Muhteşem mavi – beyaz seramikler, rengarenk binalar, Doura Nehri’nin harika görüntüsü, deniz ürünleri ve şarabıyla leziz bir mutfak, büyüleyici şehir Porto’ya götürüyorum sizi bu sefer. Bu küçük şehirde hem görecek hem de sevecek çok şey var. Canlı sokakları, tarihi dokusu ile ilk defa gidenleri derinden etkileyecek eminim. O zaman gelin, kısaca Porto tarihine göz atalım ve Porto’da gezilecek yerler nerelerdir detaylı inceleyelim.

Lizbon ve Porto’yu görenler genelde ikiyi ayrılıyor. Bir Lizboncular var bir de Portocular… Lizbon, büyük, modern ve heyecanlı. Porto ise homojen, değişmemiş, karakter sahibi ve etkileyici. Gördüğüm iki şehir de beni çok etkiledi ama açıkça belirtmeliyim ki, Porto’nun kalbimde yeri bir parçacık daha fazla… Çünkü kendine has bir kimliği var, Portolular da zaten bununla gurur duyuyorlar. 

Ülkeye adını veren Porto, ülkenin ikinci büyük şehri. Kuzey bölgesinin başkenti. Merkez ve çevresinde 2,4 milyon insan yaşıyor. Şehrin en karakteristik özelliklerinden biri, taş döşeli sokaklarıyla tepelere kurulmuş olması.

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da gezilecek yerler – Carmelitas Kilisesi

Biraz tarih

Porto, Keltler tarafından Douro Nehri kıyısına kurulur. 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olan bu bölge, “Portus Cale” adıyla anılır ve bu isim günümüzdeki “Porto” kelimesinin de kökenini oluşturmuş. Bir ara Vizigotlar gelir, 716’da Müslümanların eline geçer. Bu dönem 868 yılına kadar devam eder. Sonraki yıllarda Portekiz siyasi bir varlık olarak ortaya çıkar. 

Orta çağ boyunca, Porto’nun ticari potansiyeli Douro Nehri’nin kıyısındaki limanıyla büyür. Bu dönemde, Porto’nun ticaret merkezi olarak önemi artar. Yine bu dönemde Portekiz tarihinde önemli yeri olan Prens Gezgin (Kâşif) Henry Batı Afrika’ya seyahatler gerçekleştirir ve Keşifler Çağı’na öncülük eder. 

1415’e gelindiğinde Porto halkının ismi “tripeiros yani işkembe yiyenler”e çıkar. Çünkü dünyayı keşfe yolladıkları denizcilerin yanlarına hayvanların en iyi kısımları veriliyor, onlardan geriye ne kalırsa şehir sakinlerince tüketiliyormuş. Bugün halen işkembe, şehrin yemek kültüründe önemli bir yere sahip. 

18. yüzyıl Porto’nun Altın Çağı

1580 – 1640 yılları arasında İber Yarımadası İspanyol Habsburg Krallığı’nın yönetimine girer. Bu Porto’nun çok işine yarar, ona hem itibar getirir hem de ticari olarak büyümesini sağlar. O yüzden 18. yüzyıl Porto’nun Altın Çağı olarak adlandırılır.  

18. yüzyılda Porto şarapları sayesinde şehir artık önemli bir sanayi şehri haline gelmiştir. Bu dönemde birçok zengin aile şehri Barok ve Neoklasik binalarla donatır.

1807’de Napolyon’un işgaline uğrar ve 1814’e kadar Fransızların kontrolü altında kalır. 1820 yılında Liberal Devrim isteyenlerin merkezidir. 1910 yılında gelindiğinde cumhuriyet kurulur. Daha sonra Porto geçici olarak Portekiz’in başkenti olur. 1974 yılında Porto altyapısını büyük ölçüde yeniler ve 2001 yılında Avrupa kültür başkenti seçilir.

Porto'da gezilecek yerler
Porto’nun alışveriş caddesi…

Bugün Porto, tarihi doku modern şehir hayatıyla iç içe geçmiş durumda. Tarihi binaları, müzeleri, lezzetli mutfağı ve canlı kültürüyle dünyanın her bir yanından insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu etkileyici şehrin tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 

Azulejos nedir?

Porto deyince gözümün önüne hep mavi – beyaz seramiklerle kaplı binalar gelirdi. Gider gitmez de bu binaların izini sürdüm. Hiçbir yerde benzerini görmediğim bu işçilik gerçekten de şehre değer katan en önemli eserler. O yüzden bu seramik (çini) işinden kısaca bahsetmek istiyorum. Şehre damga vuran bu mavi – beyaz seramiklere “azulejos” deniyor. Peki, nedir azulejos ve onları normal seramiklerden ayıran özellikler nelerdir?

Porto'da gezilecek yerler
Azulejoslardan bir örnek

Azulejos, özellikle Portekiz ve İspanya’nın geleneksel seramik işçiliğiyle süslenmiş, renkli ve desenli çinilerdir. Bu çiniler genellikle binaların iç ve dış dekorasyonunda kullanılır ve kendine özgü tarzlarıyla tanınırlar.

Azulejos teriminin kökeni ise Arapça ve “mavi renkli taşlar” anlamına geliyor. Araplar, İranlılardan öğrendikleri seramik sanatını 14. yüzyılda İspanya’nın fethiyle bu topraklara taşımışlar ve Sevilla bu tekniğin merkezi olmuş. 15. yüzyılda Portekiz kralının Sevilla’da bu seramikleri görmesinden sonra Portekiz için mimari seramik alanında yeni bir dönem açılır. Zamanla, azulejos Portekiz’de dekoratif sanatın ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Azulejosların ayırt edici özellikleri:

 • Renkler ve Desenler: Genellikle mavi ve beyaz renklerdeki desenlerle öne çıkarlar, ancak zamanla diğer renkler de kullanılmaya başlanmış. Çeşitli desenler ve motiflerle süslüdürler ve genellikle geometrik, floral veya manzara motifleri içerirler.
 • Kullanım Alanları: Binaların dış cephe süslemelerinde, duvar kaplamalarında ve iç mekân dekorasyonunda sıklıkla kullanılırlar. Kiliselerden saraylara, kamu binalarından evlere kadar geniş bir alanda kullanımı yaygın.
 • Teknik ve İşçilik: Azulejos, özenle işlenmiş seramik panellerdir. Her biri elle yapılır ve genellikle çini seramiği üzerine sırlanır. Bu süreç, her bir panonun benzersiz olmasını sağlar.
 • Anlatıcı Özellik: Azulejos, genellikle tarihî olayları, mitolojik sahneleri veya dini hikayeleri anlatan panolar halinde kullanılır. Bu panolar, sadece dekoratif öğeler değil, aynı zamanda bir hikâye de anlatır.

Artık, azulejos Portekiz ve İspanya’nın kültürel mirasının önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Zengin renkleri, özel desenleri ve anlatıcı özellikleriyle birçok şehrin mimarisinde karşımıza çıkabiliyorlar. 

Biraz Portekizce’ye ne dersiniz?

Genel bir yanılgı Portekizce ve İspanyolcanın benzerliği ancak komşu olmasına bakmayın, diller pek benzemiyor. Hatta halk arasında İngilizce ve Fransızca konuşma oranı çok yüksek. Sıkıştığınızda İngilizce konuşmak en iyisi. 

Ziyaret ettiğiniz bir ülkenin dilinde işinize yarayacak kelimeleri öğrenmek oldukça sempatik oluyor. O yüzden birkaç kelime Portekizce öğrenmeye ne dersiniz?

Bir yere girdiğinizde ”iyi günler” anlamında “bom dia” (good day) ya da boa tarde” (good afternoon) kelimelerini kullanabilirsiniz. 

Muito obrigada” (many thanks) – “Çok teşekkür ederim” demek.  Ancak söyleyen kişi erkek ise “muito obrigado” demek daha doğru oluyor. 

PORTO ŞEHRİNDE ÖNE ÇIKAN BÖLGELER

Ribeira: Manzara ve tarih

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da gezilecek yerler – Ribeira manzarası

En ünlü ve tarihi bölgesi. Şehrin gerçek atmosferini hissedebileceğiniz yer burası. Dar sokaklar, taş döşeli yollar, kimisi pastel kimisi renkli çinilerle süslü ince uzun evlerin ardından sizi nehir ve koskoca Dam Luis Köprüsü karşılar. Burası gece gündüz şehrin en hareketli yeri. Şehrin en lezzetli yemekleri için buradaki restoranları tercih etmelisiniz.

Konaklama için ideal ancak erken davranmazsanız yer bulma şansınız olmayabilir. Her şeye yakın olması nedeniyle her zaman popüler olduğundan burada kalmak istiyorsanız planlarınızı erken yapmanızda fayda var. 

Baixa: Her şeye yakın

Kısacası her şeye yakın, dersem doğru olur. Konaklama açısından da ideal bölgelerden biri. Her zevke ve bütçeye göre oteli burada bulabilirsiniz. Şehrin önemli ikonları kadar gece hayatı için mekanlar da bu bölgede. Mesela, Torre dos Clerigos, Sao Bento bu bölgede. 

Cedofeita: Hem trend hem çekici

Şehrin genç ve artistik yüzü deniyor. Konsept mağazalar, sanat galerileriyle şehir meydanına makul uzaklıkta bir bölge. Hareketin içinde olmak istiyorsanız Rua Galeria de Paris’i denemelisiniz. Şehrin kuzeyinde kalan bu bölgede konaklama için de uygun fiyatlı oteller bulabileceksiniz. Cristal Palace bu bölgede…

Foz do Douro: Deniz havası

Şehrin daha aristokrat bölgesi. Dokusu da havası da güzel. Merkezden uzak, biraz daha sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız burayı öneririm. Okyanus havası almak isterseniz doğru adres de burası. Tek dezavantajı şehir merkezine göre konaklama burada biraz daha pahalı. 

Porto'da gezilecek yerler
Foz’dan okyanus manzarası

Vila Nova de Gaia: Şehrin yeni yüzü

Nehrin karşı kıyısında yer alan bölgeye köprü aracılığıyla yürüyerek ya da araçla rahatça ulaşabiliyorsunuz. Burası “rabelo” olarak anılan ahşap tekneleriyle ünlü. Günümüzde bu teknelerle nehir turu yapılıyor. Gastronomi olarak da oldukça çok iyi seçenekler bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda birçok şarap mahzeni bu bölgede yer alıyor. 

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Capela das Almas – Chapel of Souls / Ruhlar Şapeli

Bu şapel Porto’nun ünlü mavi çinilerin/seramiklerini görebileceğiniz duraklardan biri. Mavi-beyaz panelde farklı azizlere ait sahneler canlandırılmış. 1929 yılına kadar beyaz duvarlara sahip şapel bu tarihten sonra seramiklerle kaplanmış. Tasarımı Eduardo Leite tarafından yapılmış, Viúva Lamego Ceramics Fabrikası tarafından üretilmiş.  

Porto'da gezilecek yerler
Capela das Almas

Igreja de Sao Francisco / San Francisco Kilisesi

Şehrin en çok ziyaret edilen yeri burası olabilir. Merkezi konumu sayesinde herkesin uğradığı yerlerin başında geliyor. Dışarıdan her ne kadar Gotik bir yapı gibi dursa da içeri girdiğinizdeki Barok atmosfer sizi şaşırtacak. Çünkü neredeyse her santimi bir şeylerle süslü, dekorasyonunda 300 kilogram altın yapraklarının kullanıldığı kilisenin içi gerçekten göz kamaştırıcı. Bir tek kilise göreyim derseniz orası burası… 

Palacio da Bolsa / Bolsa Sarayı

Başlangıçta borsa olarak kullanılan bu yapı, bugün kültürel etkinliklerin, sergilerin yer aldığı bir mekân olarak hizmet veriyor. Yapımına 1842 yılında başlanmış 1909 yılında tamamlanmış. 

Yapının dış yüzeyinde karmaşık oymalar, süslü detayların yanı sıra büyüleyici bir avlusu bulunuyor. Porto’nun zengin ve ekonomik geçmişini gözler önüne sermeye yetecek güzellikte, diyebilirim. Sarayın en önemli odalarından biri olan Salão Árabe (Arap Odası) Mağribi esinlenmeli bir mimari şaheser olarak gösteriliyor.

Giriş ücreti 12 Euro, 12 yaşına kadar çocuklar ücretsiz. 

9.00 – 18.30 saatleri arasında açık. 

Bilgi için: PALACIO DA BOLSA

Ponte de Dom Luis I / Dom Luis I Köprüsü

Porto'da gezilecek yerler
Dom Luis Köprüsü

Köprüyü gördüğünüzde tanıdık bir esinti hissedecek misiniz sizde? Mimari Eyfel Kulesi’nin mimariyle aynı yani Gustave Eiffel. Üstte şehrin metro hattı var aşağı bölümde ise normal trafik akıyor. Her iki katta da yayalar için yürüyüş alanları bulunuyor. Artık şehrin sembolü haline gelmiş köprü 1886 yılında inşa edilmiş. Tepelere kurulmuş şehrin hem alt hem üst bölümünü birbirine bağlıyor. Buradan şehri izlemek kesinlikle Porto’da yapacağınız en güzel şeylerden biri, özellikle akşam saatlerine denk geldiyseniz gün batımını buradan izleyin.

Jardins do Palacio de Cristal / Kristal Sarayı Bahçeleri

Bu bahçe 1860 yılında Alman peyzajcı Emile David tarafından tasarlanmış. Farklı temalara bölünen bahçe, şehir manzarasını da izleyebileceğiniz bir alana sahip. İçerisinde aroma bahçesi, tıbbi bitkiler, gül bahçesi, orman ve Duygular Bahçesi gibi bölümleri var. 

Romantik bir ortam ama aynı zamanda fotoğraf çekebileceğiniz bir yer arıyorsanız bu bahçeye mutlaka uğramalısınız. İçerisindeki camdan binadan dolayı Kristal Saray olarak anılıyormuş. 

Livraria Lello / Lello Kitapçısı

Porto'da gezilecek yerler
Livraria Lello‘nun içinden görüntüler

Şehrin ilginç duraklarından biri. 1906 yılından beri açık olan mekân aslında harika tasarlanmış bir kitapçı. Mimarisiyle ünlü ama asıl ününü Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’e ilham verdiği duyulduktan sonra kazanmış. İçeri giriş ücreti 5 Euro. Ancak alışveriş yaparsanız biletinizi gösterdiğinizde bu ücret kitap ücretinden düşüyor. Kitapçıya girerken de ücret ödenir mi demeyin, kesinlikle görülmeye değer. 

Bilet ücreti 5 Euro… Online alırsanız sıra beklemekten kurtulursunuz. 

Casa de Musica / Müzik Evi 

Müzik Evi diye çevirebileceğimiz bu bina 2005 yılında konser salonu olarak açılmış. Ancak bina mimarisiyle turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Hollandalı mimar Rem Koolhaas’ın tasarımı olan binada yeme içme ve çalışma alanları da bulunuyor. Zaman zaman ücretsiz etkinliklerin olduğu binayı rehberli turlarla gezebiliyorsunuz. 

Museu Nacional Soares dos Reis / Soares dos Reis Ulusal Müzesi

1833 yılında kurulan müze Portekiz’in en eski müzesiymiş. İçerisinde sanat eserleri yanı sıra arkeolojik eserler de sergileniyor. 16.  ve 20. yüzyıla ait bu eserler arasında seramikler, heykeller, resimler, değerli baskılar, mücevher, mobilya, tekstil ve cam işleri yer alıyor. Henrique Pousão, Silva Porto, António Carneiro, Aurelia de Souza, Amadeo de Souza Cardoso gibi ikonik sanatçıların eserleri koleksiyonun parçaları arasında…

Torre dos Clerigos ve Igreja dos Clerigos – Clerigos Kulesi ve Kilisesi

Porto'da gezilecek yerler
Clerigos Kulesi

Porto deyince ilk karşınıza çıkacak fotoğraf buraya ait olabilir. Şehrin her yerinden görüldüğü gibi tepesinden de harika bir Porto panoraması izleyebiliyorsunuz. Özellikle gün batımında güzel oluyormuş. 1753’te inşa edildiğinde düz bir zemine sahip olmadığı için oldukça gülme konusu olmuş. Ama bugün dediğim gibi Porto’nun en bilinen eseri. 225 merdivenle çıktıktan sonra 76 metreden Porto manzarası eminim hoşunuza gidecektir. 

Kiliseye giriş ücretsiz. 

Kule giriş ücreti: 6 Euro

Sao Bento Train Station / Sao Bento Tren İstasyonu 

Gördüğünüz en ihtişamlı tren istasyonu burası olabilir. İhtişamı büyüklüğünden değil, incelikle işlenmiş mimarisinden geliyor. Her yeri dev seramiklerle işlenmiş istasyon yolcudan daha çok turisti ağırlıyor bence. 1903 yılında inşa edilen istasyon 20 bin seramikle ince ince işlenmiş. Mevsimleri, taşımacılığı anlatan bu seramikler Portekiz’in o ünlü azulejoslarının en güzel örneklerinden biri sayılıyor. O yüzden azulejos görmek isteyenler burayı kesinlikle rotalarına almalı. 

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da gezilecek yerler – San Bento Tren İstasyonu

Cais da Ribeira / Ribeira Rıhtımı

Adını Ribeira Rıhtımı olarak çevirebileceğimiz bölge şehrin galiba en canlı ve en renkli yerlerinden biri. Gündüz şehri seyrederken bir şeyler yudumlamak geceleri ise hem yerel yemeklerin tadına bakmak hem de Portekiz melodileri dinlemek için en güzel noktalardan biri bence. Kısacası gündüz – gece burası her zaman çok hareketli. Sahil boyunca yürüyebilir, kemerlerin üzerindeki restoranlarda Porto usulü pişirilen balıkların tadına bakabilirsiniz. 

Porto'da gezilecek yerler
Ribeira sahili

Mercado do Bolhão / Bolhao Pazarı

Gittiğim yerde pazar gezmeyi çok seviyorum. Şehrin ruhunu anlamak için en iyi yerler diyebilirim. Bu market de onlardan biri… 1839’dan beri açık olan market 1914’te şu anki adresine taşınmış. 2020 yılında restorasyon geçirdikten sonra tekrar açılmış, biraz fazla süslü püslü ama kesinlikle çok güzel. Bolca meyve suyu satan rengarenk stantlar, sebzeler, çeşit çeşit ekmek ve peynir, balıklar, etler ve yerel lezzetlerin yanı sıra el işi ürünler, hediyeliklerden bolca görebiliyorsunuz. Yemek için de seçenek var.

Porto'da gezilecek yerler
Bolhao Pazarı

Casa do Infante / Infante Evi 

Efsaneye göre Kâşif Henry 1394 yılında burada doğmuş. Restore edilen bu güzel ev daha sonraları Porto’nun ilk gümrük binasıymış. Bugün 3 katlı bina sergi alanı olarak kullanılıyor. 2002 yılında tabanında yapılan kazılarda Roman dönemine ait mozaik eserlere denk gelinmiş. Çıkarılan eserler bina içerisinde görülebiliyor. 

Parque da Cidade / Şehir Parkı 

Portekiz’in en büyük şehir parkı burası. Yürüyüş patikaları, bisiklet yollarıyla bu yeşil alan hem dinlenmek ideal hem piknik için halkın en sevdiği alanlardan. Gezinizin yorgunluğunu atmak için göl kıyısında kısa bir mola vermek size de iyi gelebilir. 

Igreja das Carmelitas / Carmelitas Kilisesi

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da gezilecek yerler

Yan yana iki kilise olmasından dolayı birçoklarının dikkatinden kaçmayı başaran bir kilise. Bu ikiz kiliseyi bölen sadece küçük bir bina var aralarında. 17. yüzyıla ait kilise yine mavi – beyaz seramikleriyle görmeniz gereken yerlerin arasında olmalı. 

Igreja do Carmo / Carmo Kilisesi

Carmo Kilisesi, Igreja das Carmelitas ile ikizi kilise olarak anılıyor. Carmo Kilisesi’nin seramikleri şehrin mavi – beyaz seramikleri arasında en iyilerinden biri olarak gösteriliyor. Dolayısıyla bütün fotoğrafçıların uğradığı ilk durak burası oluyor.

Porto'da gezilecek yerler
Carmo ve Carmelitas kiliseleri

Praça da Batalha / Batalha Meydanı

Rua de Santa Catarina’nın güneyinde kalan bu meydan Igreja de Santo Ildefonso ve onun sevimli ikiz kuleleriyle çevrili. Aynı zamanda Ulusal Tiyatro Sao Joao bu meydanda yer alıyor. Bu sevimli meydana yolunuz bir şekilde düşüyor. 

Rua de Santa Catarina / Santa Catarina Caddesi

Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden birisi burası. Kafeler, butikler ve bitmeyen kalabalığıyla her zaman hareketli. Etkileyici Cafe Majestik ve Capela das Almas bu cadde üzerinde yer alıyor. 

Teleferico de Gaia / Gaia Teleferiği

Şehrin karşı kıyısında yer alan teleferik, şehir manzarası izlemek için heyecanlı bir seçenek isteyenlerin tercihi. Dom Luis Köprüsü ile nehir kıyısı arasında güzel bir rotası var. Bu 5 dakikalık yolculuk şehrin tarihi yakasını görmeniz için size iyi bir fırsat sunuyor. 

Igreja de Santo Ildefonso / Santo Ildefonso Kilisesi

Barok tarza sahip 18. yüzyıl eseri olan bu kilise Batalha Meydanı’nda yer alıyor. İkiz kuleli kilisenin duvarındaki mavi – beyaz seramikler Aziz Ildefonso’nun hayatına ait sahneler içeriyor. 

Porto'da gezilecek yerler
Porto’da gezilecek yerler – Santo Ildefonso Kilisesi

 Se do Porto ya da Porto Cathedral / Porto Katedrali  

Önemli kiliselerden biri de Porto’nun tepelerine kurulmuş olan Porto Katedrali. 12. yüzyılda yapımına başlanmış, tekrar tekrar ilaveler yapılmış ama 18. yüzyılda büyük değişikliklere uğramış. O yüzden gezerken farklı dönemlere ait tarzları görebiliyorsunuz. Kemerli bölümü şehrin görülmesi gereken yerlerinin başında gösteriliyor. Terasından güzel bir Porto manzarası izlemek mümkün. Prens Henry 1394’te burada vaftiz edilmiş.

Aynı zamanda katedralin olduğu meydanın ortasında bir sütun var. Suçlular bir zamanlar burada asılırmış. 

Serralves (Park ve Müzesi)

Bir zamanlar ünlü iş adamı Carlos Alberto Cabral’ın evi olan bina şu an Serralves Vakfı tarafından yönetilen bir proje. Doğa ve sanatı birlikte ele alan bu çok amaçlı alanda aslında herkese hitap edecek bir şeyler var. Şehir merkezinin biraz dışında olduğunu söylemeliyim.

İçerisinde Çağdaş Sanat Müzesi yıl içerisinde ulusal ve uluslararası sanatçılara ait birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Park alanı ise 18 hektarlık bir alan ve içerisinde göl, gül bahçesi, ağaç tepelerinde yürüyüş yapabileceğiniz bir asma yol bulunuyor. Aynı zamanda ünlü sinemacı Casa do Cinema Manoel de Oliveira’ya ait sergi alanını da ziyaret edebilirsiniz. 

Giriş ücreti: 20 Euro (her şey dahil), sadece müze 12 Euro, sadece park 12 Euro

Nisan-eylül arasında pazartesi – cuma 10.00 – 19.00 arası açık 

Ekim-mart arasında pazartesi – cuma 10.00 – 18.00 arası açık

Majestic Cafe / Majestik Kafe

Bu kafe dünyanın en güzel kafeleri arasında gösteriliyor. Rua de Santa Catarina üzerindeki kafe, Art Nouveau tarzının en güzel örneklerinden biri. Parizyen tarzıyla tasarlanan mekân 1921 yılında açıldığında farklı bir isme sahipmiş. O zamanlar zenginlerin buluştuğu bir yermiş ancak zamanla gözden düşmüş ve kapanmış. 1983 yılında “ulusal değer” olarak kabul edildikten sonra önemli bir restorasyon geçirmiş ve 1994 yılında tekrar açılmış. O tarihten beri de şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Kapasite dolduğunda giriş için sıra beklemeniz gerekiyor. O yüzden mümkün oldukça erken gitmekte fayda var.

Porto'da gezilecek yerler
Majestik Kafe

Avenida dos Aliados / Aliados Bulvarı

Şehrin ana meydanlarından biri burası. Görkemli belediye binası ve 19. ve 20. yüzyıl eseri birçok güzel bina burayı turistlerin gözde mekanlarından biri yapıyor. Buradan devam ettiğinizde Ribeira bölgesine ve Dom Köprüsü’ne kadar ulaşabiliyorsunuz.

Monastery of Serra do Pilar/ Serra do Pilar Manastırı

Gaia bölgesinin en dikkat çekici binalarından biri sayılıyor. Dom Luis Köprüsü’ne bakan manzarası, silindir tasarımıyla şehre damga vuran eserlerden biri. 16. yüzyılda inşa edilmeye başlanan yapının tamamlanması bütçe olmadığından 72 yıl sürmüş.

Keşişler için inşa ediliyor ancak 1832 yılında kuşatma sırasında bir dönem askeri üs oluyor, 20. yüzyıldaysa topçu birliğine ev sahipliği yapıyor. Kilisenin hemen önünde bir seyir terası var, kubbeye ücretli olarak çıkış yapılabiliyor. 

Yapmadan dönmeyin:

 • Şehrin sembollerinden biri olan tarihi tramvaylardan birine mutlaka binin. En ünlü hat #22 olan. 
 • Gaia bölgesindeki tavşan heykelini ziyaret edin. 
 • Şarap mahzenlerini gezin.
 • Sokak aralarındaki grafitiler keşfedin.
 • Nata’yı burada mutlaka yiyin: CONFEITARIA DO BOLHÃO
Porto'da gezilecek yerler
Azulejos

Mavi-beyaz çinileri görebileceğin en önemli noktalar:

 • Igreja de Carmo 
 • São Bento Railways station 
 • Porto Cathedral 
 • Iglesia de San Ildefonso (Church of Saint Ildefonso)
 • The Chapel of Souls

Porto şarap mahzenleri:

 • Calém
 • Graham’s
 • Taylor’s
 • Ferreira
 • Sandeman
 • Adriano Ramos Pinto
 • Real Companhia Velha

Porto’da manzara noktaları:

 • Maradouro da Vitoria
 • Miradouro das Virtudes
 • Torreão do Jardim do Palácio
 • Bar Guindalense
 • Bar Miradouro Ignez
 • Jardim do Morro
 • Serra do Pilar Monastery
Porto'da gezilecek yerler
Porto manzarası

Porto’nun yakınlarda neler var?

 • Matosinhos – Plajları ile ünlü…
 • Guimaraes – Portekiz’in doğum yeri kabul ediliyor. Kalesi ile ünlü…
 • Braga – Portekiz’in en eski şehri. 2000 yaşındaki şehirde bahçeler, kiliseler ve saraylar görülebilir.
 • Aveiro – Takma adı Portekiz’in Venedik’i… Bolca kanal görmek garanti. 
 • Costa Nova – Bir başka deniz – plaj şehri. Su sporları ve deniz ürünlerinden yapılma yemekleri en önemli cazibesi.

PORTO GEREKLİ BİLGİLER

Porto neresi?

Portekiz’in ikinci büyük şehri. Atlas Okyanusu kıyısında kuzey kesiminde yer alan eski bir şehir. 

Portekiz’in para birimi nedir? 

Euro

Porto’da ne kadar kalınır?

Bana göre en az 3 gece kalınmalı. Aslında küçük bir şehir olduğundan ana gezilecek yerleri 1 günde hızlıca tamamlamak mümkün. Ancak hakkıyla gezeyim ve keyfini çıkarayım istiyorsanız bence 3 geceyi hak eden bir şehir. Ben 2 gece kalmama rağmen doyamadığımı belirtmeliyim.

Porto'da gezilecek yerler
Ribeira sahili

Porto’ya ne zaman gidilir?

Nisan-ekim arası Porto’nun en güzel zamanları diyebilirim. Yaz aylarına denk gelen temmuz- ağustos ayları hem sıcak hem de kalabalık geçiyor. O yüzden Mart sonundan haziran sonuna kadar hem ılıman havanın keyfîni çıkartabilir hem de renkli parklarında vakit geçirebilirsiniz. Yine eylül-ekim ayları havanın ılındığı kalabalıkların azaldığı bir dönem. Sonbahar renkleriyle şehri izlemek çok keyifli olacaktır. 

Aylara göre bakarsak şubatta Casa da Musica’da konserler ve Fantezi Film Festivali Fantasporto; mayısta Tiyatro Festivali; haziranda Serralves em Festa; ekimde Amplifest ve Festival Gastronómico Francesinha; kasımda Porto Maratonu; aralıkta Noel pazarlarına göre gezinizi planlayabilirsiniz. 

Ben 2023 yılında mart sonunda Porto’ya gittim ve inanılmaz güzel bir havaya denk geldim. Gündüzleri neredeyse tişört-şortla gezilecek bir hava vardı. Ancak bu mevsim normallerinin üzerindeydi. Gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var. 

Porto’da ne yenir? Porto’da nerede yenir? 

Porto’nun yemek kültürüyle ilgili bazı temel bilgiler ve mekân önerileri için PORTO’DA NE YENİR? PORTO’DA NEREDE YENİR? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.  

Porto'da gezilecek yerler
Porto yemekleri

Porto’da nerede kalınır?

Gallery Hostel

Porto’da popüler konaklama seçeneklerinden birisi. Sanat ve konforun bir araya geldiği bu hostel, Rua Miguel Bombarda’da, şehrin sanat ve kültür bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Hostelde, sanat temasını odalardan ortak alanlara kadar her yerde hissediyorsunuz. Odalar temiz ve rahat, her biri farklı bir konseptle dekore edilmiş. Misafirlerin rahatı ve keyfi düşünülerek özenle tasarlanmış.

Ayrıca, konuklara ücretsiz kahvaltı sunuluyor ve konaklamanız sırasında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Şehri turları, sosyal etkinlikler ve sanat atölyeleri bunlardan birkaçı.

Hotel da Bolsa

Porto’nun UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ribeira bölgesinde bulunan otel tarihi bir dokuya sahip. Özellikle konumuyla dikkat çekiyor. Eski bir binada hizmet veren otel, tarihi dokuyu korurken modern olanakları da kullanmış. Konuklar için odalar konforlu bir şekilde hazırlanmış ve oldukça temiz…

Otel ücretsiz Wi-Fi, oda servisi gibi birçok hizmet sunuyor. Douro Nehri’nin yanı başındaki otel Ribeira Meydanı’na sadece birkaç adım uzaklıkta. Bu konumuyla, Porto’nun tarihi bölgesini keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktası, diyebilirim. Ayrıca çevresinde restoranlar, kafeler ve tarihi mekanlar bulunuyor.

Porto
Livraria Lello, Porto

Selina Porto

Her yere yakınlığı buranın en önemli özelliklerinden biri. Paris Galleries Caddesi’ne 4 dakika, Carlos Alberto Tiyatrosu’na birkaç adım, Clerigos Kilisesi’ne ise sadece 500 metre uzaklıkta. 

Selina Porto’da hem hostel tarzı yatakhaneler var hem de özel oda kiralayabiliyorsunuz. Yatakhanelerin her biri kendi banyo ve tuvaletine sahip. Yataklarda özel şarj ve raflar bulunuyor. Her bir yatak, kendi perdeleri sayesinde özel bir alan yaratıyor.

Mekân, harika bahçesi, barı ve restoranı sayesinde oldukça popüler. Misafirleri için düzenlediği ücretsiz içki saatleri diğer misafirlerle tanışmak için de fırsat yaratıyor. 

Almada Guest House

Şehrin üst bölümünde yer alıyor ancak merkezdeki birçok yere genellikle 5-6 dakikalık yürüyüşlerle ulaşabiliyorsunuz. Ribeira sahili ise yaklaşık 10-12 dakika mesafede. 

Tarihi bir apartmanın içerisinde hizmet veren otelin içi de geleneksel tarzda döşenmiş. Odalar oldukça ferah ve temiz. Banyosu da oldukça geniş ve temizdi. Wi-fi, saç kurutma makinesi gibi temel malzemelere sahip. Resepsiyonu çok tatlı yaşlı bir Portekizli kadın yönetiyor ancak hiç İngilizce bilmiyor. Ona rağmen oldukça yardımcı ve güler yüzlü. Sadece nakit kabul ediliyor. 

Indulge Porto Flats

Şehir merkezindeki daire, Sa Bento Tren İstasyonu’na 1 kilometre mesafede yer alıyor. Apartmanda kalanlar için ayrı bir giriş mevcut… Aynı zamanda terası, şehir manzarası bulunuyor. 

Ücretsiz Wi-Fi, TV, klima, yemek alanı gibi temel özelliklere sahip. İçerisi hem aydınlık hem de çok zevkli döşenmiş. Mekan çok temiz ve ev sahibi çok misafirperver.

Porto’ya nasıl gidilir?

Türkiye’de Porto’ya en rahat gidiş sanırım havayolu ile. Türk Hava Yolları ve Portekiz Havayolları’nın Francisco Sá Carneiro Havalimanı’na direk ve düzenli seferleri bulunuyor. Diğer Avrupa şehirlerinden de Ryan Air, Wizz Air gibi uygun fiyatlı uçuşlar yakalamanız mümkün. Ben Porto’ya Londra gezimden Ryan Air’in direk uçuşu ile oldukça uygun bir fiyatla gitmiştim. Türkiye’den uygun fiyatlı uçuşlar ararken Avrupa aktarmalı uçuşlar bakmanızı tavsiye ederim. 

 Lizbon üzerinden gidip Porto’ya kara- demiryolu ile geçmeyi deneyebilirsiniz. 

Avrupa’nın birçok şehrinden gelirken İspanya şehirlerinden aktarma yaparak yine demiryolu ve karayolu ile Porto’ya gelebilirsiniz. Ben genelde bunun için Rome2Rio ve Omio sitelerini kullanıyorum, buralardan uygun saat ve fiyatları kontrol edebilirsiniz. 

Havalimanından merkeze ulaşım

Havalimanı ile merkez arası 11 kilometre. Merkeze ulaşım için seçenekler otobüs ve metro. E-line (Violet / Mor Hat) ile havalimanından şehir merkezine doğrudan rahatça gidebilirsiniz. Metro hattı ile yolculuk 25-30 dakika sürüyor. Tek yön ücreti 2,5 Euro.

Ayrıca, 601 numaralı otobüs hattı ile havalimanından şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Otobüsle yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor, ücreti ise 2 Euro. 

Tabii ki, taksi seçeneği mevcut. Yaklaşık 25-30 Euro arası tutuyor. 

Porto'da gezilecek yerler
Porto’nun ünlü tramvayı – 18 Numara

Şehir içi ulaşım

Porto’da şehir içinde ulaşımda metro, otobüs ve tramvay hattı kullanılabilir. Ulaşım için yaygın olarak Andante kart kullanılıyor. Bu kart otobüs, metro ve tarihi tramvaylarda geçiyor. Önceden doldurulmuş seyahat kredisi kullanabilir veya günlük, haftalık veya aylık abonelik şeklinde alabilirsiniz. Kartları duraklardaki makinelerden ya da dükkanlardan satın alabiliyorsunuz. 

Eğer şehirde uzun süre kalacak veya sık sık ulaşım araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, Andante kartı veya benzeri bir kart kullanmak daha avantajlı olabilir. Kısa süreli veya sınırlı seyahatlerde ise tek seferlik bilet almak daha uygun olabilir.

Porto’da uzun süre kalacaksanız ve müzelerin bir kısmına mutlaka giderim, diyorsanız Porto Card’ı kullanmanız daha mantıklı. Çünkü kartı aldığınızda otobüs ya da şehir içi trenlere ücretsiz kullandığınız gibi şehirdeki bazı müzelere de bu kartla ücretsiz girme şansınız oluyor. 1-2-3-4 günlük seçenekleri bulunuyor.

Nostalji tramvaylara binmek isterseniz bunların biletlerini tek ya da gidiş-dönüş olarak alabiliyorsunuz. Tek yön 3,5 Euro, gidiş – dönüş 6 Euro. 

Hat 1 – Bununla deniz kıyısındaki Foz’a kadar gidip dönebiliyorsunuz. Yaklaşık 30 dakika sürüyor. 

Hat 18 – Bu hat çok turistik bir hat olmadığından çok tercih edilmiyor. 

Hat 22 – En çok tercih edilen hat. Şehrin görülmeye değer noktalarından geçtiği için turistlerce çok tercih ediliyor. Yaklaşık 30 dakika sürüyor. 

Porto'da gezilecek yerler
Porto Katedrali

Portekiz vize istiyor mu?

Portekiz bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Porto’ya giderken Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Farklı bir ülkeden aldığınız Schengen’iniz varsa burada rahatça kullanabilirsiniz.

Schengen vizesini almanın zorlaştığı bu günlerde Schengen vizesi başvurusunda gereklilikleri çok dikkatlice okuyup titiz bir hazırlık yapmanızı şiddetle öneririm. Dolayısıyla, ilk defa vize alacaksanız SHCENGEN VİZESİ’ni anlattığım çok detaylı yazılarıma bakmanız işinize yarayabilir.

Yalnız gidilir mi?

Avrupa’da bir kadın gezgin olarak birçok yeri yalnız gezdim. Portekiz gezisinden yalnız değildim, yanımda yeğenim vardı. Gözlemlerime göre şunu söyleyebilirim ki, burası da kesinlikle tek başıma rahatça gezebileceğim yerlerden biri bana göre. Ancak ben her zaman tedbiri elden bırakmadan özellikle geceleri geç saatlerde dikkatli olmakta fayda olduğunu düşünüyorum. 

AVRUPA’NIN EN GÜZEL KÖYLERİ’ni merak ediyorsanız bu yazıma göz atmanızı öneririm. 

Daha çok fotoğraf ve geziler için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...