Masalsı şehirler dizisine Hallstatt ile devam… Ama Colmar masalsı ise Hallstatt rüya…  Bazı yerler fazlasıyla abartılıyor gelebilir ama burası o yerlerden değil… Az bile söyleniyor bence… Bu büyülü şehir için çok güzel bir Hallstatt gezi rehberi sizleri bekliyor.

Aslında rüya, daha buraya yolculuk ederken başlıyor. Salzburg’dan trenle geliyorsanız -ki bana göre bu en etkileyicisi- özellikle son bir saatinizde gözlerinizi etrafı seyretmekten alamıyorsunuz. 

Her biri birbirinden güzel köyler, kasabalar geçiyorsunuz. Sonra Hallstatt’a yaklaştıkça Hallstatt Gölü manzarayı kaplamaya başlıyor. Dağların arasında bir görünüp bir kaybolan göle bakışlar kitleniyor. Sanki “orta dünya”ya bir yolculuğa çıkmışsınız ve gördükleriniz başka bir dünyanın görüntüleri gibi… 

Hallstat gezi rehberi
Hallstatt Gölü

Avrupa’nın en eski yerleşim yeri 

Avusturya’nın hatta Avrupa’nın nadide güzelliklerinden biri Hallstatt… 7000 yıllık tarihe sahip kasaba, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri aynı zamanda. Tuz madenleri sayesinde tarih boyunca önemini korumuş. Bu yüzden UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Şimdi de tüm güzelliğiyle gelenleri büyülemeye devam ediyor. 

Sokakları gezmeye başlayınca bu kadar güzel korunabilmesine hayretler içinde kalıyorsunuz. Dağlarla sarılı bu harika göl kasabası doğası, mimarisiyle göz kamaştırıyor. Burası her mevsim güzel yerlerden o yüzden bir kere değil, çok kere gitmelik bir yer, aklınızda olsun… 

Galiba tek dezavantajı, her gün daha da artan turist akını… O yüzden mümkün oldukça kalabalık sezonun dışında gitmeye çalışmak en iyisi. Çinlilerin buranın bir kopyasını yaptığınızı duymuşsunuzdur… O yüzden sokaklardan en çok onlara rastlıyorsunuz. 

“En güzel kış rotaları”mın baş kahramanı Hallstatt gezi rehberine başlayabiliriz artık..

Hallstatt nerede?

Avusturya’nın batısında “Göller Bölgesi” diye bilinen Salzkammergut Bölgesi’nde yer alan Hallstatt, Hallstatt Gölü’nün etrafına kurulmuş. Nüfusu 1000 bile olmayan küçük bir kasaba… 

Hallstatt gezi rehberi
Hallstatt Gölü’nden manzaralar

Viyana’ya yaklaşık 300 km, Salzburg’a yaklaşık 70, Graz’a ise 177 km mesafede… 

Kaç gün kalmalı?

Aslında Hallstatt, yarım günde gezilecek kadar küçük… 20-30 dakikada bir uçtan bir uca dolaşabilirsiniz. Ama burası da her halini, her saatini yaşamanız gereken yerlerden biri bana göre… O yüzden bir gecenizi mutlaka burada geçirin, derim…

Hallstatt’a ne zaman gidilir?

Hallstatt gezi rehberi
Hallstatt sokakları

Hallstatt’a her zaman gidilir. Çünkü her mevsimi ayrı güzel… Rengarenk çiçeklerle mi, sararmış yapraklarla mı, yoksa karlarla mı görmek istersiniz, size kalmış… Gördüklerinizden pişman olmayacağınız kesin… Ama kış aylarında bazı şeylerin ve yerlerin kapalı olduğu aklınızda olsun. Mesela tuz madenleri ve teleferik… Yaz aylarında gölde yapılan tekne gezisini kış aylarında yapamıyorsunuz maalesef… Hatta bazı dükkanlar da kapalı oluyor bu dönemde.

Mayıs – eylül ayları hem havaların güzelleştiği dönem olması ve hem de kalabalıkların biraz daha az olduğu dönem olması nedeniyle daha çok tercih edilebilir. 

HALLSTATT GEZİLECEK YERLER

Gezilecek yerleri anlatmadan önce, burada neler yapmalı onu da biraz anlatmak lazım… Bol bol sokaklarında dolaşmalı, mesela. Kaybolmanız mümkün değil, zaten küçücük bir yer… Kasabanın sakin ortamına çok da uyan gölde süzülen kuğuları izleyerek güneşi batırın. Göl kıyısında kahvenizi ya da schnaps’ınızı içerken Avusturya’nın ünlü applestrudel’inin tadına bakın. 

Eğer yazın gelmişseniz yapacak şeyler daha çok…  En keyifli şeylerden biri, kiralık teknelerle gölde gezintiye çıkmak. Kendiniz veya turlarla gezebiliyorsunuz. Etrafta birçok yürüyüş rotası var. Yol bulma konusunda kendinize güveniyorsanız tek başınıza da yürüyebilirsiniz ama en güvenlisi rehberli turlara katılarak kaybolma korkusu olmadan bu cennetin keyfini çıkarmak. Yazın gidenler yine göl etrafında yüzme için ayrılmış bölgelerde yüzme şansı da bulabiliyorlar (Obertraun civarında).  

Hallstatt’ın en ünlü yeri “Point of Silence” denilen izleme noktası… Hani kasabanın en ünlü pozlarının çekildiği yer. Yol sizi zaten oraya götürüyor, kaçırma şansınız yok. İskeleyi arkanıza alıp sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde oradasınız. 

Eğlenceli şeyler yapmayı seviyorsanız “Dirndl To Go” tam size göre… Yerel kıyafetlerden kiralayarak bunlarla fotoğraf çektirme imkânınız var. 

Bölgede gezecek yapacak daha birçok şey var. İşte bunlardan bazıları: 

Hallstatt gezi rehberi
Hallstatt Gölü’nden manzaralar

Tuz Madenleri (Salt Mines)

Hallstattlıların gururla bahsettikleri 7000 yıllık tarihinde tuzun önemi çok büyük. Ona “beyaz altın – white gold” diyorlar burada. Hallstatt’ta yapılacak en önemli aktivitelerden biri, bu önemli tuz madenlerini gezmek. Dünyanın en eski tuz madeni olan bu madenleri gezmek, oldukça da eğlenceli… Özel giysilerle girdiğiniz madeni, videolar, kaydıraklar ve eğlenceli anlatımlarıyla rehber eşliğinde derinliklerine kadar geziyorsunuz. 

Buraya çıkmanın en kolay yolu finikülere binmek. Finiküler aynı zamanda sizi Skywalk’a çıkarıyor. Finiküler ve maden maalesef aralık – nisan arası kapalı… Ancak, füniküler mart ayından itibaren kullanılmaya başlanıyor.  Yürüyerek çıkmak isterseniz yaklaşık bir saat sürüyor.

Turun ücreti 30 euro, fünikülere binmeden çıkarsanız 26 euro…

Gözlem Noktası (Skywalk)

Hallstatt’ı ve gölü 350 metre yukarıdan izleyebileceğiniz nefes kesen yer, aynı zamanda “Dünya Mirası Manzarası – World Heritage View” olarak geçiyor. Tepeden ileriye doğru uzanan üçgen cam bir platform üzerinden izlediğiniz manzaranın kendisi de orada bulunması da gerçekten nefes kesici… Burada manzara eşliğinde güzelliğin ve huzurun keyfini çıkarın.

Hallstatt gezilecek yerler
Hallstatt Gölü

Buraya çıkmak için füniküleri kullanabilir ya da yürüyebilirsiniz. Yakında bir de güzel bir kafe var. 

Katolik Kilisesi (Catholic Church)

Tepedeki bu küçük kilise, bahçesi, mezarlığı ve Kemik Evi’yle oldukça popüler yerlerden biri… 1505 yılında yapılan kilise, daha sonra 2002’de tamamlanan büyük bir renovasyon geçirmiş. 

Evangelist Kilisesi (Evangelical Church)

Hallstatt fotoğraflarında gördüğünüz ünlü kilise bu… Kasabanın merkezinde gölün hemen kıyısında… 1863 yılında inşası bitmiş.  Neo Gotik tarzında yapılmış olan kilise özellikle yaz aylarında birçok ünlü müzisyenin konserlerine de ev sahipliği yapıyormuş. 

Hallstatt
Hallstatt gezilecek yerlerin en başında bu nokta geliyor.

Hallstatt Pazar Meydanı (Market Square)

Avrupa’da yaygın olarak görülen şehir ya da köy meydanı mantığı burada da var. Ama oldukça minyatür versiyonu… Evangelist Kilise’nin önündeki meydanın ortasında bir dikilitaş ile beraber etrafında güzel evler, kafeler ve dükkânlar var. 

Noel Pazarı’nın kurulduğu meydanda bahar ve yaz aylarında konser, Krampus Run gibi birçok etkinlik düzenleniyormuş. 

Kemik Evi (Beinhaus)

Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan St. Michael Şapeli’nin içerisinde yer alan Kemik Evi, Hallstatt’ın popüler noktalarından diğeri.. Mezarlar, yer darlığından dolayı tekrar açılarak kemikler çıkarılıyor ve yerlerine yeni ölüler defnediliyor. Bu gelenek aslında bölgede oldukça yaygın… Buradan çıkarılan kafatasları da bu şapelde muhafaza ediliyor. Mezarlardan çıkan 1200 kadar kafatasının 600 kadarı birbirinden farklı desenlerle boyanmış. 

Giriş ücreti 1,5 euro…

Hallstatt Müzesi

Küçük ama ilginç müzede Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihine ait detaylar var. Zamanınız varsa kaçırmayın.

Giriş 8 euro…

Başka neler yapılır?

Obertraun Bölgesi

Hallstatt Gölü’nün güney kıyısında yer alan Obertraun, aynı zamanda ünlü bir kayak merkezi… 30 kilometrelik pisti ile Avusturya’nın en uzun kayak pistine sahip… Ayrıca bu güzel göl kasabasında yaz kış kayak dışında da yapacak birçok şey var. Yürüyüş rotaları ve bisiklet turları bunların başında geliyor.  

Göller Bölgesi

Eğer Salzburg’dan arabayla geliyorsanız yol üzerindeki birçok güzel kasaba ve göller var. Bunlardan bir veya ikisine mutlaka uğrayın. Fuschlsee ve Wolfgang Gölü yol üzerindeki en güzel duraklardan… Detaylı bilgi için en güzel kaynak burası: Salzkammergut

Dachstein (Buz Mağarası ve Mamut Mağarası)

Bölgeyi gezerken ilginizi çekecek yerlerden biri de Dachstein… Eğer vaktiniz varsa Buz Mağarası da ilginizi çekebilir. Özellikle çocuklarla gezecek yer arayanlar için birebir. Rehber eşliğinde yapılan tur, 50 dakika sürüyor. 

Mamut Mağarası’nın ismi büyüklüğünden geliyor. Burayı keşfedenler ona bu ismi vermiş. 70 kilometre uzunluğundaki dev mağaranın sadece 1 kilometrelik bölümünü gezebiliyorsunuz. Tur 50 dakika sürüyor. 

İki mağaranın giriş ücretleri (birlikte alırsanız) 40,30 euro…

Ayrıca Beş Parmak- Five Fingers manzara noktası da panoramik manzara sevenlerin uğraması gereken yerlerden.  

Salzburg

Bu kadar yakınlardayken Salzburg’u da gezmeden geçmeyin… Nehir kıyısına kurulu ve tepelerle çevrili şehir, aynı zamanda Mozart’ın şehri. Şehrin Altstadt olarak adlandırılan tarihi bölümünde bir gününüzü geçirebileceğiniz kadar çok yer var. Kalesi, sarayı, kiliseleri ve meydanları ile etkileyici bir şehir…

Hallstatt’ta nerede yenir?

Bräugasthof Inn

Hallstatt
Hallstatt

Bräugasthof Inn, göl kenarında 140 yıllık bir kestane ağacının altında hizmet veriyor. Mutfakta yerel ürünlerden hazırlanmış, bölgeye ait yemekleri bulabiliyorsunuz. Özellikle ördek ve şnitzeli harika…

Die Gemischtwarenhandlung am See

Marketiyle beraber işletilen kafe hemen iskeleden sola saptığınızda yol üzerinde… Dışarıya atılan birkaç sandalyesinde yer bulabilirseniz Hallstatt’ın nefis atmosferini doya doya gözlemleyebilirsiniz. Kahvesi ve el yapımı kurabiyelerini deneyin.

Cafe Bachts Polreich

Göl kıyısında, uygun fiyatlı yerel yemek bulabileceğiniz kafelerden biri. Gulaş çorbası, balık ve tatlıları menünün öne çıkan lezzetlerinden…

Seehotel Grüner Baum

Aynı zamanda bir otel olan Seehotel Grüner Baum’un restoranı, akşam ve öğle yemekleri için tercih edilebilir. Göl kıyısında dışarıda yer bulabilirseniz şanslısınız… Ayrıca büyük bir salonu ve güzel yerel yemekleri var. Özellikle balkabağı çorbasını ve balığını mutlaka deneyin. 

Hallstatt’ta nerede kalınır?

Gasthof Bergfried

Bizimde kaldığımız pansiyon, göle 150 metre uzaklıkta. Araç tarafiğine açık olan bölgedeki pansiyonun yeri sakin ve konumu da çok iyi… Ev sahipleri oldukça ilgili ve misafirperver kişiler. Odalar da oldukça büyük ve gayet temizdi. Ayrıca sauna, spa ve ücretsiz park alanı var. Kahvaltı içinse ayrıca ücret ödeniyor. Otobüs durağına ve yürüyüş rotalarına çok yakın olması da bir avantaj. 

Heritage Hotel Hallstatt

Haus Kainz, Haus Stocker ve Haus Seethaler olmak üzere üç tarihi binadan oluşan Heritage Otel’in toplamda 55 odası var. Haus Stocker 500 yıllık tarihiyle Hallstatt’ın neredeyse en eski evlerinden biri. İçerisinde her türlü konfora sahip binalardan Haus Seethaler, daha yüksekteki konumu sayesinde harika bir göl manzarasına sahip… Kahvaltı fiyata dahil değil… 

Gasthof Pension Grüner Anger

Göle 200 metre, merkeze de 800 metre uzaklıktaki pansiyonun tüm odaları özel banyolu. Ücretsiz wi-fi ve otoparkı var. Akşam yemeği ve kahvaltı servisi yapılıyor. Kahvaltı Hallstatt’ın genelinde pek fiyatlara dahil değil ama burada fiyata dahil edilmiş. Fiyatlar da oldukça uygun.

W & S Executive Apartments

Hallstatt’ın araç trafiğine açık olan ucunda yer alan apartman, oldukça şık ve fiyatlar da buna göre biraz daha yüksek.  Modern döşenmiş bu apartmanda yeme içmeniz kendinize ait. 

Seehotel Grüner Baum

Hallstatt’ın en güzel manzaralı otellerinden biri olan Seehotel Grüner Baum’ın konumu harika.  Hem iskeleye hem de Pazar Meydanı’na (Market Square) çok yakın. Göle sıfır olduğundan odaların hepsi göl manzaralı… Burada kahvaltı da fiyata dahil. Bu iyi özellikler fiyatlara da yansımış. Restoranı akşam ve öğle yemekleri için tercih edilebilir. 

Hallstatt’a nasıl gidilir?

Türkiye’den buraya gidebilmek için de birkaç seçenek var. Salzburg, Viyana, Münih ve Graz’a uçarak bir ya da iki aktarmayla rahatça ulaşılıyor. 

Hallstatt Gölü
Hallstatt gezi rehberi – Hallstatt Gölü

En çok tercih edileni ve galiba en kolay olanı Salzburg’a uçmak ve oradan otobüs, tren veya kiralık araç ile Hallstatt’a geçmek. Salzburg’dan otobüs ile gelirseniz 1,5 saat kadarlık bir zaman alıyor. Salzburg Tren İstasyonu’nun hemen yanından kalkan 150 numaralı otobüs, sizi Hallstatt’a 1,5 saatte ulaştırıyor. Otobüs sizi kasabanın otopark alanlarına yakın bir yerde bırakıyor. Şehre araç sokulmuyor zaten. Buradan merkeze ulaşım 1 km…

Eğer tren ile gelirseniz 2,5 saat kadar sürüyor. Salzburg ana tren istasyonundan binerek önce Attnang Punchheim’a gelmek, oradan bölgesel trene geçiş yaparak Hallstatt Tren İstasyonu’nda inmeniz gerekiyor. Ancak şehir gölün diğer tarafında kurulu olduğundan gölü geçmeniz lazım… Bunun için istasyonla Hallstatt arasında sefer yapan küçük teknelere biniliyor. Teknelerin seferleri tren saatlerine göre ayarlı olduğundan her iki yakadan da bu saatlere göre 2,5 euro karşılığında tekneyi kullanabiliyorsunuz. Yaklaşık 10 dakika sürüyor. 

Treni tercih ediyorsanız son tren saatini mutlaka kontrol edin… Günü birlik geldiyseniz 19.00’dan sonra tren olmadığı aklınızda olsun… 

Hallstatt gezilecek yerler
Hallstatt Gölü

Viyana’dan geliyorsanız tren, otobüs veya araç seçenekleri var. Viyana – Hallstatt arası yaklaşık 300 kilometre kadar…  Bu mesafeyi de araçla yaklaşık 3 saat 20 dakikada alıyorsunuz. Treni tercih ederseniz 2,5 saat ile 5 saatte süren farklı seferler var. OBB ve Railjet’in sitelerinden sefer saatlerini ve bilet ücretleri kontrol edebilirsiniz. Ücretler yaklaşık 20-30 euro civarında… Viyana’dan otobüs ile gelmek isterseniz 9 saatin üzerinde sürüyor.   

Graz’dan ise yaklaşık 6 saatlik bir tren yolculuğunu göze almanız gerekiyor. Yine önce Attnang – Punchheim’a oradan da Hallstatt’a geçiyorsunuz.

Başka bir seçenek de Münih’den gelmek… Salzburg’a ulaşmak 2 saat sürüyor. Oradan yine yukardaki aktarmaları yaparak Hallstatt’a ulaşıyorsunuz. 

Araç kiralamak da başka bir seçenek

Eğer birkaç kişiyseniz araç kiralamak da en uygun yöntemlerden biri. Bölgede gezecek çok yer olduğundan hem rahatça buraları gezebilirsiniz hem de Hallstatt dışındaki konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Hallstatt merkezde kalmak oldukça pahalı olduğundan böyle bir fırsatı da yakalamış olursunuz.  

GEREKLİ BİLGİLER

Dil

Almanca

Para birimi

Euro

Zaman

Avusturya bizden 1 saat geride ancak yaz saati uygulamasının kaldırılmaması nedeniyle kış aylarında aramızdaki fark, 2 saate çıkıyor. 

Vize

Geçerli bir Schengen vizenizin olması yeterli. Ancak Fransa, Almanya, Avusturya gibi ülkeler Schengen vizesiyle ilk giriş yapılan ülkenin, vizeyi aldığınız ülke olmasına çok dikkat ediyorlar. Yani Fransa’dan aldığınız bir vizeyle ilk defa Avusturya’ya giriyorsanız sorun çıkabiliyor. Ama ilk kez alındığı ülkeye giriş yaptıktan sonra farklı bir ülkeye girmenizde bir sorun çıkmıyor. 

Yalnız gidilir mi?

Hallstatt gezi rehberi
Akşam saatlerinde Hallstatt

Avrupa genel olarak yalnız bir kadın gezgin için oldukça güvenli… Hallstatt da böyle hissettiren yerlerden biri… Ancak ben her zaman tedbiri elden bırakmadan özellikle geceleri geç saatlerde dikkatli olmakta fayda olduğunu söylüyorum.

Daha çok fotoğraf ve geziler için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorum