Kuzey ülkelerinin incelikli ve şık mimarisini en iyi yansıtan şehirlerden olan Amsterdam, sokaklara taşan aktiviteleriyle yılbaşı döneminde bir başka güzel oluyor.  Yeni yılı kutlamak için de Amsterdam en iyi alternatiflerden biri. Bu yazı yılbaşında Amsterdam planı yaparken size yol gösterecek özet bir rehber olacak. 

Amstel Nehri kıyısına kurulan Amsterdam, kanalları, mimarisi, sanat dolu müzeleri, Avrupa’nın gezmesi en keyifli şehirlerinden biri. 4 mevsim gezilmeye değer şehir, özellikle yılbaşı zamanı başka bir yüze bürünerek ışıl ışıl caddeleri, Noel pazarları ve aktiviteleriyle büyük bir eğlence alanına dönüşüyor.  

Eski bir balıkçı köyü

Küçük balıkçı köyüyken dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelen Amsterdam, Venedik gibi kazıklar üzerine kurulmuş bir kanallar şehri. Suyun güzellik kattığı şehirde sizi en çok etkileyen şeyse kuzeyin incelikli mimarisini yansıtan güzel evleri olacak. Girdiğiniz her sokakta birbirinden özenle tasarlanmış evleri hayranlıkla izleyeceksiniz.

Avrupa’da Noel ve yılbaşı dönemi çok başka ruh ve heyecanla kutlanıyor. Amsterdam da bu dönemi, geleneksel olarak büyük bir coşkuyla kutlayan şehirlerin başında. Kasım ayında “Noel Baba’nın gelişi” kutlamalarıyla başlayan renkli dönem ocak başına kadar devam ediyor.

Yılbaşında Amsterdam planı
Yılbaşında Amsterdam

Hem sanat hem eğlence için Müzeler Meydanı

Yılbaşı coşkusunu hissetmek ve şehri gezmeye başlamak için en ideal yer Müzeler Meydanı… Hollanda’nın en değerli sanat mekanlarına ev sahipliği yapan meydan hem sanatın hem de kutlamaların merkezi konumunda. Kurulan buz pateni pisti ve Noel Köyü sayesinde meydan, şehrin bu dönemdeki en popüler yerlerinden biri haline geliyor.

Meydanın gözbebeği, ülkenin en önemli koleksiyonuna sahip Rijks Müzesi. 800 yıllık Hollanda ve dünya tarihinden yansıyan sanat eserleriyle dolu müzede Rembrandt başta olmak üzere Van Gogh, Vermeer gibi ustaların sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Van Gogh’a adanmış Van Gogh Müzesi; Picasso, Matisse ve Rotka gibi çağdaş ve modern sanatçıların eserleriyle dolu Stedelijk Müzesi bölgede görebileceğiniz diğer müzeler.  

Dam Meydanı şehrin kalbi

Kraliyet Sarayı ve Ulusal Anıt’ın yer aldığı Dam Meydanı’na şehrin kalbi diyebiliriz. Mağazalar ve kafelerle dolu hareketli meydan Noel ağacı ve yılbaşı ışıklandırmalarıyla daha da renkleniyor. Bu döneminin en önemli etkinliğiyse Işık Festivali. Şehrin birçok köşesine yerleştirilen 200’den fazla eseri keşfederek akşamlarınıza biraz daha heyecan katabilirsiniz.

İnsandan çok bisiklet var 

Amsterdam düz coğrafyasıyla yürüyerek gezebileceğiniz en rahat şehirlerden biri.  Gezinize biraz daha hareket katmak isterseniz bisiklet kiralamayı deneyebilirsiniz. Eğer bir kuzey ülkesine ilk defa gidiyorsanız bisikletin bu kadar yoğun kullanımına oldukça şaşıracaksınız.

Amsterdam’la ilgili şaşırtıcı bilgi de şehirde insan sayısından fazla bisiklet olması. Bunun sebebini biraz hırsızlığa biraz da kanallara düşen bisikletlere bağlıyorlar. Çünkü, her yıl kanallara düşen bisiklet sayısının 25 bin kadar olduğu söyleniyor.  

Yılbaşında Amsterdam planı
Amsterdam sokakları

Şehri gezmek için farklı bir yöntem de kanalları kullanmak. Kendi başınıza tekne kiralayarak ya da rehberli tekne turlarına katılarak köprülerden oluşan bu labirenti su seviyesinden görme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Şehre gelenlerin en çok ziyaret ettiği ikinci yer Anne Frank’ın Evi… Bir Yahudi ailenin kızı olan Anne Frank, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçmak için ailesiyle beraber bir evin gizli bölmesinde saklanır. Bir süre sonra yakalanan grup toplama kampına yollanır ancak oradan sadece Anne Frank’ın babası canlı kurtulur. Anne Frank’ın o dönem tuttuğu günlüklerden yola çıkılarak hayata geçirilen ev bugün artık bir müze…

Şehri tanımanın yolu pazarlar

Amsterdam’ın en ilginç yerlerinden olan Albert Cuypmarkt, şehrin hatta Avrupa’nın en büyük sokak pazarlarından biri. Burada peynirden waffle’a, hediyelik eşyadan kıyafete kadar her şeyi bulabiliyorsunuz. Bir diğer alternatif ise daha butik şeyler bulabileceğiniz De Hallen…

Pazarlara meraklıysanız bu dönemde en büyük şansınız şehrin birçok köşesinde denk geleceğiniz Noel pazarları.

  • Westergas binasında pazar günleri kurulan Funky Xmas Market,
  • Eğlenceli aktiviteleriyle Amsterdamsche Kerstmarkt,
  • Şehrin güneyini renklendiren Stadshart Amstelveen bunların en önemlileri,
  • Çiçek sevenlerse kanal boyundaki çiçek dükkanlarıyla ünlü Bloemenmarkt’a uğrayabilir. 
Yılbaşında Amsterdam planı
Amsterdam sokakları

Şehrin en yeşil alanı: Vondelpark

Bir zamanlar yalnız kadınların yaşadığı Begijnhof sakinliği ve muhteşem evleriyle ruhunuza iyi gelecek yerlerden. Yıllar önce halkın oluşturduğu komite tarafından inşa ettirilen Vondelpark, Amstel Nehri kıyısındaki Amstelpark şehrin yeşil alanlarını oluşturuyor.

17. yüzyılda atölye olarak kullandığı binadan dönüştürülen Rembrandt Evi ise sanat severlerin ziyaret edebileceği önemli bir adres.

Kuzey şıklığını yansıtan sokaklar, sanat galerileri, antikacılar, tasarım atölyeleriyle dolu Amsterdam’ın en özgün sokaklarını görmek isterseniz kartpostal güzelliğindeki Jordaan’a da mutlaka uğramalısınız. 

AVRUPA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI‘nı merak ediyorsanız bu yazım işinize yarayabilir.

İstanbul’u seviyor, mahalle mahalle keşfetmekten yorulmuyorsanız aynı zamanda çiçek ağaç sevdalısıysanız İSTANBUL’DA AĞAÇ VE ÇİÇEK KÜLTÜRÜ yazısına da bir göz atın derim.

Seyahat etmeyi seviyorsanız güncel gezilerim ve renkli fotoğraflar için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...