağlamış. Şu an yaşam nehrin diğer yakasındaki yeni yerleşim yerine kaymış ama şimdilerde eski köy tekrar hayat bulmuş durumda. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki köye gitmek için en yakın nokta Marakeş ve buradan yolculuk 4 saat kadar sürüyor.   Günü birlik turlarla ya da araç kiralayarak rahatça ulaşabilirsiniz. 

Portofino, İtalya

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Portofino

Bu ufacık, 500 nüfuslu sahil köyü belki de İtalya’nın en bilinen yerlerinden biri… Pastel tondaki renkli evleri, limanındaki mega yatları gördüğünüzde bu ünün haksız da olmadığını düşünüyorsunuz. O ünlü şarkıdaki gibi, aşk arayanlar, aşkını burada bulanlar için de romantik bir yanı var aslında. Şehrin en güzel manzarasını limanın hemen karşındaki tepeden görebiliyorsunuz. Bu güzel manzaraya bakmak için özellikle yaz aylarında Portofino insanların akınına uğruyor. 

Portofino’nun sahili küçük olsa da ona yakın denize girebileceğiniz onlarca güzel nokta var. Özellikle Cinque Terre’ye gelenlerin de mutlaka uğradığı bir nokta burası. Milano ya da Genova üzerinden ulaşabileceğiniz gibi Bolonya, Floransa, Pisa, La Spazia rotasını takip ederseniz İtalya’nın belki de en güzel turistik noktalarını da görmüş olacaksınız.  

Stone Town, Zanzibar, Tanzanya

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Stone Town, Zanzibar

Tanzanya’ya bağlı Zanzibar Adası, küçücük yüzölçümüne göre bir kültür mozaiği adeta. Arap, Pers, Afrika, Hint ve Avrupa kültürünün bir arada yoğrulduğu eski bir yerleşim yeri. Bir zamanlar baharat ve köle ticaretinin merkezi olan ada, şu an Tanzanya’ya bağlı yarı özerk bir statüye sahip. Evlerde kullanılan mercan taşı sayesinde pembe rengin hakim olduğu Stone Town (Taş Şehir) adını da buradan alıyor. Araç bile giremeyen daracık labirent sokaklarda yürüyerek kasabanın güzel evlerini, canlı çarşısını, müzelerini, kalesini, cami ve katedrallerini keşfedebilirsiniz. 

Zanzibar’ın turkuaz rengi denizi ve bembeyaz kumlarına da bir giriş kapısı burası.  İç içe geçmiş kültürlerin bir merkezi olan Stone Town aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Uluslararası Havalimanına sahip adaya hem başka ülkelerden hem de Tanzanya’dan uçakla gelebilirsiniz. Aynı zamanda deniz yoluyla gelmek mümkün. 

Dünyanın diğer güzel köyleri

Pek çok listede yer alan dünyanın en güzel köyleri arasında yer alan bu köyleri de eklemeden edemedim. Dediğim gibi liste çok uzun. 

Banff, Kanada

Bohinj, Slovenya

Saksun, Foreo Adaları

Carvoeiro, Portekiz 

Popeye Village (Temel Reis Köyü), Malta

Simiane La Rotonde, Fransa

Sidi Bou Said, Tunus

Sedona, Arizona, ABD

Viñales, Küba

Ladakh, Hindistan

Zhouzhuang, Çin

Bibury, İngiltere

Júzcar, İspanya

Reine, Norveç

Burano, İtalya

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Burano

Colmar, Fransa

Palangan, İran

Gásadalur Village, Faroe Adaları

Larung Gar, Tibet

Hobbiton, Yeni Zelanda

Guatapé, Kolombiya

Sintra, Portekiz

Wagrain, Avusturya

Ban Rak Thai, Tayland

Stowe, Vermont, ABD

Ronda, İspanya

Dünyanın en güzel köyleri
Dünyanın en güzel köyleri: Ronda

Ilulissat, Grönland

Itchan Kala, Özbekistan

Lauterbrunnen, İsviçre

Luang Prabang, Laos

Lüderitz, Namibya

Lunenburg, Kanada

Mandawa, Hindistan

Moulay Idriss Zerhoun, Fas

Navala, Fiji

Penglipuran, Endonesya

Carmel-by-the-Sea, Kaliforniya, ABD

Giethoorn, Hollanda

Gokayama, Japonya

Grindelwald, İsviçre

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...