Türkiye’nin en güzel koyları nerededir, diye merak ediyorsanız bunun cevabı muhtemelen pırıl pırıl ve tertemiz sularıyla Ege ve Akdeniz olacaktır. Bir kez gördüğünüzde bile aklınızı başınızdan alacak, yüzmeye doyamayacağınız en güzel koylardan sadece birkaçını bu yazıda toparlamaya çalıştım.

Yeşille mavinin birleştiği kartpostal güzelliğindeki koyları tanımaya başlayabiliriz.

Türkiye’nin en güzel koyları

Kekova Koyu, Demre, Antalya

Adını kıyıya paralel olarak uzanan Kekova Adası’ndan alıyor. Aslında Kaleköy, Üçağız, Sıçak Yarımadası ve Tersane Adası arasında kalan bütün bir körfez, Kekova adıyla anılıyor.Üçağız Köyü ise buranın merkezi. Likya Yolu sayesinde yürüyüşçülerin de rotasında olan köyün etrafı antik kent ve kral mezarlarıyla dolu… Sessiz sakin bir tatil arayanlar için ideal.

Teknelerle gezebileceğiniz körfez belki de Türkiye’nin en etkileyici doğasına sahip. Tekneden antik kentin izlerini net bir şekilde görmek mümkün. Milattan sonra 2. yüzyılda yaşadığı deprem sonrası sular altında kalan şehir, “Batık Şehir” olarak adlandırılmış. Kaleköy (Simena), Aperlai gibi birçok antik şehre sadece denizden ulaşılabiliyor.

Kaş’tan tekneyle veya karayoluyla Demre üzerinde ulaşabilirsiniz.

Palamutbükü, Datça, Muğla

Datça Yarımadası, zor ulaşılır yapısı sayesinde belki de Türkiye’nin en bozulmamış koylarına sahip yerlerden biri. Akdeniz’le Ege’yi birbirinden ayıran adeta bir sınır gibi… Ege tarafı daha dağlık olduğundan koylar daha az ulaşılır durumda. Akdeniz tarafı ise en güzel, en temiz koyları barındırıyor. Bunların en güzellerinden biri Palamutbükü… Zeytin, badem ve çam ağaçları arasındaki güzel koy yine sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için ideal…

Halen küçük bir kasaba görünümünde olan koya Marmaris ve Datça üzerinden ulaşılıyor.

Sazak Koyu, Adrasan, Antalya

Belki de Antalya’nın en güzel koylarından biri olan Sazak Koyu’na Adrasan’dan toprak bir yolla veya denizden ulaşılıyor. Çok bilinmediğinden tertemiz ve berrak suları ile saklı kalmış bir cennet gibi. Musa Dağı’nın eteklerindeki bu küçük koy, aynı zamanda Ceneviz Koyu ve Yalancı Koy’a da komşu… Olimpos veya Çıralı’dan buraya denizden ulaşmak bir saat sürüyor. Eğer Adrasan’dan yürümek isterseniz yaklaşık 2-2,5 saatlik güzel bir orman içi yoldan rahatça ulaşılıyor. Ama erken saatte yola çıkmanızda fayda var. Eğer hazırlıklı giderseniz çadır kamp için de harika bir alternatif… Yıldızların altında geçireceğiniz bu gecede duyacağınız tek şey sadece dalga sesleri ve ağustos böcekleri…

Kleopatra Koyu, Göcek, Muğla

Göcek’ten ulaşabileceğiniz koyların en güzellerinden biri Kleopatra Koyu ya da Hamamı diye anılanı… Koyda batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların arasında yüzmek, dalış yapmak mümkün. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Akdeniz kıyıları ziyaretlerinden birinde yakın arkadaşları tarafından bu hamam yaptırılarak kendisine hediye edildiği rivayet ediliyor.  Koydaki sıcak su kaynağının cilt hastalıklarına iyi geldiği ve Kleopatra’nın güzelliğinin de buradan geldiği söyleniyor.

Koya ulaşım sadece teknelerle sağlanıyor.

Bedri Rahmi Koyu, Göcek, Muğla

1974 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Göcek’te yaptığı bir gezi sırasında Taşkaya Koyu’na uğrar. Bu gezi sırasında koydaki büyük bir taşın üzerine çizdiği balık resmi sayesinde koy artık onun ismiyle anılmaya başlar. Balık resmi karaya çıkmadan denizden de görülüyor.

Göcek’ten ve Fethiye’den kalkan mavi tur veya günübirlik teknelerin uğrak yeri olan koy, çam ağaçları ile kaplı. Tahtadan ufak bir iskelenin olduğu yer oldukça sığ… Küçük bir restoranın da olduğu koyda mavilikler ve yeşillikler arasında yüzmek doyulmaz bir zevk…

Ölüdeniz, Fethiye, Muğla

Babadağ’ın eteklerinde adeta bir cennet… Maviden turkuaza dönen harika rengi dolayısıyla Mavi Lagün diye de anılıyor. Ölüdeniz ismini ise burnun hemen arkasında bir iç göl oluşturan durgun sularından alıyor. Fethiye’ye sadece 14 kilometre mesafedeki lagün, aynı zamanda bir tabiat parkı. Koruma altındaki bölge Belcekız Plajı’nın da hemen devamında… Plaj son yıllarda artık fazlasıyla kalabalık olsa da bu harika denizin tadına mutlaka bakmalısınız.

Mavi tura çıkacaklara öneriler
Türkiye’nin en güzel koyları – Ölüdeniz

Belcekız tarafında konumlanan yamaç paraşütü firmalarından biriyle uçarak lagünün eşsiz görüntüsünü gökyüzünden de izlemenizi tavsiye ederim. Plajda uzanırken günde 4-5 atlayış yapan paraşütçüleri izlemek bile büyük zevk… Ölüdeniz’den kalkan turlarla bölgeyi gezebileceğiniz gibi Kelebekler Vadisi’ne de buradan tekneyle ulaşabilirsiniz. Ölüdeniz’e giriş ücreti kişi başına 6 TL, otomobil ise 12 TL…

Aracınız yoksa Fethiye’den gün içerisinde sıkça kalkan dolmuşlarla Ölüdeniz’e rahatça ulaşılıyor.

Kabak Koyu, Fethiye, Muğla

Kabak Koyu tam bir cennetten köşe. Likya Yolu başlangıç noktasından yola çıktığınızda muhteşem Ölüdeniz manzaralarıyla önce Faralya Köyü’ne sonra da kızılçam ormanları arasındaki Kabak Koyu’na varıyorsunuz.

Eğer yürüyüşe meraklıysanız Aladere Şelalesi’ne ya da alternatif Likya Yolu’ndan Cennet Koyu’na yürüyebilirsiniz. Mavi Mağara’ya ise denizden veya karadan ulaşılabilir. Vaktiniz varsa kendine has doğasıyla hayran kalacağınız Kelebekler Vadisi de mutlaka uğrayın. Doğayla tamamen baş başa kalacağınız bu koyda çadırdan bungalova kadar birçok konaklama seçeneği var.

Fethiye’ye üzerinden ulaşacağınız Kabak Koyu’na için önce Ölüdeniz ve oradan da Faralya’ya ulaşmanız gerekiyor.

Adrasan Koyu, Kumluca, Antalya

Adrasan
Türkiye’nin en güzel koyları – Adrasan

Likya Yolu’nun en güzel duraklarından biri olan Adrasan, 2 kilometrelik sahiliyle Akdeniz’in en göz alıcı koylarından biri. Diğer tatil bölgelerinin aksine halen sakinliğini koruyan Adrasan’da yeşil ve mavi bir arada. Doğa ve tarihle iç içe olacağınız Adrasan, deniz tatilinin yanı sıra yürüyüş için de çok uygun.

Adrasan’dan tekne turları ile Türkiye’nin Maldivler’i denilen Suluada, Sazak Koyu, Papaz Koyu, Korsan Koyu ve Aşk Mağarası’na; araçla ise Gelidonya Feneri, Olimpos ve Çıralı’yı görme imkânınız var. Antalya’dan araçla Adrasan’a ulaşmak yaklaşık 1,5 saatte sürüyor.

BODRUM’UN EN GÜZEL KOYLARI‘nı merak ediyorsanız bu yazımda detayları bulacaksınız.

Akdeniz’e kadar inmişseniz ANTALYA GEZİLECEK YERLER‘le ilgili yazımı da mutlaka göz atmalısınız.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Yorum

  1. Deniz

    En sevdiğim tatil yerlerinden biridir… Harika bir yazı teşekkürler