Seyahat etmek, kültür ve sanat olduğu kadar birçok kişi “alışveriş” anlamına geliyor. Her şehirde alışverişin adresi olan, hareketin hiç bitmediği bir yer mutlaka buluyorsunuz. Kimisi çok mütevazı kimisi ise dünyaca ünlü markaların yer kapmak için can attığı yerler. Siz hangisini seviyorsunuz bilmiyorum ama ben bu yazıda en güzelleri kadar, en göz alıcılarından ve en pahalılarından bahsedeceğim size. İşte dünyanın en güzel alışveriş caddeleri…

Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri hangileri?

Bond Street, Londra 

Londra’da alışveriş deyince ilk akla Oxford Caddesi gelse de burası kesinlikle Bond Caddesi’nin gölgesinde kalıyor. Şehrin göbeğinde, Piccadilly Caddesi ile Oxford Caddesi’ni birbirine bağlayan bu göz kamaştıran cadde, dünyanın en şık ve en gösterişli mağazalarına ev sahipliği yapıyor. 18. yüzyıla uzanan geçmişiyle cadde bir zamanlar sanat galerilerinin sıralandığı bir yerken şimdi Avrupa’da alışveriş tutkunlarının en tercih ettiği caddelerinden biri. Binaların her biri tarihi eser değerinde olan cadde, yılbaşı zamanı şehrin en ışıltılı alanlarından birine dönüşüyor.  

Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri
Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri – Bond Street

Ginza, Tokyo 

Avrupa’daki ünlü alışveriş caddeleriyle boy ölçüşen Ginza, kesinlikle Asya’nın en özel caddelerinden biri. Ginza, bir zamanlar şehrin modern yüzü olarak inşa edilmiş ama kendi kültürel özelliklerini de hissettiriyor size. Caddede dünyaca bilinen mağazaların yanı sıra Japonya’ya özgü çok katlı devasa alışveriş mağazalarını da görebiliyorsunuz. Mücevher, giyim, teknoloji mağazaları, marketler kadar kafeler, restoranlar ve suşiciler de var. Dünyanın en pahalı caddelerinden biri sayılan Ginza, özellikle ses getiren vitrin süslemeleriyle ünlü. 

Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri
Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri – Ginza

Fifth Avenue, New York 

Belki de dünyanın en bilinen caddelerinden biri olan 5. Cadde, sadece ABD’nin değil dünyanın da en pahalı caddelerinden biri olarak anılıyor. 10 kilometre uzunluğundaki caddenin bir kısmı konut, bir kısmı müzelere ev sahipliği yaparken 49. ve 59. caddeler arası, alışveriş tutkunları için cennet sayılan bölüm. Aklınıza gelebilecek en pahalı markalar burada yer bulmak için birbiriyle yarışırken en göz alıcı mağazalarını da burada açıyorlar. 1924’ten beri açık efsane Saks mağazası da dünyanın en pahalı oyuncak dükkânı FAO Schwarz da burada. 

Via Del Corso, Roma

3000 yıllık tarihiyle Roma, muhteşem mimarisiyle tarih meraklılarını cezbederken alışveriş meraklılarının da gözdesi durumunda. Via del Corsa Caddesi, bir zamanlar at yarışlarının yapıldığı bir yerken şimdilerde Roma’nın zarafetini yansıtan bir alışveriş merkezine dönüşmüş. Caddede ünlü pahalı markaların mağazalarının yanı sıra daha ulaşılabilir markaların mağazaları da var. Neredeyse 3 kilometre uzunluğundaki caddeden pahalı alışverişin merkezi Via Condotti, Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ne rahatça ulaşabiliyorsunuz. 

Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri
Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri – Roma

Bahnhofstrasse, Zürih

Eski şehrin sınırlarında yer alan İstasyon Caddesi, Merkez Tren İstasyonu’ndan başlayarak Zürih Gölü’ne kadar uzanıyor. Birbirinden özel butikler ve mağazaların yer aldığı cadde dünyanın en göz kamaştıran caddeleri arasında sayılıyor. Saatten mücevhere, çikolatadan giyime Avrupa’nın en şık dükkanlarını burada bulabiliyorsunuz. Cadde üzerindeki Paradeplatz ise ünlü İsviçre bankalarının merkez ofislerinin bulunduğu bölge. Birçok kez yılbaşında Avrupa’nın en güzel süslenen caddesi seçilen Bahnhofstrasse, bu dönemde daha da masalsı bir hale bürünüyor. 

Via Monte Napoleone, Milano

Sadece 500 metrelik bir cadde olan Via Monde Napoleone şehrin Moda Merkezi (Fashion Quarter) olarak geçen bölgede yer alıyor. Neo klasik tarzda binalardaki mağazaların birkaçı haricinde hepsi modayla ilgili yerler. Uluslararası çaptaki pahalı markaların yanı sıra fiyatları daha uygun dükkanlar da bulmanız mümkün. Burası markalar arasında o kadar popüler ki, 1817 yılında kurulmuş LVMH’ye ait olan Pasticceria Cova bile 1950 yılında buraya taşınmış. Bölge aynı zamanda molalarınızı değerlendirebileceğiniz, ünlü İtalyan şaraplarının tadına bakabileceğiniz mekanlarla dolu. 

Avenue Montaigne, Paris

Tabi ki, alışverişten bahsediyorsak zarafetin başkenti Paris’i unutmamak lazım. En az Milano ya da New York kadar gösterişli olan Avenue Montaigne, Paris’i seçen moda tutkunları için doğru adres. Seine Nehri yakınlarındaki bölge şehrin en eski alışveriş duraklarından biri. Eskiden “dul kadın sokağı” anlamına gelen “Alles des Veuves olarak bilinen sokak, dulların ağıt yakmak için geldikleri bir yermiş. 19. yüzyılda geçirdiği değişimle şimdilerde ünlü markalara ev sahipliği yapmaya başlamış. Birçok ünlü yıldız da Paris’te alışveriş için burayı tercih ediyor. Paris’te bu bizi kesmez diyorsanız o zaman Champs-Élysées’e sokaklarına da göz atmalısınız. 

Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri
Dünyanın en güzel alışveriş caddeleri – Londra

Dünyanın en’lerini merak ediyorsanız size iki yazı önerisi:

DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MÜZELERİ

AVRUPA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

Seyahat etmeyi seviyorsanız dünyadan ve Türkiye’den daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...