2267 metredeki Yukarı Kavrun Yaylası, Ayder’den kolaylıkla ulaşabileceğiniz yaylalardan. Genelde günübirlik yürüyüşlerle Kavrun Buzul Gölleri’ne çıkış için tercih ediliyor. Kaçkar Dağları’nda yapılacak zirve yürüyüşü için de başlangıç noktalarından birisi. Pek çok yürüyüş yolunun kesişme noktası olduğundan daha önce de dediğim gibi yürüyüşçü ve dağcılar için cennet…

Kavrun ya da Kavron 

Kavrun Yaylası’nın ismi bölgede iki şekilde de söyleniyor. Hangisini söylerseniz yanlış olmaz anlayacağınız.  

Kavrun Yaylası kışları inanılmaz kar yağışı altında kalıyor. Her yıl defalarca çığ inebiliyor. Bu yüzden neredeyse her kış birçok ev yeni baştan yapılıyor. Sanırım ikinci gidişim 2016 yazındaydı. O kış 7 metre karın altında geçiren yayla, birkaç kere de çığ altında kalmış. Daha önce gidişimde oldukça güzel ahşap evleri olan yayla bu sene biraz harap haldeydi. Ne üzücü ki her yerde inşaat vardı.

En kalabalık yaylalardan biri

Kavrun galiba ulaşımı en kolay yaylalardan biri. Özellikle yaz aylarında gün içerisinde birkaç kez sefer yapan dolmuşlar sayesinde kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bazı yerlerde bozukluklar olsa da binek araçlarıyla da çıkılabilen en yakın yaylalardan biri olduğundan yayla turizmi açısından önemli bir konumda burası. 300’ün üzerinde olan ev bulunan yaylada nüfus yaz aylarında 2500-5000 kişiye ulaşıyor.

Kış aylarında kar altında kalsa da Ayder’den kar araçlarıyla çıkış yapılabiliyor. Özellikle kayak severler için özel tur programları yapılıyor. Kaçkar Dağ Evleri web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kavrun Yaylası’nda Konaklama

Yaylada sınırlı olsa da konaklama imkanı var. Çadır da kurulabiliyor. Kahvelerinde yemek ve içecek bulabiliyorsunuz. Hatta poğaça gibi pastane ürünlerin bulabileceğiniz bakkaldan bazı temel sebze ve meyve ihtiyacınızı da temin edebilirsiniz.

Göller Bölgesi’ne Yürüyüş

Zirvede 3 irili ufaklı üç göl var, Buzul Gölleri olarak biliniyor. Yol boyunca akan dereyi takip ederek harika manzaralar ve çiçekler eşliğinde yürüyorsunuz.

Göllere çıkmak istiyorsanız yaylanın içinden giden patikayı takip ederek ulaşıyorsunuz. 2-2,5 saatlik çıkışla bazı yerlerde zorlasa da yollardaki işaretli taşları (babaları) takip ederek zirvedeki göller bölgesine ulaşmak mümkün.

Kavron Yaylası
Kavrun Yaylası’ndan göllere yürüyüş yolu

İlk yürüyüşümü grupla yaptığımda oldukça erken bir saatte yürüyüşe başlamış, göllere ulaştığımızda da açık bir havayı denk gelmiştik. Bu sefer ki yürüyüşü ise öğle saatlerinde başlayarak tek başıma yaptım. (Tabi ki böyle bir yürüyüşü tek başına yapmamakta fayda var. En azından aşağıda birilerinin haberi olmalı). Aslında başlarken yolun tamamını yürüme niyetim yoktu ama karşılaştığım iki yürüyüşçü yolu 2 saatte tamamladıklarını söyleyince ben zaten yolun yarısını yaptığımı farkettim. 

Aramızda oldukça mesafe olsa da önde ve arkada aynı yönde ilerleyen yürüyüşçüleri zaman zaman görebiliyordum. Yukarıdaki manzaranın güzelliğini de düşündüğümde yürümeye devam etme kararını vermiştim bile. Bir yerde işaretleri kaçırdım ve ana patikadan çıktım ama önsezilerime güvendim, zorlu rotadan da olsa yolu tamamlamayı başardım. Düzlüğe vardığımda göz gözü görmüyordu.

Kavron Yaylası
Kavrun Yaylası’ndan göllere yürüyüş yolu

Sis bir sürpriz yaptı ve biranda aniden açıldı. Bende öndeki çiftle burun buruna geldim. Sis tekrar bastırsa da birlikte zirveye ulaştık ve birkaç dakika içerisinde sis tekrar açılınca Kaçkarların muazzam zirvesini ve küçük göllerden ikisini kısmen görebildik. 10 dakika sonra yine her yer bembeyazdı… Bu sefer kaçırdığım patikadan hep beraber 1,5 saatte dönmeyi başardık. Yürüyüşler her zaman sürprizlerle dolu…

Kavrun Yaylası’na nasıl gidilir?

Kavrun’a ulaşımınızı Ayder’den dolmuşla yapabilirsiniz. Sabah 09.00’dan 17.00’ye kadar dolmuş var. Ancak genellikle doldukça kalktığından bazı saatler fazlaca beklemeniz gerekebilir. Aracın dolmasını beklerken sürekli takipte olmakta fayda var.

Rize’deki başka yaylaları da merak ediyorsanız bu yazılar işinize yarayabilir:

POKUT YAYLASI – YAYLALARIN EN GÜZELİ

AYDER YAYLASI – YAYLALARIN PARİS’İ

EN GÜZEL RİZE YAYLALARI – GENEL

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

SaveSave

Yorumlar kapandı...