Yıllardır çektiğim fotoğrafları sergileyebileceğim bir alan yaratmasından dolayı Instagram’ı çok seviyorum. Yaratıcı fikirler alabileceğim, yeni yerler keşfedebileceğim ve en çok da güzel fotoğraflar görebileceğim bir mecra benim için. 

Fotoğraf çeken bir gezgin olarak Instagram eşi benzeri olmayan bir derya adeta… Ama insan fotoğrafın dışında da öyle yaratıcı fikirler görüyor ki kendini daha iyisini yapmanın yollarını ararken buluyor. Tabi bunu da (bana göre) bağımlısı olmadan, dozunu kaçırmadan yapmak gerekiyor sanırım. 

Instagram da en büyük motivasyonum güzel fotoğraflar görebilmek ve kendi çektiğim fotoğraflarla birilerine güzellikler sunabilmek. 

Instagram’da imrenerek takip ettiğim, şimdi neredeler, nasıl güzel işler gelecek diye heyecanla merak ettiğim birkaç fotoğrafçıyı burada sizinle de paylaşmak istiyorum. Sizin favorileriniz kimler? Yorum kısmına yazarsanız bana da ilham olurlar. 

İşte benim en sevdiklerim

Jord Hammond  – jordhammond

26 yaşındaki İngiliz fotoğrafçı, 2015 yılında Çin’de öğretmenlik yaparken başladığı fotoğrafı artık profesyonel olarak yapıyor. Dünyanın dört bir köşesine seyahat eden Hammond’un fotoğraf ipuçları bulabileceğiniz ve Lightroom presetlerini satın alabileceğiniz bir de blogu var. Özellikle muhteşem Çin ve Bali fotoğraflarını çok seviyorum. 

Jord Hammond
Daha fazla fotoğraf için Jord Hammond hesabına göz atabilirsiniz.

Emmett Sparling  – emmetsparling

Koleji bitirdiğinden beri seyahat eden bir macera sever. Bir gün Havai’de bir volkanda, bir gün New York’ta bir helikopterde, bir gün Peru’da And Dağları’nda görebilirsiniz kendisini. Fotoğraf tutkusu peşinde sürekli gezen ve projeler üreten, ödüllü bir sanatçı. Sadece fotoğraf değil aynı zamanda harika videolar üretiyor. Deniz altındaki fotoğrafları en sevdiklerimden. 

Emmet Sparling
Daha fazla fotoğraf için Emmet Sparling hesabına göz atabilirsiniz.

Huseyin Taşkın  – huseyintaskin

Kayserili fotoğrafçı Hüseyin Taşkın gazetecilik eğitimi alır, bir süre foto muhabirlik yapar. Daha sonra reklam fotoğrafçılığına yönelir. Artık Kayseri’de bir şirketin reklam fotoğraflarından sorumlu bir stüdyo yöneticisi. Bulunduğu coğrafyayı düşsel bir bakış açısıyla fotoğraflayan Taşkın’ın videoları da fotoğrafları kadar başarılı. Birkaç kez Instagram’da günün fotoğrafı seçilen sanatçı aynı zamanda Fuji’nin de marka elçisi… 

Hüseyin Taşkın
Daha fazla fotoğraf için Hüseyin Taşkın hesabına göz atabilirsiniz.

Konsta Punkka  – Kpunkka

Finlandiyalı sanatçı fotoğrafa 17 yaşındayken hobi olarak başlar. En büyük merakı vahşi yaşam ve doğadır. Tatillerinin çoğunu Finlandiya’nın doğasını arşınlayarak ve fotoğraf çekerek geçirir. Daha sonra dünyanı açılır. Artık hayatını fotoğraf çekerek geçiren Konsta özellikle vahşi doğada yaşayan hayvan portreleriyle ünlü. Uzun yıllardır bir tilki ailesini takip ediyor ve fotoğraflıyor. 

Kpunkka
Daha fazla fotoğraf için Konsta Kpunkka hesabına göz atabilirsiniz.

Daniel Kordan – danielkordan 

Çocukluğundan beri sanatla ve doğayla iç iç olan Kordan, Rusya doğumlu bir fotoğrafçı. Fizik eğitimi alırken dağcılık ve rehberlik yapar, fotoğraf turları düzenler. Artık müthiş bir fotoğrafçı ve yazar. Dünyanın dört bir yanında workshoplar düzenliyor, inanılmaz fotoğraflara imza atıyor. 

Daniel Kordan
Daha fazla fotoğraf için Daniel Kordan hesabına göz atabilirsiniz.

Murad Osman – muradosmann

Dağıstan doğumlu sanatçı artık eşi olan Nataly Osmann ile birlikte yaptıkları “Follow me To – Beni takip et” projesiyle bana göre Instagram için içerik üreten en başarılı fotoğrafçılardan biri. Birçok ülkeyi dolaşarak ürettikleri fotoğraflardan sonra bir süredir videolar da çekiyorlar. Her ülkenin yerel kıyafetleriyle, en ünlü noktasında yaptıkları farklı çekimler benim favorilerim. 

Murad Osman
Daha fazla fotoğraf için Murad Osman hesabına göz atabilirsiniz.

Alan Schaller – alan_schaller

Londra’da yaşayan sokak fotoğrafçısı özellikle siyah beyaz fotoğraflarıyla ünlü… Yüksek kontrast, geometri ve sürrealizm fotoğraflarının temel öğeleri. Fotoğrafları Guardian’dan New York Times’a kadar birçok yerde yayınlanan sanatçının SPi (Street Photography International Collective) isimli büyük bir Instagram grubu da var. Londra, New York, Kyoto, Havana ve İstanbul sanatçının en favori şehirleri. 

Alan Schaller
Daha fazla fotoğraf için Alan Schaller hesabına göz atabilirsiniz.

Chris Burkard – chrisburkard

Yine bir doğa fotoğrafçısı ve maceraperver…  Chris Burkard ABD’de Kaliforniya’da yaşıyor ama dünyanın en uzak noktalarında inanılmaz doğa fotoğrafları ve videoları çekiyor. Profesyonel fotoğrafçı büyük markalar için çekimler yapıyor. Aynı zamanda bir sörfçü olan Burkard’ın Under An Arctik Sky, Alberta, California Surf Project, At Glacier’s End isimli kitapları da var. 

Chris Burkard
Daha fazla fotoğraf için Chris Burkard hesabına göz atabilirsiniz.

Renan Öztürk – renan_ozturk

Türk ve ABD’li sanatçı ilhamını dünyanın en zor coğrafyalarından alıyor. Kariyerine bir tırmanışçı ve manzara resimleri yapan bir sanatçı olarak başlar. Sırtında rulo halinde taşıdığı kanvasları bazen doğada bulduğu renklerle boyar. Uzun yıllar ABD ve Himalayalar’da çadırda yaşamış. Fotoğrafçılık ve film yapımcılığı yapan Öztürk 2013 yılında “yılın maceracısı” ödülünü aldı. Meru isimli filmiyle Sundance Film Festivali’nde ödül kazandı. Halen National Geographic ve farklı projeler için üretmeye devam ediyor. 

Renan Öztürk
Daha fazla fotoğraf için Renan Öztürk hesabına göz atabilirsiniz.

Emilie Ristevski – Helloemilie

Avustralya’lı sanatçı farklı ve sade bakış açısıyla dünyanın her köşesinde fotoğraflarıyla muhteşem bir portfolyöye sahip. Birçok ünlü marka için projeler üreten fotoğrafçı, az gidilmiş yerleri bulan, maceracı bir ruha sahip. 

Hello Emilie
Daha fazla fotoğraf için Emilie Ristevski hesabına göz atabilirsiniz.

Harimao Lee – Harimaolee

Bazen kız arkadaşının yer aldığı inanılmaz fotoğraflara bakmaktan gözlerimi alamıyorum çoğu zaman. Mimari detayları çok iyi kullanan, farklı yerleri arayıp bulan Lee, Hong Kong merkezli bir fotoğrafçı. Lee daha çok şehir ve iç mekanlarda çekimler yapıyor.

Hari Mao Lee
Daha fazla fotoğraf için Hadimao Lee hesabına göz atabilirsiniz.

Max Muench – muenchmax

Doğa, manzara, macera üzerine uzmanlaşan Berlin merkezli Max Muench’ın fotoğraflarında her zaman farklı bir perspektif ve ışık görebiliyorsunuz. Seyahat tutkusunu “dünyayı dolaşarak güzelliklerini göstermek istiyorum” diye açıklıyor. 2015’de Instagram’ın düzenlediği en iyi fotoğrafçılarla beraber New York serginin parçası oldu. German Roamer isimli büyük bir Instagram topluluğunu yöneten Muench aynı zamanda 2019’dan beri Follow The Track ismiyle fotoğraf turları düzenliyor. 

Muenchmax
Daha fazla fotoğraf için Max Muench hesabına göz atabilirsiniz.

Paul Nicklen – paulnicklen

Kanadalı, fotoğrafçı, film yapımcısı ve su altı biyoloğu Paul Nicklen’i Instagram’dan önce National Geographic fotoğraflarından da merakla takip ediyordum. Inanılmaz su altı ve su üstü fotoğraflarıyla ünlenen fotoğrafçı aynı zamanda doğa ve çevre konularında da çalışmaların önemli temsilcisi. Yaptığı çalışmalarla sayısız ödüle sahip… 

Paul Nicklen
Daha fazla fotoğraf için Paul Nicklen hesabına göz atabilirsiniz.

Steve McCurry – stevemccurryofficial

30 yıllık fotoğrafçılık hayatında akıllara kazınan birçok fotoğrafa imza attı. En bilineni sanırım National Geographic’te yayınlanan Afgan Kızı fotoğrafıydı. Onun üzerinden yıllar geçti, başta Asya olmak üzere dünyanın her köşesine seyahatler gerçekleştirdi. Bu gezilerden çıkan fotoğraflardan hazırlanmış birçok kitabı var. Harika portreleriyle Instagram’da en sevdiğim sayfalardan birine sahip. 

Steve McCurry
Daha fazla fotoğraf için Steve McCurry hesabına göz atabilirsiniz.

INSTAGRAM’DA EN ÇOK FOTOĞRAFLANAN YERLER başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol 

Yorumlar kapandı...