Pokut Yaylası, Rize yaylalarının en güzeli, en etkileyicisi ama en inatçılarından… Manzarasını kendine saklamayı seviyor. Ne kendi yüzünü ne de ötesini göstermiyor kimselere…  En güzel yaylası dedik ama ona bu güzelliği veren birbirinden güzel ve bakımlı yayla evleri değil sadece, bunda hakim olduğu o olağanüstü manzaranın da büyük payı var. Ünlü bulut denizini görebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Eğer “görmeden/yapmadan ölünmemesi gerekenler” listeniz varsa en başlara gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz.

Karadeniz’i Gezerken Şans Neden Önemli?

Manzara demişken; şunu da belirtmekte fayda var; Karadeniz’de dolaşırken en çok sahip olmanız gereken şey, şans… Özellikle de Doğu Karadeniz’de… Havası o kadar değişken ki bir anda bastıran sis yüzünden onca yol gidip, hayalini kurduğunuz manzarayı, saatlerce bazen günlerce bekleseniz de göremeden dönebiliyorsunuz. Son gezimde Pokut’ta birkaç gün kamp kurup o eşsiz manzarayı seyrederek keyfini çıkarmak en büyük hayalimdi. Kamp kurdum, keyif yaptım ama 3 gün kalmama rağmen sis ve yağmurdan dolayı hiç manzara göremeden dönmek zorunda kaldım. (Neyse ki daha önce gelişlerimde görme şansım olmuştu da o kadar büyük hayal kırıklığı olmadı benim için…)

Yayla Evlerinin En Güzel Örnekleri Burada

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası evleri

Pokut Yaylası artık yaylacılığın yapılmadığı bir yayla, ev sahipleri sadece vakit geçirmek için geliyorlarmış yaz aylarında… Yayla evlerinin en güzel örnekleri de burada. En eskisinin 250 yıllık olduğu söyleniyor.

Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Pokut yolu en zor yayla yollarından biri. Halk arasında “merdiven” diyorlar… Düzenli bir ulaşım olmadığından çıkış için ya altı yüksek bir araca sahip olmak gerekiyor ya da günlük turlara katılmak lazım… Başka bir seçenek de genelde kampçıların yaptığı gibi Pokut ayrımında bekleyip otostop yapmak. Özellikle sabah saatlerinde beklemeyi tavsiye ediyorlar. O saatlerde yukarıdaki pansiyonlara ve evlere malzeme çıkaranlar araçların daha çok oluyormuş. Başka bir seçenek de eğer bir konukevi veya pansiyonda kalacaksanız; onların sizi almasını istemek. Çamlıhemşin’den 30 liraya (tek yön) sizi çıkarıyorlar.

Diğer bir yöntem de yürümek ama 4-5 saatlik bir yolu göze almanız gerekiyor.

Pokut Yaylası’nda Konaklama

Kalmak için birkaç pansiyon veya konuk evi var. Pokut Doğa Evi… En üstlerde yer alan konumu sayesinde yaylanın en güzel manzaralarından birine sahip. Tamamen ahşap evde tüm odalarında duş ve tuvalet var. Ben odasında kalmadım ama tüm vaktimi orada geçirdim ve yeme içmemi de orada yaptım. Yemekler çok güzel, ortam da oldukça sıcak… Kalanların hepsi de oldukça mutluydu.

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası

Pokut’ta yayla içerisinde kamp yapmak yasak, daha doğrusu yayla sahipleri bunu pek tercih etmiyormuş. O yüzden yaylanın biraz üst kısmında açık alanda çadır kurabiliyorsunuz.

Başka yer yok mu diye sorarsanız; tabi ki var: Pokut Dağ Evi (Demircioğlu), Pokut Yayla Evi, Plato’da Mola…

Sal Yaylası 

Sal yaylası da en az komşusu Pokut kadar güzel yayla, Pokut’la aynı eşsiz manzarayı paylaşıyor.  Pokut yolu üzerinden olduğundan ikisi bir arada ziyaret edilebilir. Diğer yaylalardan biraz daha farklı bir yerleşimi var. Yaylanın tam orta alanı boş bırakılarak yuvarlak bir düzende evleri inşa etmişler. Şenyuva/Çinçiva Köyü’nün kullandığı yaylada yaklaşık 40-50 ev var. Buradan Pokut’a güzel bir patikadan yürüyerek 15 dakikada ulaşılıyor. Pansiyon ve bir çay evi var. Yayla yoğurdu, kek, sütlaç, muhlamanın tadına bakabilirsiniz.

Pokut’a giden günlük turlar burada mutlaka 1 saatlik mola veriyor. Dilerseniz rehber eşliğinde yürüyüşle Pokut’a geçebiliyorsunuz.

Eğer Sal ya da Pokut’ta konaklayacaksanız, bir gününüzü Hazindak Yaylası’na  ayırabilirsiniz. Yürüyüşle ve araçla gidiliyor. En az onlar kadar güzel bir yayla…

Rize yaylalarını anlattığım diğer yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

AYDER YAYLASI – YAYLALARIN PARİS’İ

KAVRUN YAYLASI – GÖLLERE YÜRÜYÜŞ

EN GÜZEL RİZE YAYLALARI – GENEL

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

SaveSave

SaveSave

Yorumlar kapandı...