İstanbul, 4000 yıllık tarihiyle dünyanın en özel şehirlerinden biri. İstanbul’un neresine gitseniz mirasını devraldığı medeniyetlerin izlerini görürsünüz. Ancak İstanbul sadece tarihiyle, değil doğası ve kültürüyle de ön plana çıkan yerlerden.  Avrupa yakası tarihi yapılarıyla dikkat çekerken Anadolu yakası daha çok doğal güzellikleriyle göz kamaştırır. İstanbul’da gezilecek yerler için Avrupa yakasına özel bir yazı hazırlamıştım. Bu yazımsa Anadolu yakasına özel olacak. 

İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’u gezerken öyle ihtişamlı şeyler görüyorsunuz ki, dünyanın herhangi bir yerinde buna denk gelmeniz çok mümkün değil. Bir yanda Ayasofya gibi Hristiyanlığın en büyük eserlerinden biri, diğer bir yanda Osmanlı’nın en görkemli camileri. Tabii ki bunlar, siz bekleyen paha biçilmez şeylerden sadece birkaçı. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Çamlıca Tepesi’nden İstanbul

Bir önceki yazımda da dediğim gibi son 60 – 70 yılda galiba İstanbul’a fazlaca hor davrandık. Kalabalık nüfus, çarpık şehirleşme şehri artık yaşanılmaz yapmaya başladıysa da o, her şeye direnmeye devam ediyor.  Onu yaşanılır yapmanın bir yolu da bizim elimizden geçiyor bunu unutmayalım.

Şehir birçok yönden etkileyici olunca görecek gezecek yerleri listesi de uzadıkça uzuyor.  İstanbul gibi büyük bir şehri gezmek için toplu taşıma biraz sıkıntılı olabiliyor, araç kiralayarak gezmek daha mantıklı olacaktır. Meraklısı için çok detaylı bir İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER listesi hazırladım. Bu yazımda semtleri detaylıca incelemek yerine öncelikle semtlerdeki gezilecek yerler listesini çıkarttım. Daha detaylı semt rehberleri bundan sonraki yazılarla gelmeye devam edecek. 

İSTANBUL’DA AVRUPA YAKASINDA GEZİLECEK YERLER’i incelediğim diğer yazıma da göz atmayı unutmayın. 

Haydi gelin İstanbul’u birlikte gezelim…

İstanbul'da gezilecek yerler - Yeldeğirmeni
İstanbul’da gezilecek yerler – Yeldeğirmeni sokakları

ANADOLU YAKASI – SEMTLERE GÖRE GEZİLECEK YERLER

Kadıköy

Bana göre Anadolu yakasının en şirin semti. Her zaman canlı kalmayı başaran hatta artık birçok yönüyle daha da canlanan Kadıköy, Anadolu yakasının bence göz bebeği. İstanbul’un en eski semtlerinden olan Kadıköy, eski çarşısı, mağazaları, kafeleri, kitapçıları, tarihi mekanları, ünlü sokakları, kiliseleri, duvar resimleri, yeni dalga kahvecileri, sahili ve kültür merkezleriyle artık çok daha görülmeye değer. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kadıköy

Anadolu yakasının en havalı semtleri de Kadıköy sınırları içerisinde: Bostancı, Caddebostan, Erenköy, Fenerbahçe, Göztepe, Kozyatağı, Suadiye, Kalamış, Acıbadem bunların en önde gelenleri. 

Gelenekselinden uluslararası mutfaklara, barlardan şarap evlerine, yat limanından stadyuma, lüks mağazalardan semt pazarlarına kadar birçok şeyi Kadıköy’de bulabilirsiniz. 

Yaz aylarında birbirinden güzel sahillerine, kış aylarında dönüşen Yeldeğirmeni’nin renkli sokaklarına uğrayabilirsiniz. Alışveriş istiyorsanız pahalı mağazalarıyla Bağdat Caddesi daha mütevazı şeyler için Bahariye’ye göz atabilirsiniz. Eğlenmek için, dinlenmek için, keyif yapmak ya da spor yapmak için de en uygun adresler Kadıköy’de… 

Kadıköy, farklı ulaşım yollarıyla Anadolu yakasını Avrupa’ya bağlayan bir geçiş noktası. Kadıköy’e gitmek için deniz, tren ve kara yollarını kullanabilirsiniz. Eminönü, Beşiktaş, Yenikapı’dan deniz yoluyla, Marmara’yla ve TCDD’nin tren seferleriyle, tabi ki şehrin birçok noktasından otobüslerle ve Metrobüs’le Kadıköy’ün merkezine kadar ulaşmak mümkün. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Haydarpaşa Garı

Kadıköy civarında gezilecek yerler:

Kadıköy merkez;

Rıhtım Meydanı

Haydarpaşa Garı

Kadıköy Çarşısı

Bahariye Caddesi

Boğa Heykeli 

Süreyya Operası

Şifa Sokağı

Barlar Sokağı

Sanatçılar Sokağı

Tellalzade Sokağı (antikacı ve sahaflar)

Osmanağa Cami

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Akmar Pasajı (her türlü kitap ve müzik için)

İnciburnu Feneri

Kadıköy Parkı

Yoğurtçu Parkı 

Baylan Pastanesi 

Çiya (geneksel Anadolu mutfağı)

Viktor Levi Şarap Evi 

Şekerci Cafer

Moda civarı;

Moda Parkı

Moda Burnu

Moda İskelesi 

Barış Manço Müze Evi

Dondurmacı Ali Usta

Yeldeğirmeni civarı;

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Yeldeğirmeni

Değirmen taşları

Sokak aralarındaki murallar (duvar resimleri)

Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi

Eylül Sahnesi

Flaneur Kitabevi

Nadas İstanbul

Tevfik Tura Apartmanı

Oyuncaklı Ev

Kemal Atatürk Anadolu Lisesi

Ali İsmail Korkmaz Parkı

Yeldeğirmeni Sanat

Valpreda Apartmanı

Ayrılık Çeşme Sokak

Karikatür Evi

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Yeldeğirmeni’ndeki duvar resimlerinden bir örnek.

Kadıköy yakınları;

Gazhane

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Bostancı

Anadolu yakasının en havalı yerini soruyorsanız cevabı burada. Bağdat Caddesi ve civarında gerçekten de İstanbul’un en havalı kafe, restoran ve mağazalarından bazılarını bulabilirsiniz. Şehir hayatı seviyorsanız ama etrafımda yeşillikler olsun, dip dibe evlerden de uzak olayım diyorsanız yine doğru adres burası… 

Ben daha çok bölgenin sahil tarafını seviyorum. Evinizden çıkıp sadece 5 – 10 dakika sonra kilometrelerce süren bir yürüyüş yoluna çıkabiliyorsunuz. İsterseniz bisikletinizle gezip sonrasında muhteşem bir manzaraya karşı pikniğinizi yapabilirsiniz isterseniz de iş çıkışı sörfünüzle bir tur atabilirsiniz. Bu özelliği bile bence burayı havalı yapmaya yetiyor. Çünkü İstanbul’un çok az yerinde böyle bir imkana bu kadar kolay ulaşabiliyorsunuz. 

Kalamış’tan başlayan sahil yolu Suadiye, Caddebostan, Bostancı, Maltepe, Kartal’a kadar devam ediyor. Yol boyunca plajlar, basket sahası, yelken kulübü, sörf kulübü, lavabo, küçük kafeler de bulmak mümkün. 

Bölge tarih açısından diğer bölgelere göre geride kalsa da kültür ve eğlence anlamında fazlasıyla öne çıkıyor. Bostancı Gösteri Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Oyuncak Müzesi, Kazım Karabekir Müzesi de yine bu civarlarda. Aynı zamanda Bağdat Caddesi ve Bostancı civarında müzik dinleyip bir şeyler içebileceğiniz birçok seçenek bulabiliyorsunuz. 

Bostancı civarında gezilecek yerler:

Bağdat Caddesi 

Fenerbahçe Parkı

Kalamış Parkı

Kalamış Sahili

Sahil yürüyüş – bisiklet yolu

Suadiye Plajı

Bostancı Plajı

İstanbul Oyuncak Müzesi

Göztepe 60. Yıl Parkı

Bostancı Lunaparkı

Maltepe Sahili 

Dragos Tepesi

Pendik Sahili

Kazım Karabekir Müzesi

Üsküdar

Anadolu yakasının Avrupa’ya açılan kapısı, tarihin izlerini günümüze taşımayı başarmış en önemli Anadolu semtlerinden biri. Mihrimah Sultan Cami’yle Sinan’ı selamlayan bu tarihi semt aynı zamanda kendisi kadar güzel İstanbul’un diğer semtlerini de sınırlarında barındırıyor. 

Üsküdar sokakları sizi biraz daraltırsa Salacak’a inip İstanbul’un güzel kızını seyredebilir, şehrin yükselen yıldızlarından Kuzguncuk’un renkli ve sakin sokaklarına uzanabilir, Beylerbeyi’nde balığın tadına bakıp, Çengelköy’de yüzlerce yıllık bir çınarın altında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kız Kulesi, Salacak

Üsküdar’da sizi bekleyen sadece bunlar değil, güzel parkları, erguvanlarla dolu tepeleri, sarayları ve günümüze kalmayı başaran harika Osmanlı mimarisi ile Boğaz’ın en güzel semtleri ve mahalle atmosferi de burada. Bu tarihi semtlerde karşınıza çıkacak sürprizlerin başında güzel yemek seçenekleri ve keyif veren manzaraları sayabiliriz. 

Üsküdar’a otobüsle ulaşabileceğiniz gibi Eminönü, Beşiktaş, Kabataş, Karaköy ve Boğaz’dan deniz yolları ile Marmaray tren hattı ve metro hattı ile rahatça ulaşmanız mümkün. 

Üsküdar civarında gezilecek yerler:

Üsküdar merkez;

Paşa Limanı Caddesi

Fethi Paşa Korusu

Kız Kulesi

Salacak Sahili

Mihrimah Sultan Cami

Atik Valide Cami (Eski Valide Cami)

Yeni Valide Külliyesi

Şemsi Paşa Cami

Çinili Cami

Aziz Mahmud Hüdayi Cami ve Külliyesi 

Çinili Hamam

Uncu Sokak 

III. Ahmet Çeşmesi

Valide Atik Hamamı

Şifa Hamamı

Kanaat Lokantası (Osmanlı mutfağı)

Üsküdar yakın çevre;

Çamlıca Tepesi / Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca

İstanbul
Çamlıca Tepesi’nden İstanbul

Çamlıca TV Kulesi

Çamlıca Cami

Selimiye Kışlası

Çömlek Restoran (Çamlıca)

Kuzguncuk

İstanbul’da bir zamanlar mahalle yapısı nasılmış diye merak ediyorsanız uğramınız gereken yerler genellikle Boğaz semtleridir. Buralarda o eski mahalle havasını yaşayabilir, komşuluk ilişkilerinin halen ne kadar güçlü olduğunu yakından görebilirsiniz. İşte bunun en güzel örneklerinden biri Kuzguncuk. Son 10 yıl içerisinde dışarıdan gelenlerle nüfus biraz karıştı, biraz fazla turistikleşti ama bir arka sokağa geçtiğinizde o bahsettiğim havayı hemen hissedeceksiniz bundan eminim.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kuzguncuk’un renkli evleri

Kuzguncuk’u ünlü yapan şeylerin başında iki dizi geliyor aslında. Bir zamanların Perihan Ablası ve Ekmek Teknesi burada çevrilmişti. Özellikle Ekmek Teknesi’nden sonra insanlar buraya akın etmeye başladı. Bu akınlar sayesinde İcadiye Caddesi biraz çehre değiştirdi ama bu onu bozmadı açıkçası… Cadde boyunca yenilenen her biri birbirinden zevkli dükkanlarda hediyelikler satın alabilir hem de damak tadınıza uygun bir şeyler bulabilirsiniz. 

Tavsiyem; Kuzguncuk’un sokaklarında gezinin, renkli evlerinin fotoğraflarını çekin, bostanında oturun, küçücük sahilinde yürüyün. Buraların fanatiği olacaksınız. 

Kuzguncuk’a gitmek için Üsküdar’dan Beylerbeyi yönüne giden ya da Boğaz tarafından Üsküdar’a giden otobüslerle aktarma yapabilir ya da Eminönü, Beşiktaş’tan kalkan şehir hatları seferlerini kullanabilirsiniz. Yürümek isterseniz Üsküdar’dan Kuzguncuk, 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Metrobüs’ten indiğinizde de yine 15 – 20 dakikalık bir yürüyüşle Kuzguncuk’a rahatça ulaşabilirsiniz. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kuzguncuk Bostanı’ndan ünlü renkli sokak

Kuzguncuk civarında gezilecek yerler:

Kuzguncuk Sahili

Nostaljik dükkanlar

Renkli Kuzguncuk evleri

Perihan Abla Sokağı

Kuzguncuk İcadiye Caddesi

Uryanizade Sokağı

Simitçi Tahir Sokağı

Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Kuzguncuk Bostanı

Uryanizade Cami

Cemil Molla Köşkü

Marko Paşa Köşkü

Nail Kitabevi

Ayios Panteleimon Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Beth Yaakov Sinagogu

Nakkaş Tepe Millet Bahçesi

Metet Közde Döner

Asude Çay Evi (Ekmek Teknesi)

Beylerbeyi civarı;

Beylerbeyi sahili

Beylerbeyi Sarayı

Sahilde balık lokantaları

Hatice Sultan Yalısı

Beylerbeyi Hamamı

Hamid-i Evvel Camii

Manzara için Küplüce 

Çengelköy

Çınaraltı’yla ünlü Çengelköy, Boğaz’ın son dönemde hareketlenen semtlerinden biri. Eskiden bir Çınaraltı’mız bir iki esnaf lokantası varken şimdi kafeler, yeni dalga kahveciler, çikolatacılar ve lüks balıkçılar da açıldı. 

Çengelköy eski Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini göreceğiniz semtlerden biri. Artık el değiştiren bu evlerin çoğu restore edildikten sonra eski görkemli günlerine tekrar kavuştu. Çünkü şehrin sıkışık ortamından biraz da olsa kaçmak isteyen İstanbullular bu evleri alarak buralara biraz hareket getirdi. Yeni açılan mekanlar her ne kadar her geçen gün buralara daha çok insan çekse de daracık yollar trafik yüzünden hayatı bazen işkenceye döndürebiliyor.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Çengelköy Sahili

O yüzden Çengelköy’e geliyorsanız en güzel yol Şehir Hatları’nı kullanmak. Beşiktaş’tan, Eminönü’nden ya da Bebek, Arnavutköy’den buralara gelen farklı saatlerde vapur seferleri bulunuyor. Hem Boğaz’ın temiz havasını alır hem de güzel yalıları cepheden görme şansı bulursunuz. Diğer semtlerin aksine Çengelköy’ün sahil şeridi de yürüyüş yapmak için daha uygun. 

Çengelköy’e gitmek için Üsküdar’dan, Kadıköy’den, Kavacık’tan gelen otobüslere binebilir ya da Bebek, Arnavutköy, İstinye, Eminönü, Beşiktaş’tan kalkan vapur seferlerini kullanabilirsiniz. 

Çengelköy civarında gezilecek yerler:

Çengelköy İskelesi

Çengelköy sahili

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Çengelköy sokakları

Kemalettin Tuğcu Sokak

Sadullah Paşa Yalısı

Hamdullah Paşa Yalısı

Havuzbaşı Sokak

Aya Yorgi Kilisesi

Has Ekmek Fırını

Tarihi Bekir Efendi Çeşmesi 

Şeyh Nevruz Camii

Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii 

Kuleli Askerî Lisesi ve sahili

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kuleli Lisesi ve Çamlıca Cami

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi 

Havuzbaşı Parkı

Sütiş (Kafe – pastane)

Kandilli civarı;

Kandilli Sahili ve iskelesi

Kandilli Parkı

Adile Sultan Sarayı

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Karlar altında Kandilli yalıları

Kandilli Kız Lisesi

Borsa Lokantası (Adile Sultan Sarayı)

Kandilli tarihi sokakları

Suna’nın Yeri (balık restoranı)

Beykoz

Boğaz boyunca devam ederken Küçüksu’dan itibaren Beykoz sınırı başlıyor. Ancak Beykoz merkezi ayrı bir başlık olarak aşağıda anlatacağım.

Küçüksu civarı;

İstanbul
Küçüksu Kasrı

Küçüksu Deresi

Küçüksu Mesire Alanı

Küçüksu Kasrı ve kafesi

Baruthane Parkı ve Kültür Merkezi

Sevda Tepesi (ziyarete kapalı)

Anadolu Hisarı

Eğer bir torpil yapma hakkım varsa bunu kendi semtim Anadolu Hisarı için kullanacağım. Aslında bu küçücük semtte görecek şeylerin sayısı sınırlı ama buralara geldiğinizde yukarıda bahsettiğim o eski mahalle havasını hissettiğiniz, tertemiz Boğaz havasını aldığınız ve yeşillikler içinde dolaşabileceğinizi gördüğünüzde hiç de haksızlık yapmadığımı göreceksiniz. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Anadoluhisarı denizden

Anadolu Hisarı küçük ama kalesi çok ünlü… Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı kale İstanbul fethedilene kadar önemli bir rol oynamış. Hisar’da harika bir Boğaz manzarası istiyorsanız mutlaka Toplarönü’ne inmelisiniz. Hazır oraya inmişken örneğini fazlaca göremeyeceğiniz açık Namazgah’a da mutlaka göz atın. Hisar’ın renkli evleri için de Pazar Sokağı’ndan yukarı doğru yürümeniz lazım. 

Şarkılara konu olan Göksu Deresi eski günlerindeki kadar hareketli değil ama isterseniz derede yeni hizmet vermeye başlayan kano ya da kürek tekneleriyle farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

2. köprünün yapımından sonra yıllarca âtıl durumda kalan Küçüksu Çayırı birkaç yıl önce tekrar açıldı ve buralar çok daha güzelleşti. Yakınlarda oturanlar için harika bir vakit geçirme alanı kazanmış oldu semt. 

Anadoluhisarı’na gitmek için Üsküdar’dan Beykoz yönüne giden ya da Kavacık’tan Hisar’a inen otobüslerle semte ulaşabilir ya da Bebek’ten, İstinye’den, Eminönü veya Beşiktaş’tan kalkan deniz yollarının seferlerini kullanabilirsiniz. 

Anadolu Hisarı civarında gezilecek yerler:

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Göksu Deresi

Göksu Deresi

Anadolu Hisarı (kalesi)

Kızıl Serçe Sokağı

Pazar Sokak ve civarı

Pazar Çıkmazı

Setüstü Sokak

Muhaşşisinan Cami

Cami Sokak

Toplarönü

Namazgah (açık hava cami)

Anadolu Hisarı İskelesi

Hidiv Kasrı ve Korusu

Yalılar

Sabancı Öğretmen Evi

Eski Osmanlı mezarlığı

Colita Kitchen (Kafe)

Kanlıca ve civarı;

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kanlıca sahili

Kanlıca sahili

Kanlıca İskelesi

Kanlıca tarihi sokakları

Hacı Muhittin Sokak

Gazi İskender Paşa Cami

Tarihi Kanlıca Yoğurdu

Ajia Hotel

Baruthane Parkı ve Kültür Merkezi

Sevda Tepesi (ziyarete kapalı)

Otağtepe

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Otağtepe Fatih Korusu

Mihribat Korusu

Otağtepe Fatih Korusu (Kavacık)

Tarihi İsmailağa Kahvesi (Kanlıca Yoğurdu için)

Baro Bahçe (Kafe)

Yakamoz Restoran (Balıkçı)

Lacivert (Balık restoranı)

Beykoz merkez

Anadolu yakasında Boğaz nerede biter derseniz ben Beykoz, derim ama aslında Anadolukavağı’nda bile değil Anadolufeneri’nde biter. Dediğim gibi benim için şehrin en uzak uçlarından biridir. İstanbul’un yeşil kalmayı başarmış nadir yerlerinden biridir aynı zamanda. Her tarafından müthiş manzaralar izlersiniz. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Beykoz sokakları

Beykoz şehrin bitiş noktasıdır ama hiçbir şeyden eksik kalmaz. Tarih ararsanız burada, güzellik ararsanız burada, aktivite ararsanız burada. Anadoluhisarı, Kanlıca, Beykoz sokakları yüzyıllık evlerle doludur. Kaleler, camiler, yalılar göz kamaştırır Beykoz sınırlarında. 

Deniz kenarında yürüyüş alanları olduğundan sahilin ve manzaranın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.  Burası asıl yeşil sevenler için tam bir cennet; Polenezköy, Şile, Riva taraflarında doğa içinde yürüyüş ve kamp yapmak için birçok seçenek bulabilirsiniz. 

Beykoz’a gitmek için Üsküdar’dan, Kavacık’tan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ama Beykoz’a gitmenin en güzel yolu denizden olacaktır. Eminönü’nden, Üsküdar’dan, Yeniköy’den ya da Sarıyer’den kalkan vapurları kullanabilirsiniz. 

Beykoz civarında gezilecek yerler:

Beykoz Meydanı

Beykoz İskelesi

İshak Ağa Çeşmesi 

Tarihi sokaklar

Beykoz Korusu

Mecidiye Kasrı (Beykoz Kasrı)

Beykoz Sahili

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Beykoz tepelerinden İstanbul

Beykoz Çayırı

Yalıköy sahili ve sokakları

Çubuklu sahili

Çubuklu Longozu ve göleti

Paşabahçe sahili ve çarşısı 

Burunbahçe Sosyal Tesisleri

Karlıtepe Seyir Kulesi

Tarihi Beykoz Kundura Fabrikası (artık etkinlik alanı ve dizi seti)

Beykoz’un ötesi;

Yuşa Tepesi

Anadolu Kavağı

Yoros Kalesi

Pozrazköy

Polenezköy

Anadolu Feneri

Cumhuriyet Köyü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Riva

Şile

Şile İstanbul’un özellikle de Anadolu yakasının sayfiyesi diyebiliriz. Serin ve temiz denizi sayesinde İstanbulluların tercih ettiği yerlerin başında gelir Şile. Bu küçük balıkçı kasabası plajları ve beachleri sayesinde artık eskinden de daha popüler. En güzel zamanı haziran – ekim arası ama doğaya meraklıysanız, balık yemeyi seviyorsanız bu taraflara her mevsim uğrayabilirsiniz. 

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Şile sahili (merkez)

Şile’de plajlardan başka da görecek farklı şeyler var. Şile Kalesi, deniz feneri, Şile evleri görülmeye değer. Eskiden 2 – 2,5 saat süren yol, yenisi yapıldıktan sonra 30 – 40 dakikaya inince gerçekten de İstanbulluların kaçış noktalarından biri oldu. Eğer vaktiniz varsa özellikle eski yolu sonbaharda mutlaka kullanın. Size inanılmaz güzellikler sunacağı kesin.  

Şile’ye gitmek için aracınız yoksa Üsküdar’dan kalkan halk otobüslerini kullanabilirsiniz.

Şile ve civarı gezilecek yerler:

Şile Sahili

Şile Kalesi

Şile Feneri

Saklıgöl

Şile plajları – Ayazma, Ağlayan Kaya Beach, Life Beach

Sofular Köyü (deniz için)

Kabakoz Köyü Plajı

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Şile

Akçakese Köyü ve Plajı

Değirmençayırı Şelalesi

Ağlayan Kale

Tarihi Şile evleri

Kumbaba Tepesi

Hacılı Köyü ve Şelalesi (kamp için)

Gürlek Mağarası

Ağva

Adalar – Prens Adaları

İstanbul’da gezilecek yerler arasıdan tek bir yer seç derseniz ben Adalar’ı seçerim. Aslında İstanbul gibi dee değildir. Ne zaman gitseniz gösterişli evleri, baharda açan mimozaları, evleri saran begonvilleri, bahçelerden sarkan rengarenk çiçekleri ile benim için bir cennet köşesi, şehirden kaçış noktasıdır. Adalar her gideni kendine aşık eder, o kısacık saatler sizi şehirden koparır, sanki Ege’de bir sahil kasabasına gitmişçesine havanızı değiştirir. 

Diğer bir adıyla Prens Adaları Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada’dan oluşur. Üzerinde yerleşim olmayan Sedef Adası, Yassı Ada bu ada grubu içerisinde anılır.

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Adalar

Adalar, neredeyse hepsi doğal plajları ve özel beachleri ile yaz aylarının en popüler yerlerinden biri haline gelir. Eğer güzel şeyler yemek içmek istiyorsanız Adalar yine doğru adres olacaktır. Şehrin en güzel meyhanelerini, en güzel manzaralı kafelerini ya da hatta piknik alanlarını da buralarda bulabilirsiniz.

Adalar aynı zamanda yürümek, bisiklete binmek içinde harika bir seçenek. Vaktiniz varsa hafta içi gitmeye çalışın. Tatil günlerinde Adalar’a gitmek isterseniz büyük bir insan kalabalığına da hazır olun. 

Adalar’a gitmek istiyorsanız Avrupa yakasından Kabataş’tan, Anadolu yakasından Kadıköy ya da Bostancı’dan Adalar’a Şehir Hatları ya da Turyol’un, Dentur’un gemilerini kullanabilirsiniz.

Seferler için ŞEHİR HATLARI’nın sayfasına göz atabilirsiniz. 

Adalar civarında gezilecek yerler:

Büyükada civarı; BÜYÜKADA DETAYLI REHBERİ

Aya Yorgi 

Eskibağ Plajı

Rum Yetimhanesi

Adalar Müzesi

Heybeliada civarı;

Değirmen Tepe

Deniz Lisesi

Ruhban Okulu

İsmet İnönü Müze Evi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi

Kınalıada civarı;

Hristos Tepesi

Kınalıada Plajları

Kınalıada Cami

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Dönüşüm Manastırı

Burgazada civarı;

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Bayraktepe

Gönüllü ve Mehtap Sokak

6 Numara Halk Plajı

Düşler Sahili

Kalpazankaya Sahili

Madam Martha Koyu

Yassıada – Demokrasi ve Özgürkükler Adası civarı;

Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi

Yerine Ulşamayan Mektuplar Anıtı

Demokrasi Feneri

Fatin Zorlu Cami

Sedef Adası civarı;

Elio Sedef Beach

Sedef Adası Plajı

İstanbul'da gezilecek yerler
İstanbul’da gezilecek yerler – Kanlıca sokakları

İstanbul’da daha fazla gezilecek yer arıyorsanız İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER – AVRUPA ve EN GÜZEL OSMANLI CAMİLERİ yazılarıma göz atabilirsiniz. 

Müzeleri seviyorsanız İSTANBUL’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 MÜZE yazım da işinize yarayabilir.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...