Sıcaklar kendini göstermeye başlayınca serinlikleri arar oluyoruz. Bazen bir ağaç altına bazen de serin sulara atmak istiyoruz kendimizi. İstanbul yakınlarında bunun için güzel ve farklı yerler arıyorsanız bugün sizi yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz’in iki güzel sahil kasabası Kefken ve Kerpe’ye götüreceğim. Üstelik burada sadece deniz ve doğa yok, aynı zamanda binlerce yılda oluşmuş jeolojik oluşumlara da şahit olacaksınız. İşte size kısa kısa bilgilerden oluşan Kefken – Kerpe gezilecek yerler listesi…

KEFKEN

Kefken, İzmit’in Kandıra’ya bağlı küçük bir sahil kasabası… Yaz aylarında sıcaktan bunalan İstanbulluların en güzel kaçamak noktalarından biri. Yakın olması sebebiyle günübirlik ya da hafta sonu gezileri için tercih edilen Kefken’e, denizi, doğası ve görselliği için gelenleri cezbedecek çok şey var.  

Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kefken – Kerpe gezilecek yerler – Pembe Kayalıklar

Her ne kadar güzel plajlara sahip olsa da Kefken en çok Pembe Kayalar’ıyla ünlü… Bu kayalar ismini, özellikle gün batımında büründüğü renklerden ötürü almış. Akşam saatlerinde burada hem kayaların kendine özgü rengini hem de gün batımı renklerini izlemek ömre bedel. Doğal kaya oluşumlarından alınan parçaların bir zamanlar Sultanahmet Camii gibi bazı önemli yapıların yapımında kullanıldığı söyleniyor. Hemen yanındaki Yeşil Koy ise denize girmek için tercih edebileceğiniz tenha koylardan biri. Ancak üzerinde herhangi bir işletme bulunmuyor. 

Kefken’de denize girebileceğiniz yerlerin başında Cebeci Plajı geliyor. Mavi bayraklı bir plaj olduğundan ötürü oldukça popüler bir yer. 5 kilometre uzunluğundaki sahilde konaklama, yeme – içme gibi hizmetleri bulabiliyorsunuz. 

Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kefken – Pembe Kayalar

Kefken’in önemli plajlarından biri de doğal havuz olarak anılan Kapri Plajı. Kayalıkların arasındaki bu oluşum çocuklu ailelere pek uygun değil ama gençler arasında oldukça popüler. Çok yakınlarındaki yine kayalık denize sahip tertemiz Midye Koyu da yüzmek için güzel seçeneklerden biri diyebilirim. Bölgeye komşu olan Kumcağız Plajı ise kumsal ve sığ deniz sevenlerin tercih ettiği yerlerden. 

Karadeniz’deki iki adadan biri burada

Kefken’e ait bir diğer güzel sürpriz ise Kefken Adası. Karadeniz’deki iki adadan biri olma özelliğini taşıyan ada, şu an 1. derece koruma alanı olarak ilan edilmiş. Adada Cenevizlilerden kalma surları ile Bizans ve Roma dönemi kalıntılarını görebiliyorsunuz. Adada sadece birkaç balıkçı ailesi yaşıyor. Adaya giriş serbest, dilerseniz limandan kiralayacağınız teknelerle 10 dakikada adaya geçip hem etrafı gezip hem de deniz keyfi yapabiliyorsunuz. 

Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kefken’den deniz manzaraları ve Kefken Adası

Kefken, İstanbul kadar İzmit ve Sakarya gibi birçok noktadan ziyaretçi çektiği için hafta sonları ve yaz aylarında oldukça yoğun oluyor. Sakin bir tatil yapmak istiyorsanız en azından hafta içi gitmeyi deneyebilirsiniz. Kefken doğal güzellikleriyle öne çıkan bir belde fakat merkezinde tatil beldelerinde görmeye alışık olduğunuz hareketli ambiyansı bulamayabilirsiniz ama eğlencesi bol bir yerler arıyorsanız Kerpe bunun için daha doğru adres. 

Özetle;

Kefken gezilecek yerler

 • Pembe Kayalar
 • Kefken Limanı ve merkez
 • Kerpe

Kefken’de denize girilecek yerler

 • Cebeci Plajı
 • Midye Koyu
 • Kapri Plajı
 • Kumcağız Plajı
 • Kefken Adası
 • Yeşil Koy
 • Sarısu Plajı
 • Tuzağzı Plajı

Kefken’e nasıl gidilir?

Kefken’e kendi aracınızla gidecekseniz İstanbul’dan Kocaeli (İzmit) – Kandıra yolunu takip ederek 2,5 saatte Kefken’e ulaşabilirsiniz. Mesafe yaklaşık 170 kilometre.

Otobüsle gitmek isterseniz de Harem’den kalkan otobüslerle önce Kandıra’ya gelebilir, oradan da Kefken minibüslerine binebilirsiniz.

Ancak Esenler ya da Dudullu’daki terminalleri kullanacaksanız buradan önce Kocaeli otogarına, oradan Kandıra’ya, sonrasında da Kefken minibüslerine binmeniz gerekiyor. Tabii ki, bunda daha çok aktarma olduğu için yol maalesef biraz daha uzun sürüyor.

Kocaeli – Kefken arası yaklaşık 62 kilometre.

Ankara – Kefken arası yaklaşık 352 kilometre.

İzmir – Kefken arası yaklaşık 520 kilometre.

Kerpe – Kefken arası ise yaklaşık 5 kilometre.

KERPE

Kartal Kayalıkları ile ünlü Kerpe özellikle fotoğraf meraklıları tarafından oldukça rağbet gören bir yer. Karadeniz’in bu küçük balıkçı köyü son yıllarda ise doğa ve deniz severlerinin de ilgi noktası haline geldi. Küçük sahili, orman içi piknik alanları, balıkçı lokantaları ve harika kayalıklarıyla bu ilgiyi fazlasıyla hak eden yerlerden biri. 

Eski bir liman olan Kerpe, Bitinya Krallığı, Roma, Bizans ve Cenevizlilerin uğrak yerlerinden biriydi. Osmanlı dönemindeyse İstanbul’un odun ve kömür ihtiyacını karşılamış. 

Mavi bayraklı plajlar ve doğa harikası kayalıklar

Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kefken – Kerpe gezilecek yerler: Kartal Kayalıkları

Kerpe özellikle yaz ve bahar aylarında doğayla iç içe olmak, yüzmek ya da küçük balık lokantalarında keyif yapmak için harika bir seçenek. Hatta Karadeniz’in efsanevi dalgalarında sörf ve paddle board yapma imkânınız bile var. Merkezdeki Mavi Bayraklı Kerpe Halk Plajı sığ deniziyle özellikle çocuklu ailelerin tercih etme sebebi. Hemen yanındaki Sosyete Plajı ile aynı denizi paylaşıyor.  Merkezin biraz dışında ise sadece kadınlara özel olan Kadınlar Plajı (Miço Koyu) da seçenekler arasında. 

Kamp ve piknik için Kerpe civarında çok güzel alanlar var. Ömerağzı Kamp Alanı bunlardan biri. Hem müthiş güzellikte bir turkuaz renge sahip denize sahip hem de orman içindeki konumu sayesinde size serinlik veriyor.  

Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kerpe – Kartal Kayalıkları

Kerpe’nin merkeziyse size Ege’nin bir sahil kasabasını andırıyor. Kafeler, restoranlar ve küçük dükkanları ile buraya “Karadeniz’in Bodrum”u diyenler de oluyor. Sahil boyunca biraz ilerlediğinizde yol sizi kayalıklara götürüyor. İşte burası Kerpe’nin en müthiş yeri; zira suyun yıllar içerisinde aşındırmasıyla oluşmuş adeta heykeli andıran bir doğa harikası çıkıyor karşınıza. Burası Kartal Kayalıkları… Akıntıdan dolayı denize girmek tehlikeli ancak burada gün batımını seyretmenin keyfine de doyulmuyor. Etrafında ise gizli mağaraların olduğu söyleniyor. 

Özetle;

Kerpe gezilecek yerler

 • Kartal Kayalıkları
 • Kerpe Merkez
 • KerpeDiem ve Ceneviz Cafe
Kefken - Kerpe gezilecek yerler
Kerpe Merkez

Kerpe’de denize girilecek yerler

 • Kerpe Halk Plajı
 • Sosyete Plajı
 • Kadınlar Plajı (Miço Koyu)
 • Doğal Havuz
 • Ömerağzı Kamp Alanı

Kerpe’ye nasıl gidilir?

Aracınızla İstanbul’dan gidecekseniz İzmit, Kandıra yolu takip ederek yaklaşık 2,5 saatte Kerpe’ye varabilirsiniz. Mesafe yaklaşık 165 kilometre.

Otobüs ile gitmek istiyorsanız önce Kocaeli (İzmit)’e bağlı Kandıra’ya gelmeniz buradan da Kerpe minibüslerine binmeniz gerekiyor. Kandıra otobüsleriyse İstanbul’da Harem Otobüs Terminali’nden kalkıyor.

Kocaeli – Kefken arası yaklaşık 63 kilometre.

Kefken – Kerpe arası ise yaklaşık 5 kilometre.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KAMP ALANLARI‘nı merak ediyorsanız bu yazıya göz atabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...