Yunan adaları bir süredir Türkiye’den gidilen tatil rotaları arasında en sevilenlerden biri oldu. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi adalar, sunduğu güzellikleri ve uygun fiyatları ile üst sıradaki yerini uzun zamandır başkalarına kaptırmıyor. Ben de bu yüzden Türkiye’den feribotla gidebileceğiniz Yunan adaları hangileri onları listeleyip işinizi kolaylaştırmak istedim.

Yunan adaları oldukça zengin bir kültüre sahip… Hem doğası ve tarihiyle hem de muhteşem yemekleriyle bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Şunu söylemeliyim ki, onu bunca zamandır bu kadar öne çıkaran şeylerin başında çok uygun fiyata alabileceğiniz hizmetler geliyor. Gerek yeme içme fiyatları gerekse konaklama fiyatlarının düşük olması bunda en büyük etken. 2023 yılında Euro 30 lirayı geçmişken bile hala fiyatlar son derece cazip bunu söylemeliyim.

Türkiye'den feribotla gidilen Yunan adaları
Türkiye’den feribotla gidilen Yunan adaları – Meis

Yunanistan’a kapı vizesi ile gidilebiliyor mu?

Adalar’a gitmek aslında Covid öncesi çok daha cazipti. Çünkü Schengen vizesine gerek kalmadan “kapı vizesi” denen bir uygulama ile hızlıca bir vizeniz oluyordu. Sadece bir gün öncesinden birkaç evrakla başvurup kalacağınız süre kadar vizeyi (neredeyse) kolayca alıyordunuz. Covid sırasında kalkan bu uygulama hala geri gelmedi. Ne zaman geleceğine dair herhangi bir haber de yok. 

Feribotla gidilen adaların sayısı 2019 yılına kadar aslında daha fazlaydı. Tekrar etmiş olacağım ama yine Covid dönemi kalkan bazı seferler halen düzenlenmiyor. 2023 yazı itibariyle bunlarla ilgili de net bir açıklama yapılmadı. 

Feribot olmayan adalara nasıl gidilir?

Türkiye sularına yakın adaların bir kısmına feribot bir kısmına ise sadece yolcu taşıyan tekneleriyle gitme imkânınız var.  Bazılarınaysa her ikisi çalışıyor. 

Burada ismi geçmeyen adalara gitmek istiyorsanız yine bunlara Türkiye’den ulaşmak mümkün. Çünkü birçok ada ve ana kara arasında özellikle yaz aylarında sürekli tekneler çalışıyor. Siz direk gittiğiniz adalardan aktarma ya da aktarmalar yaparak diğer adalara rahatça ulaşabiliyorsunuz. Hatta dilerseniz Atina’ya kadar gidebilirsiniz. Öncelikle gitmek istediğiniz adayı seçip sonrasında diğer adalara aktarma planını yapabilirsiniz. 

Araçla gitmek ya da kiralamak avantajlı mı?

Adaların bazıları çok çok büyük bazılarıysa küçücük…  O yüzden bu koca adalarda elinizin altında bir aracın olması oldukça işi yarıyor. Bazı adalara feribot çalıştığı için kendi aracınızla adalara gitme şansınız var ancak kendi aracımla gitmeyeyim oradan kiralayayım derseniz bu da mümkün. Onun için kalacağınız gün, gittiğiniz kişi sayısı ile günlük kira bedellerini karşılaştırarak karar vermek en güzeli olacak. 

YUNAN ADALARINA ARABAYLA NASIL GİDİLİR, gerekli evraklar nedir, süreç nasıl işliyor gibi detayları bilmek isterseniz bu yazı size yardımcı olabilir.

Türkiye'den feribotla gidilen Yunan adaları
Türkiye’den feribotla gidebileceğiniz Yunan adaları

Türkiye’den feribotla gidebileceğiniz Yunan adaları hangileri?

Sakız Adası

Çeşme Limanı’ndan gidebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. 

Göz alıcı plajları ve orta çağdan kalma köyleri Sakız’ı kesinlikle öne çıkaran özellikleri. Bu güzel ada sadece burada yetişen Sakız ağaçlarıyla ünlü ama üzümü de oldukça lezzetli. Sakız’ın en sevilen köyleri arasında Pirgi, Olympi, Mesta ve hayalet şehir Anavatos yer alıyor. Adada birçok tarihi eserin yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Neo Moni Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz. 

Midilli Adası

Ayvalık’tan Midilli adasına gidebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. 

Aynı zamanda İzmir’den kalkan bir yolcu gemisi de var, bu yolculuksa 2 saat 45 dakika sürüyor.  Eskiden var olan Küçükkuyu, Dikili’den yapılan seferler şu an yapılmıyor.  

Türkiye'den feribotla gidilen Yunan adaları
Türkiye’den feribotla gidilen Yunan adaları – Midilli

Yunan adaları arasında en büyük üçüncü ada olan Midilli zeytinyağı ve uzo üretimi ile öne çıkıyor. Plajları diğer adalarınki kadar muhteşem değil ama kesinlikle görülmeye değer. Kocaman adada harika bir doğa ve muhteşem bir mimari var. Molivos, Petra, Sigri ve Plomari en çok sevilen yerler.

Samos Adası (Sisam)

Kuşadası’ndan gidebiliyorsunuz. Yolculuk 1 saat kadar sürüyor. 

Yeşilliği ile öne çıkan Samos adası hem plajları hem tarihi dokusu ile de dikkat çekiyor. Harika köyleri ve doğası ile bize yakın ve en şirin adalardan biri.  Adını ünlü filozof ve matematikçi Pisagor’dan alan Pyhtagorion kasabası, Manalotes, Kokkari ve Karlovassi köyleri burada görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. 

Kos Adası

Turgutreis ve Bodrum limanlarından Kos’a gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. 

Rodos’tan sonra en popüler olan adalardan biri burası. Yunus şekilli ada aynı zamanda 5. yüzyılda yaşayan tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın doğduğu yer. Zengin tarihi ve göz kamaştıran plajları onun bu kadar popüler olmasını sağlamış. 

Zia, Kefalos, Kardamena ve Mastichari köyleri ile Thermes, Paradise, Mastichari ve Agios Stefanos burada görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Defterdar Camii ile Gazi Hasan Paşa Camii de mutlaka görülmeli. 

Meis

Türkiye'den feribotla gidilen Yunan adaları
Türkiye’den feribotla gidilen Yunan adaları – Meis

Meis’e Kaş’tan gidebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 20 dakikada sürüyor. 

Yunanca adı Kastellorizo ancak Megisti de deniyor. Turkuaz renkli denizi, güzel renkli evleri ve Mavi Mağarası ile hem günü birlik geziler hem de uzun süreli konaklama için tercih ediliyor. Ada çok küçük, limanın da olduğu merkezin dışında bir yerleşim yok. Ama bu cıvıl cıvıl liman kasabası, kafeleri, restoranları ve iki katlı muhteşem mimarisiyle insanı cezbetmeye yetiyor. Adadayken tarihi Agios Giorgios Manastırı ve Ro Adası ziyaret edilebilir. 

Rodos Adası

Fethiye ve Marmaris’ten gidebiliyorsunuz. Yolculuk Fethiye’den 1 saat 30 dakika, Marmaris’ten 1 saat sürüyor.

Yunanistan’ın en büyük adası olan Rodos antik çağlardan beri önemli bir yer. Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilen bu tarihi şehir aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Şehir kadar plajları da çok etkileyici. Adada gitmeniz gereken plajların en önemlileri şunlar: Lindos Beach, Ladiko, Agathi, Tsambika, Kallithea, Elli, Afandou, Prassonissi, Lardos, Ixia, Haraki, Kathara.

MİDİLLİ’NİN EN GÜZEL PLAJLARI’nı merak ediyorsanız bu yazı size yardımcı olacak.

Yunan adalarının EN GÜZEL PLAJLARI içinse bu yazıya göz atın, derim.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...