Adalar benim için İstanbul’dan öte bir yer. Her gidişimde kendimi bir Ege kasabasında tatildeymiş gibi hisseder, hiç dönmek istemem. Denize girin ya da girmeyin çoğunlukla böyle hissettirir insana. Günübirlik bir ışınlanma yaşatır. İlkbahardan sonbahara Adaların en güzel zamanı. İstanbul’un sıcak günlerinde serinlemek için de en iyi adreslerden biri. Size bu yazıda Adalar’ın en güzel plajları arasından en sevdiklerimi sıraladım. Seçmesi ise size kalmış.

Deniz keyfi için Adalar

Öncelikle İstanbul’da denize girme konusunda birçok kişinin çekinceleri var. Ancak Adalar çekinmeyenler için İstanbul’un güzel ve temiz plajlarına sahip yerlerden, diyebilirim. Oldukça zengin bir seçenek sunan Adalar’da ücretli beach kulüplerden sayısı az da olsa ücretsiz halk plajlarına kadar çok farklı seçenek var. Haziran – Ekim ayları arasında girilebilen deniz suyunun sıcaklığı yaz aylarında 20 derece dolaylarında oluyor. 

Adalar'ın en güzel plajları
Adalar’ın en güzel plajları – Kınalıada

Listede Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası’ndan seçtiğim en güzel plajları bulacaksınız. 

İşte size Adalar’ın en güzel plajları tavsiyelerim… Tüm fiyatlar 2023 yılına aittir.

EN GÜZEL BÜYÜKADA PLAJLARI 

Eskibağ Plajı 

Adanın en güzellerinden biri burası. Ulaşımı karadan biraz uzun sürüyor ancak motorla gitmek isterseniz 25 dakika. Temiz suyu ve güzel kumsalı ile adanın tercih edilen plajlarından biri, diyebilirim. Plajda şemsiye, şezlong, duş gibi hizmetler veriliyor. Plajın hemen üst bölümünde yer alan Teras Restoran oldukça keyifli mekanlardan biri. Hatta birçoklarına göre adanın en güzel mekanlarından.

Plaja gitmek için ilk seçenek iskeleden kalkan ücretsiz tekne servislerini kullanmak. İkinci yol ise karadan bisiklet ya da elektrikli motor gibi araçları kiralamak. Sıcak yaz günlerinde yürüyüş biraz zor gelebilir. 

Giriş ücreti hafta içi 280 TL, hafta sonu 300 TL

Adalar'ın en güzel plajları
Büyükada, Eskibağ Plajı (Fotoğraf Eskibağ Plajı’nın sayfasından alınmıştır)

Halik Koyu Plajı

Bu plaj adanın hem en temiz denizine hem de en uzun sahiline sahip. Eskibağ Oteli tarafından işletilen sahilin uzunluğu 800 metre, kapasitesi ise 400 kişi.  Yeşillikler içerisinden geçerek indiğiniz plaj yolu üzerinde kamp ve piknik alanları da bulunuyor. Plajda şezlong, şemsiye, duş, kabin gibi birçok hizmet var. 

Plaja ulaşmak için isterseniz iskeleden ücretsiz motor servisini kullanabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 280 TL, hafta sonu 300 TL

Yörük Ali Plajı 

Adanın kumluk sahillerinden birine sahip olduğundan burası kesinlikle çocuklu aileler için ideal bir yer. İskeleden yine ücretsiz servisleri bulunuyor. Yanında apart oteli de bulunan tesis dışarıdan ziyaretçi kabul ediyor. Aynı zamanda yeme – içme için kafe restoran hizmeti veriyor. 

Adalar'ın en güzel plajları
Yörük Ali plajı (Fotoğraf Yörük Ali Plajı’nın sayfasından alınmıştır)

İskeleden 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabileceğiniz gibi ücretsiz tekneleri de kullanabilirseniz. 

Giriş ücreti hafta içi 250 TL, hafta sonu 350 TL

Aya Nikola Plajı

Adanın dalgasız koylarından birinde yer alıyor. Motor servisi bulunuyor ama yürümek isterseniz 1 saat, bisikletle gelirseniz yarım saat sürüyor. Şemsiye, şezlong, duş gibi hizmetler bulunuyor. Yeri Aya Nikola Butik Oteli’nin yanında. Otelin ayrıca kendi plajı da var. Çocuklu aileler için oldukça uygun. 

İskeleden ücretsiz tekne servislerini kullanabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 200 TL, hafta sonu 300 TL

Beltur Plajı

Büyükada’nın en yeni mekanlarından biri olan Beltur Plajı 2022 yılında açıldı. Büyükşehir tarafından işletilen plaja dışardan yiyecek içecek getirmek yasak. Tesiste bu tür ihtiyaçlar için hizmet veren alanlar mevcut. 

Plaja Bostancı ve Kartal’dan direkt seferler bulunuyor. 

Giriş ücreti hafta içi 200 TL (ulaşım dahil), hafta sonu 300 TL (ulaşım dahil). Plaja girişler 7 yaşa kadar ücretsiz, 7-12 yaş arasındaki çocuklar içinse %50 indirim uygulanıyor.

Prenses Koyu Plajı

Küçük bir koyda hizmet veren plajın sınırlı yeri olduğu için buraya özellikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Kapasitesi sadece 350 kişi. Yemek ve konaklama hizmeti de veriyor. 

Plaja merkezden yani iskelenin yanından kalkan ücretsiz seferlerle ulaşmak mümkün ve yaklaşık 10 dakika sürüyor. Karadan gitmek isterseniz Aşıklar Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 45 dakikalık bir yol var. 

Giriş ücreti hafta içi 300 TL, hafta sonu 350 TL

Naki Bey Plajı

Adalar'ın en güzel plajları
Büyükada, Nakibey Plajı (Fotoğraf Nakibey Plajı’nın sayfasından alınmıştır)

Merkeze çok yakın olan Naki Bey Plajı, çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden. Aile işletmesi olarak tek erkekleri plaja almıyorlar yani “damsız” girilmiyor demek daha doğru olacak galiba… Kumluk ve sığ bir denizi var. 

Plaja iskelenin yanından kalkan teknelerle gidebileceğiniz gibi yürüyüş ile 15 dakikada varabiliyorsunuz. 

Giriş ücreti hafta içi 300 TL, hafta sonu 350 TL

Yada Beach Club

Beach Clup tarzı sevenler için ideal bir yer. Viranbağ Koyu’nda yer alan plaj aynı zamanda restoran hizmetiyle de deniz sevenlere keyifli bir ortam sağlamış. 

Plaja, ada iskelesinden kalkan ücretsiz servislerle ulaşabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 170 TL, hafta sonu 200 TL

Büyükada’daki diğer plajlar;

Nizam Plajı, Değirmen Aile Plajı, Kumsal Aile Plajı. 

EN GÜZEL SEDEF ADASI PLAJLARI

Sedef Adası Plajı

Adaların en güzel plajlarından biri burada. 3000 metrekarelik kapalı alanıyla toplamda 5000 metre karelik bir alanda hizmet veriyor. Plajı ise 800 kişi kapasiteli. 

Büyükada’dan gelecekseniz ücretsiz tekne servislerini kullanabilirsiniz. Bostancı ve Kartal’dan adaya motorlar çalışıyor. İndikten sonra da 10-15 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşıyorsunuz.

Giriş ücreti 300 TL, hafta sonu 350 TL

Elio Sedef Beach

Sedef Adası’nın bu özel plajı oldukça şık mekanlardan biri. Locaları, bar ve restoranlarıyla lüks mekân arayanlar için doğru adres burası. Fiyatları da ona göre oldukça yüksek.

Bostancı ve Kartal’dan, aynı zamanda Büyükada’dan teknelerle gelebilirsiniz. İnişte 10-15 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşacaksınız.  

Giriş ücreti hafta içi 500 TL, hafta sonu 600 TL, loca ücreti iki kişi 8.500 TL

EN GÜZEL HEYBELİADA PLAJLARI 

Ada Beach Club

Adalar'ın en güzel plajları
Heybeliada, Ada Beach Club (Fotoğraf Ada Beach Club’ın sayfasından alınmıştır)

Cam ağaçları arasındaki bu plaj adanın en popüler plajları arasında liste başını çekiyor. Plajın hem çim hem de kumsal olarak iki alanı var. Dilerseniz güneşlenmek için iskele üstündeki şezlongları da kullanabilirsiniz. Bu lüks mekânda ayrıca spor aktiviteleri için alanlar mevcut. Mini golf, plaj voleybolu sevenler burayı daha çok sevecek. 

Plaja iskeleden kalkan ücretsiz teknelerle ulaşabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 300 TL, hafta sonu 400 TL

Değirmenburnu Plajı

Değirmenburnu Tabiat Parkı içerisinde yer alan plaj yine Heybeliada’nın sevilen plajlarından biri. İstanbul’un kalabalığından kaçmak için en iyi adreslerden biri olan plaja gitmek için önce tabiat parkına giriyorsunuz oradan da plaja geçiş yapıyorsunuz. Park için ayrıca bir ücret ödeniyor. Denizi ise kumluk. 

Adalar'ın en güzel plajları
Heybeliada, Değirmenburnu Plajı (Fotoğraf Değirmenburnu Plajı’nın sayfasından alınmıştır)

Plaja gitmek için isterseniz iskeleden 15-20 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz ya da elektrikli araçlardan birini kiralayabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 70 TL, hafta sonu 80 TL

Aqua Green Beach

Su sporu sevenlerin çok eğleneceği yerlerden biri. Su kaydırakları ise en popüler aktivitelerden. Denizi kumluk ve sığ. Çocuklu aileler için de uygun bir plaj. 

Ulaşım için iskeleden kalkan ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 390 TL, hafta sonu 450 TL (Aileler için indirim var)

EN GÜZEL KINALIADA PLAJLARI

Teos Beach 

Heybeli, Büyükada gibi yoğunluk yaşamayacağınız Burgazada, denize girmek için de daha sakin bir ortam sunuyor. Kınalıada’daki en iyi plajlardan biri de Teos Beach. Plaj aynı zamanda etkinlik, düğün nişan gibi faaliyetler için kiralanabiliyormuş. Zaman zaman konser, atölye çalışmaları da yapılıyor. 

Teos Beach’e iskeleden 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 250 TL, hafta sonu 350 TL

Kumluk Plajı

Adalar'ın en güzel plajları
Kınalıada – Kumluk Plajı

Diğer plajlara göre biraz daha sakin bir ortam arıyorsanız gözlerden uzak Kumluk Plajı doğru adres. Şezlongların olduğu bölge kumluk ancak denizi taşlık. Yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmak girişlerinizi daha kolaylaştıracaktır. Geniş alana sahip tesis çocuklu aileler için de oldukça uygun. Barı, kafesi her saat açık.

Ulaşım için iskeleden kalkan ücretsiz servisini kullanabileceğiniz gibi yürümek isterseniz 25-30 dakikalık biraz yokuşlu bir yolu yürümeniz gerekiyor. 

Giriş ücreti hafta içi ve cumartesi 200 TL, pazar günleri 300 TL

Adalar'ın en güzel plajları
Adalar’ın en güzel plajları – Kınalıada

Noya Beach

Ayazma Koyu olarak adlandırılan bölgedeki plaj adanın yine popüler plajlarından biri. Kumluk plajının yanı sıra havuz sevenler için bir havuzu var. Yemek içme için ayrıca bir restoranı bulunuyor.

Ulaşım için ada iskelesinin hemen yanından kalkan ücretsiz tekne servislerini kullanabilirsiniz. 

Giriş ücreti hafta içi 300 TL, hafta sonu 400 TL

İskele Plajı

Adalar'ın en güzel plajları
Adalar’ın en güzel plajları – Kınalıada

İskelenin hemen sağ ve sol taraflarında yer alan ince uzun sahil şeridinde yer alan plajlar ücretsiz halk plajı olarak kullanılıyor. Giriş ücretsiz ancak şezlong, şemsiye kabin, duş kullanmak isterseniz ücret ödeniyor. Dışarıdan yemek getirebileceğiniz gibi isterseniz buraya ait restoranı da kullanabilirsiniz. 

Plajlara iskelenin sağ ve sol tarafından kısa bir yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz.  

Giriş ücretsiz… Şezlong – şemsiye ücreti 250, 2 şezlong bir şemsiye 370 TL (fiyatlar hafta sonu değişebiliyor)

Adalar'ın en güzel plajları
Kınalıada – İskele Plajı

EN GÜZEL BURGAZADA PLAJLARI 

Burgazada Halk Plajı (6 numara Plajı)

Oldukça kısıtlı imkanlara rağmen adanın en popüler plajlarından biri. Merdivenle indiğiniz deniz taşlık ve bazı yerleri yosunlu. Şezlong, şemsiye ve soyunma kabini var ancak tuvalet yok. Büfede ise su, çay, kahve, soğuk içecekler gibi temel şeyleri bulabiliyorsunuz. O yüzden gelirken hazırlıklı gelmek gerekiyor. Deniz ayakkabısı ise şart. Hemen yanında küçük taşlık bir kumsal var ama farklı bir işletme. 

Plaj iskeleden 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. İskeleden inip sola doğru yürüdüğünüzde yol sizi kıvrılarak önüne kadar götürecek. 

Giriş ücretsiz ancak şezlong şemsiye ikisi beraber 260 TL 

Kalpazankaya Plajı

Adalar'ın en güzel plajları
Kalpazankaya Plajı (Fotoğraf Kalpazankaya’nın sayfasından alınmıştır)

Burgazada’nın en popüler plajlarından biri. Koy içerisinde olduğundan genelde dalgasız.  Denizi taşlık ancak suyu oldukça temiz. O yüzden özellikle küçük çocuklu aileler için uygun olmayabilir. Deniz ayakkabınızı kullanmak için de iyi bir fırsat. 

Giriş ücreti hafta içi 300 TL, duş için ayrıca 50 TL ödemeniz gerekiyor. 

Şezlong ve şemsiye de ayrıca ücretlendiriliyor. Şezlong 90 TL, şemsiye 60 TL.

Kınalıada’daki diğer plajlar; 

Madam Martha Koyu Plajı – Giriş ücretsiz ancak şezlong ve şemsiye ücretli.

Adalar’a nasıl gidilir?

Adalar’a gitmek için İstanbul Şehir Hatları vapurları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Prens Tur, Dentur, Turyol’a ait deniz motorları ve deniz taksi gibi birçok seçenek var. 

Seferler Kadıköy, Bostancı, Beşiktaş, Kabataş, Eminönü ve Kartal’dan karşılıklı olarak yapılıyor. Yaz-kış farklı tarife uygulandığından bu nedenle gitmeden önce gidiş- geliş saatlerin mutlaka kontrol edin.

Adalar'ın en güzel plajları
Adalar’a gidişin en güzel yanı vapur keyfi yapmak.

Bostancı’dan bazı adalara direk seferler var. Bazıları ise uğramalı oluyor, bu da biraz vakit alabiliyor. Kabataş’tan kalkan Şehir Hatları vapurları tüm adalara uğradığından varış noktanız son adaysa süre yine uzayabiliyor.

Yolculuklar Bostancı’dan yaklaşık 30 dakika, Kabataş’tan (gemi) 1 saat 30 dakika, Kabataş’’tan (deniz otobüsleri) yaklaşık 30 dakika, Kartal’dan ise yaklaşık 20-30 dakika sürüyor. 

Şehir Hatları – Adalar seferleri

Mavi Marmara – Ada seferleri (Tarifeler sayfasından)

Dentur – Adalar seferleri (Hatlarımız sayfasından)

Büyükada’yla ilgili tüm detaylara BÜYÜKADA GEZİLECEK YERLER yazımdan ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA GEZİLECEK YERLER’i merak ediyorsanız bu yazım size fikir verebilir. 

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...