Bir şehrin gerçek yüzünü tanımanın en güzel yollarından biri pazarlarını gezmek gibi geliyor bana. Özellikle şehrin farklı yüzlerini tanımak istiyorsanız. Londra gibi büyük bir şehri gezmeye nasıl vakit bulacağınızı düşünürken “günümü pazarda mı öldüreyim” demeyin, bu önerdiklerimden bir ya da ikisine mutlaka gidin, pişman olmazsınız. Sizin için Londra’da görülmesi gereken pazarlar arasından en harika 7’sini seçtim.

Açıkça belirtmeliyim ki ben Londra için “her şeyin şehri” diyorum. Çünkü sanattan tarihe, gece hayatından sokak kültürüne kadar ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Tabii, bunu köklü geçmişe sahip bir dünya başkenti olmasının yanı sıra kozmopolit bir nüfusa sahip olmasına da bağlayabiliriz sanırım. Zenginliklerle dolu şehrin bin bir yüzünü, bin bir insanını bu pazarlarda göreceksiniz ve tekrarlayacağım hiç pişman olmayacaksınız. 

İşte size Londra’nın en muhteşem pazarları listesi…

Londra’da görülmesi gereken pazarlar listesi

Borough Market / Borough Pazarı

Konum: Borough

Kategori: Gıda, yemek

Londra’nın en iyi ama aynı zamanda en bilinen pazarı burası. Konumu oldukça merkezi. Bu nedenle Londra’ya gelen turistlerin neredeyse tamamının uğrak yeri oluyor. Ancak, kesinlikle Londralıların da en sevdiği pazarlar arasında yer alıyor. 

Londra’nın en eski pazarlarından olan Borough’nun geçmişi on üçüncü yüzyıla kadar uzanıyor. Burada hem temiz, taze ve lezzetli gıda malzemeleri hem de sokak lezzetlerini bulabiliyorsunuz. 

Borough pazarı için en önemli tavsiyem aç karnına ziyaret etmeniz olacak. Bu sayede bir yanda yiyeceğiniz şeyleri seçerken öte yandan da uzatılan her şeyin tadına bakma şansınız olur.  Benim her zaman favorim ekmek, peynir, zeytin gibi lezzetler. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar

Çeşitlilik çok fazla

Eskiden pazarda ağırlıklı olarak İngiliz ürünleri yer alıyormuş ancak son dönemlerde artık farklı ülkelerden gelen malzemeleri de bulabiliyorsunuz. Bu çeşitlilik bir anlamda çok güzel. Tabii, bu durum sokak yemeği satıcıları için de geçerli. Bir yanda Fransız hamur işleri diğer yanda Afrika lezzetleri, başka bir köşede İspanyol mezeleri onun yanı başında İtalyan peynirleri derken hem gözünüz hem mideniz doyuyor. Belki de gitmeden bir daha uğramak isteyeceksiniz. 

Böyle popüler olunca bazı dezavantajları da çıkıyor ortaya. Mesela aşırı derecede kalabalık, bu da satıcılarında sürekli meşgul olması demek. Bir de fotoğraf çekmek isteyenlerin yarattığı bir keşmekeş oluyor. Bu nedenle özellikle alışveriş yapacaksanız erken gidin. 

En önemli not: Pazar günleri kapalı. Pazartesi ve salı günleri ise sadece temel bazı stantlar açık. 

Kaçırmayıın: Monmouth’tan mutlaka bir kahve için.

Brick Lane Market / Brick Lane Pazarı

Konum: Brick Lane, Shoreditch

Kategori: Hediyelik, dekorasyon, ikinci el, gıda, yemek ve birçok şey.

Londra’nın doğusunda, adı sınırlarını çoktan aşmış şehrin en büyük ve en popüler pazarlarından biri burası, diyebilirim. 

Londra görülmesi gereken pazarlar - Brick Lane
Londra görülmesi gereken pazarlar – Brick Lane

Aslında ilk pazar bu caddenin kuzey ucunda Bangladeşlilerin yoğunlukta olduğu bölgedeymiş. Zaman içerisinde süs eşyası, meyve ve sebze satan bir pazardan çok daha fazlası olmuş ve yıllar içinde büyümüş.  Truman Markets (pazarları) olarak bilinen beş farklı pazarı bünyesine katacak şekilde değişmiş. 

Haftanın her günü açık ama özellikle pazar günleri çok hareketli oluyor. Yalnızca kalabalık bu caddede değil etrafındaki sokaklara da taşıyor ve sizi ne tür sürprizler bekliyor bilemiyorsunuz. Bir kez gidip kendinizi bu eğlencenin akışına bıraktığınızdaysa buranın tiryakisi oluyorsunuz.  

Pazarda eğlenenlerden misiniz?

Brick Lane sadece eski eşyalar ya da farklı mutfaklardan yiyecekler bulabileceğiniz bir yer değil, bana göre her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Halıdan, plağa, oyuncaktan, müzik aletine, sanat eserinden mobilyaya ne ararsanız var. Bunların kimisi mağazalarda, kimisi depolarda, kimisi binaların arka bahçelerinde kimisi de tezgahlarda satılıyor. “Pazar benim için eğlencedir” diyenlerin buradan mutsuz ayrılmayacağı kesin. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar – Brick Lane Pazarı

Buranın bir özelliği de gelecek vaat eden tasarımcılar için bir başlangıç noktası olması. Mesela bu tasarımcılardan kıyafetler, tablolar, ambalaj kağıtları, türünün tek örneği mücevherler ve bez çantalardan alabilirsiniz.

Mutlaka uğrayın: Sunday Upmarket, dünya mutfağından lezzetler sunan, sokak yemeği satıcılarıyla dolup taşan bir yemek alanı. Ayrıca 200’den fazla pazar tezgâhta vintage kıyafetler, moda ürünleri, mücevherler ve ev eşyaları bulabiliyorsunuz. 

Vintage Market, 1920’lerden 1990’lara kadar giyim, aksesuar ve retro eşyaları satan tezgahlarla dolu. 

Boiler House, dünyanın dört bir yanından lezzetler satan yaklaşık 30 tezgâhın bulunduğu bir alan.

Tadına bakın: Orange Buffalo ve Caboose gibi favorileri bulabileceğiniz Ely’s Yard Street Food’a mutlaka uğrayın.

Önemli not: Tezgahların çoğu 18.00’de kapanmış oluyor. Açılış saati ise 10.00… Bölgedeki yeme içme mekanları faaliyetine devam ediyor. 

Camden Market / Camden Pazarı

Konum: Camden Town

Kategori: Hediyelik eşya, kıyafet, vintage ve tasarım ürünler, sokak lezzetleri.

Camden Pazarı şüphesiz ki, Londra’nın en ilginç pazarlardan biri. Bir zamanlar Londra’da bana tek bir yer öner deseydiniz “kesinlikle Camden Pazarı gidin” derdim. 1990’ların sonunda Londra’da yaşadığım dönemde benim için öyle farklı ve öyle ilginç bir yerdi ki. Her hafta sonu arkadaşlarla buraya gitmekten kendimizi alamazdık. Halen o eklektik yapısını koruyor ama sonrasında keşfettiklerimle ilk sıraları başka yerlerin aldığını itiraf etmeliyim. 

Londra görülmesi gereken pazarlar
Londra görülmesi gereken pazarlar – Camden Market

Londra’nın kuzeyinde, Camden Town semtinde yer alan pazar birçok pazar yerinin birleşmesinden oluşuyor. Camden Town metro istasyonundan çıkıp kanala doğru ilerlediğinizde birbirinden ilginç mağazalar, vitrinler ve insanlar göreceksiniz. Her hafta yaklaşık 250.000 ziyaretçi çeken pazar Londra’nın en popüler dördüncü turistik merkezi… Bunu göze alarak rahat gezmek istiyorsanız gezinizi planlarken hafta sonuna getirmemeye çalışın, derim. Buradaki yerlerin hepsi hafta boyu açık oluyor. 

İlginç ve tuhaf

Pazarlardan en önemli olanı Regent Kanalı’na bitişik olan Camden Lock Market… Bu kapalı alanda ilk bulacağınız şeyler fularlar, ayakkabılar, deri ürünler, takı gibi el yapımı birçok ürünü bulabileceğiniz bir cennet. İkinci olarak da dünyadan farklı sokak lezzetlerinin en güzel örneklerini göreceksiniz. Souvlaki, vegan köriler, New York tarzı pizza ve Hindistan cevizinden yapılmış krepler ve çok daha fazlası…

Londra görülmesi gereken pazarlar - Camden Pazarı
Londra görülmesi gereken pazarlar – Camden Market / Pazarı

Buck Street Market, tişört, takı ve hediyelik eşyaların sattıldığı kapalı bir pazar; Camden’ın en şık köşesi sayılmaz ama en ilgincinden (belki de tuhaf demeliyim) vintage mücevherleri burada bulabilirsiniz. Eski bir at hastanesinde yer alan Camden Stables Market ise daha da ilginç şeyleri göreceğiniz bir yer: İlginç mobilyalar, sıra dışı hediyelikler, gotik, punk ve fetiş kıyafetler. 

Bu pazarlar arasında gezerken kendi halinde takılan punk’ları görürseniz şaşırmayın. Onları buranın yıllardır eksilmeyen renkleri. Camden artık 90’lı yıllarda olduğundan daha popüler ama aynı zamanda Londra’nın en rock ‘n’ roll mahallelerinden biri. Birçok ünlünün yaşadığı yerdir aynı zamanda. En ünlülerinden biri genç yaşta ölen Amy Winehouse’du mesela. 

Önemli not. Öğleden sonraları çok kalabalık oluyor mümkünse erken saatlerde ve hafta içi gitmeye çalışın. 

Columbia Road Flower Market / Columbia Caddesi Çiçek Pazarı

Konum: Columbia Road, Bethnal Green

Kategori: Her türlü çiçek ve bahçe malzemeleri

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar – Columbia Road Çiçek Pazarı

Doğu Londra’da çiçek severler için bir cennet burası… Bir süre Londra’da yaşamış defalarca gidip gelmiş biri olarak burayı çok yeni keşfetmiş olmanın şaşkınlığı içerisindeyim, hem de bu kadar çiçeklerle uğraşmama rağmen. Geç de olsa bulmuş olmanın mutluluğuyla kesinlikle gitmenizi öneriyorum sizlere. 

Londra’nın en tanınmış ve en güzel görünen pazarlarından biri olan Columbia Road, her pazar kova dolusu güzel çiçeklerle dolup taşıyor. Her şeyden önce cadde rengârenk görüntüsüyle insanı büyülerken mis gibi kokularıyla da insanı mest ediyor. Pazarda bahçe ve ev çiçekleri, şifalı bitkiler, çiçek soğanları ve fidanlar gibi bahçeye çiçeğe dair her şey var.  

Erken gidin

Londra’da yaşıyorsanız kesinlikle çiçek alışverişinizi buradan yapmalısınız. Evinize, bahçenize uygun çiçekler kadar vazolarınız için de muhteşem güzellikte kesme çiçekler bulabiliyorsunuz. Pazar, düşüncenizin aksine yerli halk kadar turistler arasında da oldukça popüler. Her yan demet demet çiçeklere sarılmış insanlarla dolu ve herkes burada inanılmaz mutlu. Öğleden sonraları biraz kalabalık oluyor o yüzden siz buraya sabah pazar açıldığında uğramaya çalışın.  Hem bu saatlerde en taze ve seçilmemiş çiçekleri buluyorsunuz. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar

Tatildeyken çiçek pazarına mı gideceğim dediğinizi duyar gibiyim. Evet, eve götürmelik çiçek alamayabilirsiniz ama emin olun burası ruhunuza da iyi gelecek. Ayrıca pazarın kurulduğu caddenin bir yanındaki dizili küçük kafeler ve dükkanlar alışveriş yapanlar arasında çok popüler. Sanat eserleri, antikalar, vintage ve dekorotif eşyaları bulabileceğiniz dükkanların yanı sıra birbirinden lezzetli kahveleri içebileceğiniz butik kahveciler de var. 

Nakit şart değil, tezgahlarda kart geçiyor.

Aklınızda olsun: Pazar kapanışa doğru biraz kalabalık oluyor ama geç gidenler için bir avantajsa bazı satıcılar fiyatları düşürdüğünden daha uygun fiyatlı malzemeler bulabiliyorsunuz. 

Bunlara da uğrayın: Caz plakları bulabileceğiniz Idle Moments’a ya da yerel olarak üretilen biraların tadına bakmak için The Nelson’a uğramayı ihmal etmeyin.

Açılış – Kapanış saati: Sadece PAZAR günleri kurulan pazar, sabah 8.00 – 15.00 açık oluyor.

Covent Garden Market / Covent Garden Pazarı 

Konum: Covent Garden 

Kategori: Hediyelik eşya, el sanatları, giyecek, yiyecek

Londra’ya giden her turistin uğradığı ilk yer burası olabilir bence. En azından tek bir pazara uğrayacaksanız orası burası olmalı. Hem muhteşem bir ortam, her zaman eğlenceli, cıvıl cıvıl bir meydan, renkli binalar, ışıl ışıl mağazalar var hem de birbirinden güzel el yapımı ürünler. Hele bir de Noel ve yılbaşı öncesi gitmişseniz harika bir süsleme ile karşılar sizi burası. 

Pazar kime sorsanız kesinlikle herkesin favorisidir, özellikle bir turistseniz. Yoksa Londralılar burayı çok sevse de bu kalabalıktan dolayı biraz uzak durmak isterler.

1970’lerde kendi halinde meyve ve sebze pazarı iken yıllar içerisinde çehre değiştirmiş. Özellikle son yıllarda Covent Garden daha da gelişmiş. Artık Tom Ford’dan Chanel’e Apple’dan Disney’e kadar birçok kaliteli markanın mekânı olmuş. 

Londra’ya dair her şey var

Salı gününden pazar gününe kadar aktif olan Apple Market’te benzersiz ve el yapımı ürünler satan çok sayıda bağımsız satıcı var. Londra’yla ilgili her türlü hediyelik el yapımı malzeme burada fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Pazartesi günleri ise mekân, antika ve koleksiyon pazarına dönüşüyor. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar

Yiyecek içecek açısından da hem pazarın içerisinde hem de yakın sokaklarda alternatif çok. Özellikle Royal Opera ve birkaç tiyatro binası bölgeye yakın olduğundan şovlar öncesinde birçok kişinin uğrak yeridir burası.

Önemli not: Covent Garden’da pazar kapansa da meydan her zaman hareketli. Alışveriş yapmayacaksanız bile buraya her saat uğrayabilirsiniz.

Mutlaka uğrayın: Buraya gelmişken hemen karşısındaki 100 tezgâhtan oluşan Jubilee Pazarı’na mutlaka uğrayın. 

Old Spitalfields Market / Old Spitalfields Pazarı

Konum: Spitalfields, Liverpool Street

Kategori: Hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, sanat eserleri, takılar, kıyafetler, çantalar vs. 

Doğu Londra’nın şık ve hareketli pazarlarından birisi de burası. Tarihi pazar aynı zamanda Brick Lane’e çok yakın. Gelmişken ikisini birden gezmeniz mümkün. 

Haftanın her günü açık olan Old Spitalfields Market şehrin en yoğun alışveriş merkezlerinden biri, diyebilirim. 1800’lü yıllarda inşa edilen bina, 2000’li yılların başında yenilenmiş ve bundan sonra şehrin eşsiz alışveriş, yeme ve içme mekanlarından birisi olmuş. Pazarın Liverpool Street’in hemen arkasında olması yoğunluk konusuna oldukça katkı yapıyor. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar – Old Spitalfields Pazarı

Burası da Covent Garden gibi üzeri kapalı bir pazar. İçerisinde önemli markalara ait çok sayıda kalıcı butik, restoran ve salon bulunuyor ancak en heyecan verici olanı pazarın kalbi. İki merkezi alanda sanat, el sanatları, giyim ve sürdürülebilir ev eşyaları satan satıcıları bulacaksınız. Perşembe günleri ayrıca vintage haritalar, kitaplar, mobilyalar, moda ve koleksiyon eşyaları satan yaklaşık 80 tezgâhın bulunduğu antika pazarı da burada kuruluyor.

Bunları da deneyin: Londra’da artık neredeyse her pazarın kendine has yeme içme kültürü var. Burası da restoran ve sokak lezzetlerinin güzellerini bulabileceğiniz yerlerden. Bleecker’den muhteşem lezzetli bir burger, Dumpling Shack’tan çorbalar veya Shrimpy’den Londra’nın en iyi deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. 

Aklınızda olsun: Müzik tutkunları bu madde sizin için. Eski, yeni ve koleksiyonluk plaklara göz atabileceğiniz vinil pazarı her ayın birinci ve üçüncü cuma günleri kuruluyor. 

Portobello Road Market / Portobello Pazarı

Konum: Portobello Road, Notting Hill

Kategori: İkinci el eşyalar, antikalar, hediyelikler, yeme-içme ve gıda malzemeleri.

Nasıl desem, Notting Hill Londra’nın en özel yerlerinden biri. Bu pazar yeri ise bu muhteşem bölgenin ortasında vaha gibi. Bölge, 1,5 kilometre uzunluğundaki antika pazarıyla ünlü olabilir, ancak bu karakteristik ve canlı pazarda ıvır zıvırdan daha fazlasını bulacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra’da görülmesi gereken pazarlar – Portobello Pazarı

Notting Hill artık şehrin en zenginlerinin tercih ettiği yerler arasında. Bahçeli, teraslı, rengarenk evleriyle ünlü semt yine Londra’ya gelenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri. Buraya alışveriş için değil sadece ortamı izlemek için de gelmelisiniz. Tabii, bu ününde başrollerini Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı romantik Notting Hill’in katkısı büyük.

Antikacılarıyla ünlüymüş

Pazar birkaç pazarın iç içe geçmesiyle oluşmuş. 1600’lerden 1960’lara kadar uzanan dönemde burası mücevher, kitap ve koleksiyon eşyaları satan antikacılarıyla ünlüymüş. Şimdilerde ise antika ağırlığını yitirmiş, daha çok hediyelikçiler, el sanatları – tasarım ürünler satan dükkanlar ve gıda ve kıyafet tezgâhları bulunuyor.  

Portobello’ya gelmek için bir diğer sebep ise farklı dünya mutfaklarını tadabileceğiniz birçok restoran olması. Afrika’dan Karayiplere uzanan bu çeşitlilik sizi şaşırtacak. Butik kahvecilere ve publara da sokak aralarında fazlasıyla denk geleceksiniz.

Bunları da görün: Bölge şehrin en etkileyici mimarisine sahip. Landsdowne Road, Landbroke Gardens, Landsbroke Grove, Colville Terrace, Westbourne Park Road bunları görebileceğiniz birkaç sokak. Ayrıca, bölgedeki eski ahırlardan yaşam alanlarına dönüşen ve görsel açıdan da çok popüler olan yerler var. St Luke Mews, Simon Close, Denbigh Close, Pencombe Mews, Pencombe Mews bunlardan birkaçı.

Gezinizde işinize yaparayaca detaylı Londra rehberleri için bu yazılara bakabilirsiniz:

Londra'da görülmesi gereken pazarlar
Londra – Notting Hill sokakları

LONDRA BEŞ GÜNDE NASIL GEZİLİR?

LONDRA’DA GÖRMENİZ GEREKEN 10 PARK

EN GÜZEL LONDRA MÜZELERİ

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...