Midilli, Kuzey Ege’nin en büyük adalarından biri. Bir zamanlar balıkçılıkla geçinen bu koskoca ada şimdilerde popüler bir turizm noktası oldu. Birbirinden güzel köyleri, tarihi dokusu, güzel plajları ve nefis yemekleri ile Türklerin de en sevdiği adalardan biri aynı zamanda. Bu yazıda size Midilli’nin en güzel plajları hakkında bilgi vereceğim ama yazıda aynı zamanda Midilli gezilecek yerler ve diğer gerekli detayları da bulacaksınız. 

Midilli diğer adıyla Lesvos (veya Lesbos) günümüzde Yunan turizmin önemli noktalarından biri ama tarih sayfalarında da özel bir yere sahipmiş. Mesela ada, uzonun doğum yeri sayılıyor. En iyi uzo fabrikaları burada, hatta adada bir de Uzo Müzesi bulunuyor. 

Sadece bu değil, ada aynı zamanda ünlü yazar Ezop’un, şair Sappho’nun, filozof Epikür’ün ve Aristoteles’in, ressam Theophilos’un doğum yeri… 

Asıl güzellikler şehrin dışında

Gemiyle yaklaştığınızda sizi karşılayan kalesi, kiliseleri ve renkli evlerin görüntüsüyle hemen etkilemeye başlıyor. Sokak aralarında dolaşmaya başladığınızda bu etkileyici görüntü daha da artıyor. Ama bana göre asıl güzellikler şehrin dışına çıktığınızda başlıyor. Geçtiğiniz her köy, gördüğünüz her doğa parçası oldukça etkileyici. Burada hem en güzel gün batımlarını görebiliyorsunuz hem de bir yanda kuş gözlemi yaparken bir yanda termal sulara girip tuzlalarda vakit geçirebiliyorsunuz. 

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Midilli

Açıkça söylemeliyim burası Yunan adalarında görmeye alışık olduğumuz o muhteşem plajların olduğu bir yer değil ama doğallığı, temizliği ve etrafında organize olmuş tesisleri ile bana göre gezilesi görülesi bir yer. O yüzden de şimdiden söyleyeyim, Midilli’yi Yunan adaları arasında gezilecek yerler arasına koymaktan hiç pişman olmayacaksınız. 

İşte size Midilli’nin en güzel plajları listesi…

MİDİLLİ’NİN EN GÜZEL PLAJLARI 

Bu koca adanın neredeyse yer köşesinde denize girmek mümkün. Kumsalların birçoğunda şezlong-şemsiye, kabin, duş gibi hizmetler bulabiliyorsunuz. Yine birçoğunda plajların hemen arkası kafe ve yeme-içme ihtiyaçlarınızı orada sağlayabiliyorsunuz.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler

Bütün plajları isterseniz şezlong – şemsiye kullanmadan serbestçe kullanabiliyorsunuz. Havlunuzu yayarak sahili kullanmanızda bir sakınca yok. Şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz 6-8 Euro gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bazılarında da orada yiyip içiyorsanız sizden ekstra bir para almıyorlar. 

Benim gittiğim dönem haziranın son haftasıydı ve hava sıcaklığı da deniz sıcaklığı da çok güzeldi. Ancak bazı plajlarda bu dönemsel bir şey miydi bilemiyorum, öğleden sonraları dalga başlıyor. En çok dalgaya Anaxos Plajı’nda, en dalgasız denize ise Molivos’da denk geldik. Hatta Molivos bizim olduğumuz gün, neredeyse tüm gün dalgasızdı. 

Petra Plajı

Adanın merkezine 50 kilometre uzaklıktaki plaj aynı zamanda adanın en popüler turistik yerlerinden olan Petra’da yer alıyor. Bu güzel, eğlenceli küçük kasabada sahil boyunca birçok tesis var. Hepsinde şezlong, şemsiye, duş, kabin ve yeme- içme imkanı bulabiliyorsunuz. Burası aynı zamanda konaklama ya da akşamları takılmak için uygun bir yer. Bir de büyük bir kaya kütlesinin üzerine konumlanmış küçük kiliseden gün batımını mutlaka izlemelisiniz.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Petra plajı

Vatera Plajı

Merkezin güney batısında kalan Vatera plajının merkeze uzaklığı 50 kilometre. Bir bölümünde şezlong, şemsiye, duş, değişme kabinleri ve yeme- içme için hizmetleri bulabiliyorsunuz. Sahili ise kumluk. Yatlar ve balıkçı teknelerinin demirlediği bir de limanı var. 

Molivos Plajı

Adanın en eğlenceli yerlerinden biri burası. Plajı da bir o kadar hareketli. Bir bölümünde tesisler yer alıyor bir bölümü ise açık alan…  Tesislerin olduğu yerlerde şezlong, şemsiye, duş, kabin ve yeme- içme için alanlar bulunuyor. Kumsal ince taşlardan oluşuyor ama deniz kumluk. Berrak ve durgun haliyle girdiğimiz en güzel deniz buradaydı. Molivos konaklama ve hareketli gece hayatıyla da en tercih edilen noktalardan biri. Merkeze 60 kilometre uzaklıkta.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Molivos Plajı

Skala Kalonis Plajı

Merkezin kuzey batısındaki plaj sadece 42 kilometre uzaklıkta. Burası da yarı organize plajlardan biri. Şemsiye-şezlong bulabileceğiniz yerler var. Denizin sığ olduğu plajın kumları da ince ve yumuşacık.

Skala Eressos Plajı

Bu şirin kasabaya ait plaj kumsalı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bölgelerden biri. Uzun sahili boyunca kalabalıkları da hissetmiyorsunuz. Sahilde birkaç kafe var ama şezlong-şemsiye hizmeti veren 1-2 yer var sadece. Tesislerin birinden kano-jetski kiralayabiliyorsunuz. Kasabanın içinde çok tatlı, kafeler, restoranlar, barlar var. Adanın batısında yer alan Skala Eressos, merkeze 85 kilometre uzaklıkta. 

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler

Agios Isidoros Plajı

Merkeze 40 kilometre uzaklıktaki plaj yine aile dostu yerlerden biri. Kumluk ve taşlık bir plajı var. Şezlong şemsiye bulabileceğiniz gibi su sporları da yapabiliyorsunuz. Restoran, kafe gibi yerler mevcut. 

Anaxos Plajı

Merkeze 60 kilometre uzaklıktaki plaj tam organize plajlardan biri. Güzel bir kumsalı, güzel bir manzarası var. Şezlong, şemsiye, kabin, duş gibi her türlü hizmet bulunuyor. Hemen arkasındaki kafe-restoranlardan da yeme-içme hizmeti alabiliyorsunuz. Öğleden sonraları dalgalı olabiliyor. Petra’ya yakın olması nedeniyle daha uygun fiyatlı konaklama için burayı tercih edebilirsiniz.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler

Sigri Plajı

Adanın kuzey batı ucundan olan Sigri, merkeze 90 kilometre uzaklıkta. Aile dostu bir kumsala sahip… Plajda şemsiye-şezlong gibi hizmetler bulabiliyorsunuz. Korunaklı yapısı sayesinde denizi hem çok berrak hem de dalgasız. Uzun kumsal boyunca dilerseniz bir ucundaki tesislerde her türlü konfora sahip olarak dilerseniz de diğer ucunda kendi başınıza, çok daha sakin bir gün geçirebilirsiniz. 

Mytilene Plajı

Mytilene adanın merkezi olarak kabul ediliyor. Burada da denize girebileceğiniz organize plajlar var. Merkeze yürüyüş mesafesindeki plajların sahili ince çakıllardan oluşuyor ancak bir bazı bölümler taşlık diyebilirim. Şezlong-şemsiye, kabin, duş ve yeme-içme hizmeti bulabileceğiniz yerler var. 

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Mytilene Plajı

Plomari Plajı

Merkeze 40 kilometre uzaklıktaki bu plaj uzun bir sahile sahip. Berrak suyu, çakıllı deniziyle oldukça popüler yerlerden biri aslında. Etrafında birçok turistik tesis bulunuyor. 

Skala Sikamias Plajı

Merkezden 50 kilometre uzaklıktaki küçük ama şirin bir kasaba burası. Berrak suyu ve taşlık bir sahili var. Hemen yakınındaki tavernalardan güzel balık yeme şansı bulabiliyorsunuz. Çok küçük bir yer olmasına karşın burası en sevilen noktalardan biri. Özellikle gün batımı burada çok güzel. Aynı zamanda tam karşınızda da Türkiye sahillerini görebiliyorsunuz.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler

MİDİLLİ GEREKLİ BİLGİLER

Midilli neresi?

Midilli Kuzey Ege’de Yunanistan’a bağlı bir ada. Edremit Körfezi’nde yer alan ada, Ayvalık, Dikili, Asos’un da karşısında konumlanıyor. 

Yunanistan’ın para birimi nedir? 

Euro

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Petra

Midilli’de ne kadar kalınır?

Midilli gerçekten büyük bir ada. Merkezin dışındaki popüler plajlara gitmek 50 ile 90 dakika arasında sürebiliyor. O yüzden adayı gerçekten gezmek istiyorsanız en az 5-6 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederim. Biz 5 gün kalmamıza rağmen birçok noktaya gidemedik maalesef. 

Midilli’ye ne zaman gidilir?

Adanın mevsimi yaz. Mayıs – Ekim arası bence buraların en güzel zamanı. Biz haziranda gittik, deniz de hava da oldukça sıcaktı. 

Midilli’ye nasıl gidilir?

Türkiye’den Midilli’ye en kolay yol Ayvalık üzerinden geçiyor. Aktif olarak şu an İzmir’den de seferler yapılıyor. Daha önceleri Dikili, Küçükkuyu’dan da seferler varmış ama şu an bu hatlarda sefer yapılmıyor. 

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Petra

Midilli’ye feribot ile gidiş;

Ayvalık’tan Midilli’ye araçlı ya da sadece yolcu gemileriyle geçebiliyorsunuz. Turyol ve Jale Turizm’in gün içerisinde birkaç seferi var. Araçlı feribotlar 1,5 saat, deniz otobüsleri ise 45 dakikada adaya ulaşıyor. 

Yetişkin yolcu ücreti 20-25 Euro arasında. Seçtiğiniz firmaya göre değişebilir ama gidiş dönüş alırsanız daha ucuza geliyor. Mesela tek yön 20 Euro iken gidiş dönüş 30 Euro’ya geliyor. 

Araç + 1 yolcu ile ücret 75 Euro’dan başlıyor. Mesela; + 1 yolcu daha olursa 95 Euro.  Yine seçeceğiniz firmaya göre değişebilir ama tek yön otomobil 55 Euro, gidiş-dönüş alırsanız 80 Euro. 

İzmir’den sadece yolcu gidişi var yani araç ile gidemiyorsunuz maalesef.  Sefer yaklaşık 2 saat 45 dakika sürüyor. Ücreti ise 35 Euro.

Bilet için: JALEMTUR yada TURYOL

Tüm fiyatlar 2023 için verilmiştir. 

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Feribotla geçiş

YUNAN ADALARINA ARAÇLA NASIL GİDİLİR? diye merak edenler daha fazla detay için bu yazıma da göz atabilirsiniz. 

Yunanistan’dan Midilli’ye gidiş;

Yunanistan’dasınız ve buradan Midilli’ye gitmek istiyorsanız hem deniz hem de hava yolu ile adaya ulaşabilirsiniz. Deniz yolu ile ana karadan Atina ve Kavala’da, adalardan ise Siros, Mikanos, Ikaria ve Kios’tan da Midilli’ye gitmeniz mümkün. 

Ada’da küçük bir havaalanı var. Buraya Atina ve Selanik’ten yıl boyunca sefer bulunuyor. Atina’dan 1 saat sürüyor. Aynı zamanda yaz boyunca Heraklion, Rodos, Samos, Kios ve bazı Avrupa şehirlerinden de uçuş yapılıyor.

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Sikamias Köyü

Midilli vize istiyor mu?

Yunanistan bir AB ülkesi olduğundan adaya giderken Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Farklı bir ülkeden aldığınız Schengen’iniz varsa burada rahatça kullanabilirsiniz.

Eskiden Yunan adalarına geçişte kapı vizesi denen bir uygulama ile bir gün öncesinde geçiş yapacağınız yerdeki bir turizm acentesi üzerinden kapı vizesi alabiliyordunuz ancak Covid sırasında kaldırılan bu uygulama henüz geri gelmedi. 

Schengen vizesini almanın zorlaştığı bu günlerde bu uygulama pek yakınlarda geri gelecek gibi durmuyor. O yüzden yapacağınız herhangi bir Schengen vizesi başvurusunda gereklilikleri çok dikkatlice okuyup titiz bir hazırlık yapmanızı şiddetle öneririm. 

İlk defa vize alacaksanız SHCENGEN VİZESİ’ni anlattığım çok detaylı yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.   

Midilli gezilecek yerler
Midilli gezilecek yerler – Anaxos Plajı

Yalnız gidilir mi?

Avrupa’da bir kadın gezgin olarak birçok yeri yalnız gezdim. Yunanistan gezisinden yalnız değildim, yanımda bir kız arkadaşım daha vardı. Gözlemlerime göre şunu söyleyebilirim ki burası da kesinlikle tek başıma gidebileceğim yerlerden biri bana göre. Ancak ben her zaman tedbiri elden bırakmadan özellikle geceleri geç saatlerde dikkatli olmakta fayda olduğunu düşünüyorum. 

Daha çok fotoğraf ve geziler için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: FİGEN KOKOL

Yorumlar kapandı...