Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Londra’da hem yapacak hem de görecek çok şey var. Hangisinden başlayayım derseniz: Ben parklarından başlayın, diyorum her zaman. Ama eğer Londra’daysanız sadece parkları gezmek yetmiyor. Yüzlerce müzesinden en azından birkaçına mutlaka zaman ayırın. Hangilerini gezeceğiniz konusunda da Londra müze rehberi size yardımcı olacak. 

Siz de benim gibi müze meraklısıysanız, tam yerine gelmişsiniz demektir. Londra’da bu açıdan bir cennet. Yüz yetmişin üzerindeki müzeden seç, beğen, gez… Hatta öyle birkaç şeyle yetinmemişler neredeyse her şeyin müzesini yapmışlar.

Sanatla ilgili bir şeyler mi görmek istediniz? Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan sanat müzelerinin, galerilerinin en büyükleri, en ihtişamlı koleksiyonlara sahip olanları burada.

Her şeyin müzesini yapmışlar dedim ya, korsan gemilerinden, uzay araçlarına, posta trenlerinden kelebek koleksiyonlarına, çizgi filmden tenise kadar her şeyin bir müzesi var. Hemen hepsi de çocuklarla rahatça gidilebilen yerler…

En Büyük Müzeler Ücretsiz

Tabi, bunların en önemli ortak yanı da büyük çoğunluğunun ücretsiz olması… İngiliz Hükümeti aldığı bir kararla birçok müzenin giriş ücretini kaldırmış. 2001 Aralık ayından itibaren de bu müzelere giriş ücretsiz hale geldi. Devletten aldığı destekler ve ziyaretçilerin gönüllü bağışlarıyla yaşayan müzelerde sadece bazı geçici/özel sergiler için ücret ödeniyor.

Bu yüzden bu kaçırılmaz fırsatı değerlendirip bu dünya çapındaki müzelerin en azından birkaçını gezmeden ayrılmayın Londra’dan…

Londra’yı 5 günde detaylı bir rotayla gezmek için: LONDRA 5 GÜNDE NASIL GEZİLİR? Hayran olduğum parkları için: LONDRA’DA GÖRMENİZ GEREKEN 10 PARK . Londra’da ucuza gezmenin tüyoları için: LONDRA’YI UCUZA GEZMEK MÜMKÜN! yazılarına bakmanızı tavsiye ederim.

Londra müze rehberinde ise Londra’nın en heyecan verici 15 müzesiyle ilgili detaylar var:

 • Doğa Tarihi Müzesi / Natural History Museum, Cromwell Road (Ücretsiz)

Londra’nın hatta tüm ülkenin en büyülü müzelerinden biri… İçerisindeki 80 milyonluk koleksiyonuyla hem Londralıların hem de yabancıların en çok sevdiği ve ziyaret ettiği müzelerden biri.

İçerisinde dinozordan, Neanderthal kafataslarına, yıldız sisteminden deprem simülatörüne kadar akıllara durgunluk veren birçok sergi var. Çok yakın zamanda giriş salonunda yer alan dinozor heykeli, dev mavi balina heykeliyle yer değiştirdi. Bir tek bunu görmek için bile uğranır buraya… Ama sadece bu değil, dünyanın en büyük altın parçası da, dünyanın en yaşlı ağacı da bu müzede…

Londra
Doğa Tarihi Müzesi, Büyük Mavi Balina İskeleti

Aslında defalarca gelerek koca bir günü harcayabileceğiniz bir yer. Her yaştan çocuğun katılabileceği interaktif etkinlikler ve görerek dokunarak vakit geçirebileceği eğlenceli alanlar da var.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Natural History Museum

 • British Museum, Bloomsbury (Ücretsiz)

Londra
British Museum’un Bahçesi

Dünyanın her köşesinden toplanmış koleksiyonlarıyla British Museum, aynı zamanda dünyanın ilk ulusal müzesi… 1753 yılından beri açık olan müze, insanlık tarihinin 2 milyon yılına ışık tutmaya çalışıyor.

Sonradan eklenen Kraliçe Elizabeth II Salonu, binanın en etkileyici alanlarından biri.  Eserlerin toplanma yöntemleriyle ilgili birçok tartışma hala devam etse de içerisinde sergilenen 4 milyon obje ile dünyanın en geniş kapsamlı koleksiyonlarından birine sahip… Belki de günlerce gezerek bitiremeyeceğiniz bir yer.

Mısır’ın en eski mumyaları ve Reşit Taşı (Rosetta Stone), Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi, Çin Hanedanlığı’nın en nadide parçaları, Yunan Uygarlığı’ndan kalma heykeller hep burada. Bu geniş koleksiyon müzede; Eski Çağ yapıtları, Sikkeler ve Madalyalar, Baskılar ve Çizimler ve Etnografya olmak üzere 4 ayrı bölümde toplanmış.

Çocuklar için hazırlanmış bölümde, koleksiyonun en ilginçlerinin seçilmesiyle özel bir parkur oluşturulmuş. Parkur boyunca Mısır’ın binlerce yıllık mumyaları, Doğu adalarından gelmiş ilkel heykelleri, maskeleri, hiyeroglif yazıları, Aztek mozaikleri, Yunan heykelleri görülebiliyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: British Museum

 • Tate Modern, Southbank (Ücretsiz)

Modern ve çağdaş sanata adanmış bu müze, koleksiyonunun yanı sıra binasıyla da ilgiyi fazlasıyla hak eden yerlerden. Eski bir elektrik üretim istasyonu olan bina, müzeye dönüştürülerek 2000 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Şu ansa Londra’nın en çok ziyaret edilen 3 müzesinden biri. Bugüne kadar müzeyi 40 milyondan fazla kişi ziyaret etmiş.

Müzede; Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere 50 ülkeden birçok sanatçının eserlerine yer veriliyor. Picasso, Henri Matisse, Marcel Duchamp, Roy Lichtenstein, John Constable, David Hockney, Salvador Dali, Piet Mondrian, Francis Bacon, Yves Klein, William Turner, Edgar Degas, Andy Warhol, Edward Munch, Mark Rothko, Claude Monet, Andre Derain, Jackson Pollock, Max Ernst, Martin Par müzede eserleri sergilenen sanatçılardan sadece birkaçı…

Londra müze rehberi
Tate Modern, “Crack – Shibboleth” Enstalasyonu

2016’da eklenen yeni bölümüyle artık daha fazla koleksiyonu sergileme alanı var. Okullar ve aileler için düzenlenen etkinlikler, dinletiler, gösterilerle her zaman ilgiyi çekmeyi başaran yerlerden biri.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Tate Modern

 • Ulusal Galeri / National Gallery, Trafalgar Square (Ücretsiz)

Londra müze rehberi
National Gallery, Trafalgar Meydanı

1834 yılında sadece 38 resimle başladıkları yolculukta, bugün dünyanın sayılı resim koleksiyonun sahibi olarak Londra’nın en önemli ziyaret noktalarından biri. 1838 yılında Trafalgar’daki binasına taşınan müze, böylece hem merkezi ve hem de görkemli bir binaya sahip oldu.

Koleksiyonundaki 2300 eserin arasında Eyck’ın Arnolfini’si, Velaazques’in Rokeby Venus’ü, Turner’ın Fighting Temraire’si, Van Gogh’un Sunflowers’ları, Monet’in nilüferleri de var.

13-15. yüzyıl, 16. yüzyıl, 17. yüzyıl ve 18-20. yüzyıllar olmak üzere farklı dönemlere göre düzenlenen salonlar, her biri birbirinden değerli, irili ufaklı birçok eserle dolu… Boticelli, Bellini, Michelangelo, Raphael, Holbein, Titian, Veronese, Caravaggio, Rubens, Van Dyck, Rembrandt, Vermeer, Goya, Turner, Cezanne, bu salonları dolduran önemli isimlerden bazıları…

Müze, çocukların eğlenceli ve öğretici vakit geçirebilmesi için pek çok etkinlik düzenliyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: National Gallery

 • Bilim Müzesi / The Science Museum, South Kensington (Ücretsiz)

Bilime adanmış bu müzenin 7 katıda da eğitici ve eğlendirici birçok eserle dolu. İçerisinde Apollo10’nun kumanda modülünün yanı sıra bir uçuş simülatörü bile var… En eski buharlı lokomotif puffing Billy, ilk jet motoru, DNA modellemesinin ilk çalışmaları, 600 kiloluk dev teleskop Bilim Müzesi’nin en çok merak edilen 300 bin eserinden bazıları…

Tıp temasına ayrılan dördüncü kat ve İlaç temasına ayrılan beşinci katta ise dünyanın birçok ülkesinden toplanan eserlerle tıp tarihine ışık tutulması amaçlanmış. Buradaki demirden ciğer, koleksiyonun en önemli parçalarından…

Dünyanın en eski saatleri de sergilenen eserler arasında yer alıyor… Bu bölümde 1600-1850 yıllarına ait en eski duvar ve kol saatleri görülebiliyor. Mars’ta gezen aletler ise Uzay Galerisi’nin en ünlü parçaları arasında…

Bilim Müzesi
Bilim Müzesi, Apollo 10

Bu müzenin çocuklar tarafından sevilmesinin en önemli nedenlerinden biri, pek çok şeyin interaktif şekilde anlatılmış olması. Launch Pad Bölümü’nde, çocukların basit bilimsel prensipleri test edebilecekleri eğlenceli bir alan yaratılmış.

IMAX Sinema Bölümü’nde ise her ay uzayın ve okyanusun derinliklerini anlatan heyecan dolu filmler gösteriliyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: The Science Museum

 • Horniman Müzesi / Horniman Museum, Forest Hill (Ücretsiz)

Londra
Londra, Sergilerden

1902 yılında açılan müze, dünyanın en büyük çay tüccarlarından biri olan Fredrick John Horniman tarafından kurulmuş. Gezgin ve biriktirmeyi seven Horniman’nın ömrü boyunca topladığı 30 bin parça, açılışta müzenin temel eserlerini oluşturmuş. Doğa tarihi, kültürel eserler ve müzik enstrümanlarının ağırlıkta olduğu koleksiyonda şu an 350 binin üzerinde eser var.

Müzenin en önemli eserleri, 1600 parçadan oluşan müzik aletleri ve dondurulmuş hayvanlar… Aynı zamanda akvaryum ve Afrika’ya adanmış galeri de görebileceğiniz en ilginç köşelerden biri…

Geleneksel bir müze olan Horniman’da eserleri yakından inceleyip hatta bir kısmına dokunup elinize alabiliyorsunuz. Özellikle çocuklar için tasarlanmış bölümde, çocuklar birbirinden ilginç gerçek objeleri inceleme, onlara dokunma fırsatı bulabiliyorlar. Bu bazen Hindistan’a özgü bir müzik aleti bazen de bir Meksika maskesi olabiliyor.

Çok güzel bir bahçeye sahip Horniman’da, hafta sonları çocuklar ve aileler için eğlenceli workshoplar düzenleniyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Horniman Museum

 • Victoria ve Albert Müzesi / Victoria and Albert Museum, Cromwell Road (Ücretsiz)

1899 yılından bu yana açık olan V&A Müzesi, 150 galeri ve 7 katıyla dünyanın en önemli koleksiyonlarından bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Mücevherler, mobilyalar, resimler, heykeller, posterler, metal işleri, tekstil, çocuk oyuncakları, bebek evleri ve kostümleri bu müzede sergilenen eserlerden bazıları…

Rönesans ve İslam dünyasının en görkemli ve en göz kamaştıran eserleri burada. 1515 yılında Raphael’in çizdiği duvar halılarının desenleri de koleksiyonun en önemli parçaları arasında. Moda Bölümü’nde ise 18. yüzyıldan günümüze uzanan parçalara yer vermişler. Son dönemde geçirdiği düzenlemeyle artık Orta Çağ ve Rönesans eserleri daha da göz dolduruyor.

Londra
W&A Müzesi, Raphael’in Odası

Çocukları da düşünen müzede kuklalar, Barbie bebekler ve animasyon aletlerinin en ilkel hallerini bulabiliyorsunuz. Aileler, kendileri için hazırlanmış programlara ücretsiz olarak katılabiliyor.

Alexander McQueen, David Bowie, Kylie Minogue, Gianni Versace, Pink Floyd, Balenciaga gibi isimlere adanmış sergiler ve performans sahnesinde düzenlenen gösteriler, her yılın merakla beklenenler etkinlikleri arasında yer alıyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Victoria and Albert Museum

 • Londra Taşımacılık Müzesi / London Transport Museum, Covent Garden (Çocuklara Ücretsiz)

Londra
Londra’nın Ünlü Kırmızı Otobüsleri

Covent Garden’ın tam merkezindeki müze, Londra’nın en eğlenceli müzelerinden biri. Girişte sizi, sadece Londra değil New York, Tokyo, Paris, Şangay ve Yeni Delhi gibi şehirlerin ulaşım sistemini anlatan eğlendirici görsel bir şov karşılıyor. İkinci katında ise birden 200 yıl öncesine 1800’lere gidiyorsunuz. Londra’nın ilk toplu taşıma araçlarından Greenwich’te işleyen ilk tren sistemine kadar her şey var burada.

0-7 yaş için düzenlenen oyun alanında ise çocuklar, mini araçlardan oluşan bir filoyla oynayıp, interaktif alanda vakit geçirebiliyorlar. Ayrıca bir metro trenini tamir edip Thames botlarıyla gezintiye katılıyor, Emirates teleferiğiyle uçuş da yapabiliyorlar.

Ayrıca müzede hazırlanan bir simülatör sayesinde, Londra’nın ünlü kırmızı otobüslerinden birinin koltuğuna geçip eğlenceli bir oyunun parçası olabiliyorsunuz.

Çocuklar için giriş ücretsiz olan müzede, yetişkinler için ücret 17,50 pound. Bu biletle bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı var.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: London Transport Museum

 • Ulusal Denizcilik Müzesi / National Maritime Museum, Greenwich (Ücretli)

Londra
Londra Denizcilik Müzesi, Greenwich

Greenwich’i en çok, sıfır (0) meridyenin geçtiği gözlem eviyle biliriz. Ama burası aynı zamada yıllarca İngiliz denizciliğinin kalbi olmuş… Şimdi de Ulusal Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Sadece Denizcilik Müzesi değil, Kraliyet Müzesi’ne bağlı Cutty Sark (tarihi gemi), Kraliçe’nin Evi, Gözlemevi de burada…

Her yaştan insanın ilgisine çekecek şekilde düzenlenmiş müze, alanındaki en büyük müzelerden biri. Müze, haritalar, modeller, sanat eserleri ve uzayın keşfiyle ilgili birbirinden ilginç detaylarla dolu.

Çocukların ilgisini çekecek birçok şey de düşünülmüş… AHOY! Bölümü özellikle 0-7 yaş çocuklar için hazırlanmış. Gemi güvertesi ve bir kamaranın canlandırıldığı bölümde çocuklar, dokunarak ve interaktif bir şekilde bu bölümü keşfedebiliyorlar. 6-12 yaş için düzenlenmiş bölüm ise daha farklı.

Aklınızda olsun biletlerinizi internetten (online) alırsanız daha ucuz. Giriş ücreti yetişkinler için 24,25 (online 19) çocuklar için 11,50 (online 9) pound.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: National Maritime Museum

 • British Library (Kütüphane), Euston Road (Ücretsiz)

Londra
British Library (Photo: www.bl.uk)

Magna Carta, Jane Austen’in defterleri, Beatles’ın el yazması şarkı sözleri, Leonardo Da Vinci’nin defteri, Nizami’nin şiir defteri, British Library’nin en önemli hazinelerinden birkaçı.

400 farklı dilde 150 milyondan fazla eserle dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri. Her yıl koleksiyonuna 3 milyon yeni eser daha ekliyor. Kitaplar, haritalar, dergiler, gazeteler, müzik koleksiyonu, el yazmaları, patentler, baskılar, çizimler, sesler, pullar, burada bulabileceğiniz eserlerden bazıları. İngiltere ve İrlanda’da basılan her kitabın bir kopyası yine burada.

Kütüphane, sürekli sergilenen eserlerin yanında her yıl birçok farklı sergiye de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sohbetler, kurslar ve aile programları ile herkes, kendisine hitap eden bir şeyler bulabiliyor burada…

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: British Library

 • Charles Dickens Müzesi / Charles Dickens Museum, Doughty Street (Ücretli)

Londra
Charles Dickens Müzesi (Photo: www.dickensmuseum.com)

Oliver Twist, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar, David Copperfield, Noel Şarkısı gibi unutulmaz eserlerin sahibi Charles Dickens’ın 1837 – 1839 yılları arasında ailesiyle yaşadığı ev, bugün onun adına adanmış müzeye ev sahipliği yapıyor. Bu ev aynı zamanda onu dünya çapında üne kavuşturan Oliver Twist’i de yazdığı yer. Bu evde aynı zamanda The Pickwick Papers, Nicholas Nickleby ve Barnaby Rudge’un da çalışmalarını yapmış.

Ünü ve geliri artan Dickens iki yıl sonra daha büyük bir eve taşınır… Ancak bugüne kalmış yaşadığı tek ev ise burası olmuş. 1923 yılında yıkımdan kurtarılan bu ev, 1925 yılında müze haline getirilir. Müzede Dickens’a ait ilk baskı kitaplar, resimler, mektuplar, hatıralar, mobilyalar ve o dönemde yaşadığı evin odalarının canlandırılmış halini görebiliyorsunuz.

Süreli sergilerin yanı sıra müze, Pazar günleri Dickens’ın dünyasına birkaç saatlik bir gezinti yapabileceğiniz yürüyüş turları da düzenliyor.

Ücretli gezilen müzenin fiyatları yetişkin için 9, 6-16 yaş arası çocuklar içinse 4,50 pound. 6 yaş altı ise ücretsiz.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Charles Dickens Museum

 • Churchill Savaş Müzesi  / Churchill War Rooms, King Charles Street (Ücretli)

İkinci Dünya Savaşı’nın en karanlık saatlerinde tarihe tanıklık etmiş en özel yerlerden biri. Westminster’daki bu yeraltı sığınağı, o dönemin en gizemli köşelerinden biriydi. Bütün önemli kararların alındığı bu yer, Churchill ve etrafındaki küçük bir grup tarafından kullanılıyordu. Şu ansa Londra’nın önemli müzelerinden biri…

Churchill’in yaşamından dokuz yılı aktaran müze, 5 bölüm halinde geziliyor. Beş bölüm boyunca Churchill’in çocukluğu, başbakanlığının ilk yılları ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki o inanılmaz saatlerin yaşandığı dönem aktarılıyor. Kullanılan haritalar, gizli yazışmalar, fotoğraflar, filmlerden kesitler, objeler, Churchill’in eşiyle yazışmalarının yanı sıra yine o anları yaşatan canlandırmalarla sizi, tarihin o merak edilen anlarında heyecanlı bir yolculuğa çıkartıyor.

Londra müze rehberi
Londra, Sergilerden

St. James’s Parkı’nın hemen karşısında yer alan müzeye en azından 2 saatinizi ayırmanız lazım.

Giriş ücreti ise yetişkinler için 21,5 (online 18,90), 5-15 yaş için 10,50 (online 9,45) pound. 5 yaş altı çocuklar ücretsiz…  Eğer aile bileti alırsanız fiyatları daha hesaplı oluyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Churchill War Rooms

 • Sherlock Holmes Müzesi / Sherlock Holmes Museum, Baker Street (Ücretli)

Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı İngiltere’nin ünlü dedektifi Sherlock Holmes  kitabından esinlenerek düzenlenmiş bu küçük özel müze, tam da meraklıları için hazırlanmış. Sherlock Holmes, arkadaşı Dr. Watson ve ev sahipleri Mrs. Hudson’ın yaşadığı bu evin kapı numarası, kitapta olduğu gibi “221 B”.

1990 yılında kapılarını açan müze, İngilizlerin ünlü Georgia tarzı evlerinden birinde hayata geçirilmiş. Müzede ünlü dedektifin yaşadığı önemli sahneler canlandırılmış, bir katı ise Sir Arthur Conan Doyle’a ayrılmış.

Küçük bir müze mağazasının da yer aldığı müze, ücretli olarak geziliyor. Her gün 9.30- 18.00 arası açık olan müzenin giriş ücreti yetişkinler için 15, 16 yaşından küçükler içinse 10 pound.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Sherlock Holmes Museum

 • Tasarım Müzesi / The Design Museum, Kensington High Street (Ücretsiz)

Londra
Londra, Sergilerden

2018’de yılında “Avrupa’da yılın müzesi” seçilen Tasarım Müzesi’nde, tasarım, moda ve mimariyle ilgili birçok eser ve ürün sergileniyor. Geçmişi 1930’lara dayanan müze, ilk açıldığında Southbank’te, Thames Nehri kıyısındaydı. 2011 yılında Sir Terence Conran’nın 17 milyon poundluk bağışı sayesinde yeni bir yer tasarlandı ve 2016 yılında da yeni yerinde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

“Designer, maker, user” sergisi müzenin kalıcı sergilerinden… 20. ve 21. yüzyıla ait tasarım ve mimariyle ilgili 1000 objenin yer aldığı bu sergide, aynı zamanda geleceğin tasarımlarını da görüyorsunuz.

Müze, yıl içerisinde pek çok özel sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: The Design Museum

 • Serpentine Galerileri / Serpentine Galleries, Hyde Park (Ücretsiz)

Londra
Hyde Park, London

Hyde Park, Kensington Gardens içinde yer alan sanat galerisi iki bölümden oluşuyor: Serpentine Gallery ve Serpentine Sackler Gallery. Galeriler birbirine sadece beş dakika yürüyüş mesafesinde.

Daha çok çağdaş ve modern sanat eserlerine yer veren Galeri’de ilk zamanlar sadece İngiliz sanatçılara yer veriliyormuş. 1998 yılında tamamlanan renovasyondan sonra artık uluslararası sanatçılara da kapısı açık.

Serpentine Gallery, kalıcı bir sergi yerine her yıl yeni konseptlere veya sanatçılara yer vererek bu özelliği ile diğer müzelerden ayrılıyor. Açıldığı 1970’den beri 2263 sergiye ev sahipliği yapmış.

Yenilendikten sonra 2013’te kapılarını açan Serpentine Sackler Gallery ise ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış.

Pavillion Bölümü ise mimariye ayrılmış. İngiltere’de henüz tamamlanmış bir eseri olmayan uluslararası bir mimarın davet edildiği bölümde, mimarın özel projesi hayata geçiriliyor. 2000’de Zaha Hadid ile başlayan bu gelenek sayesinde Pavillion, yıllar içerisinde Daniel Libeskind, Toyo Ito, Frank Gehry, Sou Fujimoto, Ai Weiwei – Herzog& de Meuron, Frida Escobedo gibi ünlü isimleri ağırlamış.

Galeriler, her yıl 1,2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Ziyaretinizle ilgili detaylı bilgi için: Serpentine Galleries

Müzeleri gezerken bunlar da aklınızda olsun:

 • Eğer birden fazla müze, tarihi yer veya etkinlik gezmeyi düşünüyorsanız London Pass almanızda fayda var. Westminster Abbey, Tower of London, St. Paul’s Katedrali, Shard, Thames Nehri gezisi, Kensington Sarayı, Londra Hayvanat Bahçesi, Churchill War Rooms, Cutty Sark, Queen’s Gallery, Gards Müzesi gibi birçok önemli yer için kullanabiliyorsunuz. Buraların biletlerinin minimum 10 pound civarlarından başladığını düşünürseniz her şeyi görmek istiyorsanız çok işinize yarayacak.
 • Londra’da birçok müze ve ulaşım araçları eğer grup veya ailece geziyorsanız size indirimli bilet alma imkânı sunuyor.
 • Eğer öğrenciyseniz kendinize bir uluslararası öğrenci kartı çıkartmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer Noel öncesi, Paskalya, okul tatili ya da yaz ayları gibi yoğun zamanlarda gidiyorsanız biletlerinizi mutlaka online alın. Bilet gişeleri önündeki uzun kuyruklardan kurtulacaksınız. Birçok yer online bilete de indirim uyguladığından, sizin için daha uygun olur.
 • Yine bu dönemlere Londra’daysanız mutlaka müzeler için gününüzün erken saatlerini ayırın. Yoğunluktan keyif alamayabilirsiniz.
 • Birçok müze çocuklu aileler için özel programlar hazırlıyor. Gitmeden internet sitelerinden bunları mutlaka kontrol edin.
 • Bazı müzeler yine çocuklar / aileler için özel akşam turları düzenliyor. Hatta bazılarında gece kalmanız bile mümkün. Böyle bir deneyimi kaçırmak istemezsiniz.

 

Ayrıca Londra’da gezilebilecek diğer önemli müzeler:

Londra
Londra, Sergilerden
 • National Portrait Gallery
 • Cartoon Museum
 • Imperail War Museum
 • Hampton Court Palace
 • HMS Belfast
 • Jewish Museum London
 • Kew Gardens
 • London Film Museum
 • Tower of London
 • Madam Tussouds London
 • Museum of London
 • Musical Museum
 • The Pohotographers’ Gallery
 • Royal Academy of Arts
 • Saatchi Gallery
 • St Paul’s Cathedral
 • Shakespeare Globe
 • Somerset House
 • Tate Britan
 • Tower Bridge
 • Twinings Museum
 • Wallace Collection
 • Welcome Collection
 • Sir John Soane’s Museum

Yorumlar

 1. Gizem

  Harika fotoğraflar eşliğinde bilgilendirici, özendirici bir bölüm olmuş. müzelerin ücret bilgisi ve web linkleri de cabası. Teşekkürler.

  • Figen

   Beğenmenize sevindim. Çok teşekkürler 🙂

 2. Yasemin

  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum buraları sizin eşliğinizde gezebilsek keşke… tur düzenlemeyi düşünüyor musunuz??

  • Figen

   Belki sonra 🙂 teşekkürler…