Almanya’yı düşündüğümde aklıma ilk, peri masallarından çıkma şatoları, uçsuz bucaksız yeşili, kendine has mimarisiyle Bavyera gelir. Bavyera’nın en öne çıkan yeriyse tarihi, kültürü ve teknolojisiyle Münih’tir her zaman… Sizlere tüm detaylarıyla harika bir Münih gezi rehberi hazırladım.

II. Dünya Savaşı’nda neredeyse yüzde altmışı yıkılan şehir, gökdelenler dikmek yerine tarihi dokusunu korumayı tercih ederek birçok şeyi aslına uygun inşa etmeyi tercih etmiş. Bu yüzden sanırım çoğu zaman Münih’te dolaşırken sakin bir kasabanın sokaklarında dolaşır gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ona “Millionendorf” yani “milyonluk köy” ismini vermelerinin nedeni de bu olsa gerek. 

Adını keşişlerden alan Münih aynı zamanda Bavyera eyaletinin başkenti. Tarih kokan sokakları ihtişam taşan müzeleri, sarayları ve devasa boyuttaki parkları ile gezmek için ideal bir şehir. Kültürel ve ekonomik zenginliğinin yanı sıra özgür ortamıyla Almanya’nın en sevilen ve en yaşanılası yerlerinden biri olmuş her zaman.

Bavyera eyaleti özellikle her tarafı cennet köşelerden… O yüzden ne kadar gitseniz ne kadar çok kalsanız gezmekle bitmeyecek bir yer. Doğayı ve tarihi kentlerini korumaya gösterdikleri özene hayran kalıyorsunuz.

Münih gezi rehberi
Marienplatz’ın girişinden

Şuna garanti verebilirim ki, modern ve gelenekseli başarıyla harmanlamış, zenginliklerle dolu Bavyeralı Münih, hayallerinizi hiç boşa çıkartmayacak. O zaman Münih gezi rehberine başlayabiliriz.

Münih neresi?

Münih, Almanya’nın 3. büyük şehri. Aynı zamanda Bavyera eyaletinin de başkenti. Almanya’nın güneydoğusunda yer alan Münih, Avusturya sınırına da çok yakın…

Münih’te kaç gün kalmalı?

Ben yıllarca Almanya’yı çok soğuk bulmuş uzak kalmayı tercih etmiştim ama sonradan tanımaya başlayınca Almanya’da gitmeyi arzuladığım birçok yer olduğunu fark ettim. Özellikle Bavyera bölgesi belki de Almanya’nın en güzel yerlerini barındırıyor. O yüzden Almanya’ya, özellikle Münih’e gitme planları yapıyorsanız zaman konusunu çok sıkıştırmayın, derim. 

Münih, 2-3 günde rahatlıkla gezilebilecek bir yer… Münih’e çok yakın öyle güzel yerler var ki, onlar için de mutlaka fazladan 1 veya 2 gün ayırın. 

Münih’e ne zaman gidilir?

Münih gezilecek yerler
Münih gezilecek yerler – Marienplatz

Gezmesi en güzel aylar Nisan – Haziran ve Eylül – Ekim ayları.  Kış ayları çok soğuk geçiyor. Ocak ayında gece yarısı dondurucu bir soğuğa maruz kaldığımı hatırlıyorum. Kar eksik olmuyor ama şehrin hayatının akışını da durdurmuyor. Yaz ayları ise sıcak ve kalabalık zamanı. 

Özellikle gitmiyorsanız Oktoberfest zamanı Münih çok yoğun oluyor. 15 gün civarı süren festival boyunca şehir hem çok kalabalık oluyor hem de otellerde yer bulma sorunu yaşayabiliyorsunuz. Festival eylül ayının sonu ve ekim ayının başlarında düzenleniyor. 

Noel pazarlarına düşkünseniz kasım ve aralık ayları Münih’e gitmek için güzel zaman… 

MÜNİH GEZİLECEK YERLER

Alstadt – Marienplatz

Münih’i gezmek için en iyi başlangıç noktası Altstadt yani şehrin tarihi bölgesi…İlk durak şehrin kalbi hem de merkezi diyebileceğimiz Marienplatz… Meydana tüm ihtişamıyla hâkim Yeni Belediye Binası (Neues Rathaus), Neo Gotik tarzında inşa edilmiş. Herkesin merakla beklediği kuklalar şovu ünlü Glockenspiel de binanın kulesinden izlenebiliyor. Her gün şov saat 11.00 ve 12.00 ve 17.00 (kasım-şubat aylarında kaldırılıyor) saatlerinde yapılıyor. Bina içerisinde ayrıca bir de Oyuncak Müzesi var. Binanın 85 metrelik kulesinden şehrin harika panoramasını seyredebilirsiniz. 

Hofbräuhaus
Münih gezilecek yerler: Hofbräuhaus

Marienplatz’da görecek çok şey var. Ulusal Tiyatro ve dünyaca ünlü bira salonu Hofbräuhaus da burada. Hemen köşedeyse Meryem Ana Kilisesi’ni görüyorsunuz. Nisan-ekim aylarında buradaysanız kuleden şehri izleme şansınız var. Hemen yakınlarındaki Viktualienmartk şehrin pazar yeri. Yan yana sıralanmış küçücük dükkanlarda, Bavyera’nın tüm yerel lezzetlerini bulabiliyorsunuz. Bir kısmı yaz aylarında kocaman bir bira bahçesine dönüşüyor. Şehri yukarılardan izleyebileceğiniz yerlerden diğeriyse meydanın çok yakınındaki St. Peter’s Kilisesi. 306 merdivenle ulaşılan kuleden manzara harika.

Münih Residenz

Münih gezilecek yerler
Münih Residens’ın içinden

Yürüyüş mesafesindeki Münih Residenz, 1500’lü yıllardan beri Alman düklerini ve krallarını ağırlamış. Yıllar içinde büyüyerek bir müze kompleksine dönüşmüş. 130 odalı binada, Rönesans, Barok ve Rokoko tarzının en güzel örnekleriyle süslenmiş salonlar ve tavanlardan gözlerinizi alamıyorsunuz. Özellikle balo salonuna girmelisiniz.

İngiliz Bahçeleri

Münih gezi rehberi
Münih gezi rehberi: İngiliz Bahçeleri

Şehrin en güzel köşelerinden biri de Avrupa’nın en büyük şehir içi parklarından olan İngiliz Bahçeleri. Göletler, kanallar ve bira bahçeleriyle dolu park yaz aylarında yerlilerin ve turistlerin en çok uğradıkları yerlerden. Yüzmek, güneşlenmek, dinlenmek, piknik ve spor yapmak isteyen herkes buraya geliyor. 

Eisbach Nehri üzerinde yaratılan sürekli dalga sayesinde her mevsim burası sörfçülerle doluyor. Yaz aylarında açılan bira bahçelerinde kestane ağaçları altında vakit geçirmek tüm Münihlilerin en büyük zevki. İçeriden içeceğinizi almak kaydıyla yemeğinizi de getirebiliyorsunuz buralara bira bahçelerine.. 

Nymphenburg Sarayı

Prens Ferdinand’ın karısı için yaptırdığı ve “peri” ismini verdiği etkileyici Nymphenburg Sarayı, içindeki Porselen Müzesi, bahçeleri ve muhteşem dekoruyla görmeye değer yerlerin başında geliyor. Kraliyet ailesinin yaz aylarında kullandığı saray, aynı zamanda Bavyera’yı masalsı şatolarla bezemiş II. Ludwig’in de doğum yeri… 

09.00 – 18.00 arası açık 

Giriş Ücreti: Kombine bilet (Saray – Porselen Müzesi – Bahçe) 9 Euro, indirimli 6,50 Euro

Sadece sarayı gezmek isterseniz 6 Euro, sadece Porselen Müzesi 4 Euro, sadece bahçe sarayları için 4,5 Euro… 

18 yaş altı ücretsiz

Bilet: Nymphenburg Palace

 Alman Müzesi

Münih’in etkileyici gezi duraklarından biri de dünyanın en eski ve en büyük teknoloji müzelerinden olan Alman Müzesi… Buluşlar, uzay araştırmaları, mühendislik gibi birçok alanda sergilerin yer aldığı müzeye hazırlıklı gidin. Çünkü burada neredeyse bir gününüzü geçirebilirsiniz.

09.00 – 18.00 arası açık 

Giriş ücreti: Yetişkin 14 Euro, öğrenci 4,5 Euro, 6 yaş altı çocuklar ücretsiz

Bilet: Deutsches Museum 

BMW Müzesi

Bavyera gezi rehberi
BMW Müzesi

Münih’le özdeşleşen müzelerden biri de BMW Müzesi. 1872 yılından beri açık olan müzede geçmişten günümüze BMW’nin ürettiği otomobil, motosiklet modellerini ve uçak motorlarını görebiliyorsunuz. 

Salı ve pazar günleri 10.00 – 18.00 arası açık

Giriş ücreti: 10 Euro, indirimli 7 Euro, grup bileti (5 kişiye kadar) 9 Euro

Bilet: BMW WELT

Kunstareal

Şehrin sanata ayrılmış bölgesi diyebileceğimiz Kunstareal’de 18 müze, 40 kadar galeri, 4 üniversite ve birkaç kültür merkezi yer alıyor. Bölge, Königsplatz ve Theresienstrasse arasında… 

Glyptothek, Alte ve Neue Pinakothek şehrin en önemli sanat merkezleri. Buralarda Alman, Flemenk, Fransız, İtalyan ve İspanyol sanatçılardan Barok, Rönesans, Art Nevaou, Empresyonizm gibi birçok sanat dalından sanat eserlerini görmek mümkün. 

Salı ve pazar günleri 10.00 – 15.00 arası açık

Giriş Ücreti: 4 Euro, pazar günleri 1 Euro

Bilgi için: Kunstareal München

Oktoberfest

Münih’ten bahsederken Oktoberfest’ten bahsetmemek olmaz. Her yıl eylül-ekim aylarında düzenlenen festival, 1810 yılından beri kutlanıyor. 16 – 18 gün boyunca festival, dünyanın her yerinden milyonlarca kişiyi ağırlıyor. Festival alanlarında kurulan devasa çadırların içinde bile rezervasyon gerekiyor. Birçok yerde sadece festival için üretilmiş özel biralar hazırlanıyor. Festival bu yıl (2019) 21Eylül – 6 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. 

MÜNİH’TE BAŞKA NELER YAPILIR?

Bavyera bölgesi gerçekten Almanya’nın hatta Avrupa’nın en önemli doğal güzelliklerine sahip. Çok kısa yolculuklarla dağlara, göllere ve şatolara ulaşmak mümkün… Almanların ünlü Romantik Rotası da bu bölgede… 

Neuschwanstein Şatosu

Disney’e ilham veren Neuschwanstein Şatosu artık Almanya’nın en ünlü yerlerinden biri.  Münih’e 1,5 saatlik mesafedeki şato, kesinlikle görülmeye değer. Otobüs, tren alternatiflerini kullanarak ulaşacağınız kale için önce Füssen’e oradan da Hohenschwangau’ya gelip yürüyerek veya shuttle otobüslerini kullanarak şatoya çıkabiliyorsunuz. Bilet noktasından kaleye yürümek 30-40 dakika sürüyor.

Giriş ücreti 12 Euro, shuttle ile çıkmak isterseniz gidiş dönüş 2.60 Euro

Bilet: Neuschwanstein

Ayrıca, Herrenchiemsee, Linderhof, Schachenhaus bölgede görebileceğiniz diğer güzel şatolar… 

Garmisch Partenkirchen, Zugpiztse, Eibsee

Almanya gezi rehberi
Zugpiztse zirvesinden

Almanya’nın en önemli kayak merkezlerinden olan Garmisch Partenkirchen, 1936 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış. Ancak onu bu kadar popüler yapan şey aynı zamanda Almanya’nın en yüksek zirvesi olan Zugpiztse’nin de şehrin sınırları içerisinde olması. Zugpitzse’ye isterseniz kayak yapın isterseniz sadece gezmek için gidin muhteşem bir deneyim. Harika köyler arasınan geçerek trenle vardığınız noktadan sonra oldukça heyecanlı bir teleferik yolcuğulu ile ulaşıyorsunuz zirveye… Ayrıca Eibsee Gölü de yolunuzun üzerindeki harika duraklardan biri. Garmisch Partenkirchen, Münih’e arabayla sadece 1 saat 10 dakika mesafede…

Berchtesgaden, Hintersee, Köningsee 

Münih’e 2,5 saatlik uzaklıktaki Berchtesgaden tam bir cennet… Tabiat parkları, göller, ormanlarla çevrili bölgede görecek birçok yer var. Almanya’nın en berrak suyuna sahip Königsee, tablolardan çıkma Hintersee ve Ramsau, Bavyera’nın en güzel yerleri arasında sayılıyor. 

Salzburg, Hallstatt

Münih Avusturya sınırına çok yakın olduğundan Salzburg ve Hallstatt’a geçmek için bu fırsatı kullanabilirsiniz. Araçla sadece 1,5 saatlik mesafede olan Salzburg ve 2,5 saatlik mesafedeki Hallstatt, Münih gezinizin unutulmaz bir durağı olabilir. 

Masal diyarı HALLSTATT GEZİ REHBERİ için bu yazıya göz atabilirsiniz. 

Münih’te ne yenir? Nerede yenir?

Şunu baştan söylemeliyim Münih’te kesinlikle aç kalmazsınız. Türk nüfusu fazla olduğundan nereye baksanız bir kebap ya da döner dükkanına denk geliyorsunuz. Özellikle gar ve civarında çok var. 

Türk yemekleri haricinde dünya mutfağının her türünü burada bulabiliyorsunuz. İsterseniz Michelin yıldızlı yerler de var. Ancak Almanya’ya gelmişken Alman mutfağını denemeden dönmek olmaz. Tabi ki, Alman mutfağı sadece bira ve patatesten oluşmuyor. Bavyera mutfağında et yemekleri, sosisler, peynirler ve ekmek çeşitleri oldukça zengin… 

Pletzel yöreye özgü kalp şeklinde bir çeşit simit misali hamur işi, Kasspatzen-Spatzle denen bir çeşit peynirli noodle da deneyebileceğiniz lezzetlerden. 

Bira seviyorsanız en doğru yerlerden birindesiniz…  Yüzlerce yıldır devam eden bira geleneğinin en leziz örneklerini yine burada bulacaksınız. 

Taze meyve ve sebze bulabileceğiniz pazarların yanı sıra sokak lezzetleri de burada oldukça iyi… 

Weisses Brauhaus, Wirtshaus in der Au, Prinz Myshkin, Weisses Brauhaus, Seehaus, Alter Simpl, Hofbräuhaus, Hofbräuhaus, Hirschgarten, Fiedler & Fuchs güzel mekanlardan bazıları. 

Münih’te nerede kalınır?

Münih gezi rehberi
Belediye Binası, Marienplatz

Her çeşit konaklamaya sahip bir şehir… Hostelden, beş yıldızlı otele kadar geniş bir yelpazesi var. Fiyatlar Bavyera’daki diğer yerlere göre birazcık daha fazla olsa da birçok Avrupa şehrinden daha ucuza yer bulmak mümkün. 

Merkezi bir yerde olmak istiyorsanız Marienplatz civarını tercih edebilirsiniz ancak fiyatlar biraz daha pahalı olacaktır. Tren garına yakın olmak isterseniz yine merkezi bir konumda olacaksınız ve fiyatları uygun konaklama bulabilirsiniz. Ulaşım ağı çok iyi olduğundan merkezin biraz dışında yerler seçerek konaklama ücretini daha aşağılara çekebilirsiniz. 

Smart Stay – Hostel Munich City

Tren garına 15 dakika yürüyüş mesafesinde olan hostel, Marienplatz’a da 2 metro durağı uzaklıkta (dilerseniz yürüyürek de gidilebilir)…  Hostelde yatakhane ve özel odalarda kalmak mümkün. Oldukça temiz bir otel ve yardımsever bir ekibi var. Etrafında restoran, market gibi yerler de bulabiliyorsunuz… Ufak bir ücret karşılığı park yerini kullanmak mümkün.

Münih gezi rehberi
Münih Residenz

Sofitel Munich Bayerpost

Tarihi ve çok şık bir binanın içerisinde hizmet veren beş yıldızlı otelde iş dolayısıyla kalmıştım. Tren Garı’nın hemen yanı ve her yere çok yakın. Marienplatz sadece 20 dakika yürüyüş mesafesi..  Etrafı alışveriş merkezleri ve birçok dükkanla çevrili. Spa, sauna, 24 saat fitness servisleri var. En güzeli de yemekleri ve kahvaltısı çok leziz…

Hotel La Maison

İngiliz Bahçeleri’ne 5 dakika, şehir merkezine de 2 metro durağı uzaklıkta olan Hotel La Maison, şık bir tasarım oteli. Yerden ısıtmalı odaların bahçeye bakanlarında balkon var. En yakın metro istasyonuna 4 dakika uzaklıkta… 24 saat açık resepsiyonu ve çok lezzetli bir kahvaltısı var. 

Wombat City Hotel Munich

Şehir merkezinde ve uygun fiyatlı bu hotel, Marienplatz’a 10 dakika uzaklıkta. Odaların yanı sıra yatakhaneli odaları da mevcut. Birçok odası balkonlu… Kahvaltısı güzel ve dilediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. İçerisinde barı ve ortak alanı da oldukça düzgün. Aynı zamanda bilgisayar ve bilardo masasını da kullanabiliyorsunuz. 

Münih gezi rehberi
Münih Residenz’ın içinden

Münih’e nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Münih’e düzenli uçuşları var. Onurair ve Sunexpress de Türkiye’nin farklı şehirlerinden Münih’e uçuyor. Hatta Pegasus’un kampanyalarını takip ederseniz umduğunuzdan çok ucuza bilet yakalayabilirsiniz. 

Diğer Avrupa şehirlerinden buraya gelmek için tren ve otobüs bağlantıları oldukça iyi. Flixbus Avrupa’da oldukça yaygın bir ağ… Alman Tren Yolları olan Deutsche Bahn (DB) ile birçok şehre rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 

Şehir içi ve havalimanı ulaşım

Şehir içi ulaşım konusunda oldukça iyi bir sistem var. Metro, tren, tramvay ve otobüsle istediğiniz noktaya gitmek mümkün. Birçok yer şehir merkezinde ama bazı yerlere gitmek için toplu taşımayı kullanmanız gerekebilir. 

U-Bahn metro sisteminin ismi… S-Bahn ise tren hattını ifade ediyor. 

Gezeceğiniz yerlere göre farklı bilet çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. Münih’te de şehir 1-2-3-4 gibi farklı bölgelere (zone) ayrılmış. Kullandığınız zone’lar çoğaldıkça bilet fiyatları da artıyor. Biletler makineden alınabiliyor. Bu biletler otobüs, tren, tramvay gibi farklı araçlarda kullanılabiliyor. 

Münih gezilecek yerler
Münih Residenz, Balo Salonu

Havalimanından şehre ulaşım

Havalimanından şehir merkezine gitmek için tren (S-Bahn)’ı tercih ederseniz 30-40 dakika sürüyor. S1 şehrin batı kısmına, S8 doğu kısmına gidiyor. Her 10 dakikada bir sefer var. Eğer “airport day ticket – günlük bilet” alırsanız ilk günün şehir içi ulaşımını da kapsıyor bu bilet. Tek kişi için ücreti 12 euro, grup bileti (5 kişiye kadar) alırsanız 22 euro.

Lufthansa Expess Bus ile de şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Her 13 dakikada bir çalışan otobüslerle yolculuk 45 dakika sürüyor. Terminal 2, Terminal 1 /Modul A, Terminal 1/MAC, Terminal 1 Modul D Terminal havalimanı içerisinde uğradığı istasyonlar. 

MÜNİH GEZİ REHBERİ – GEREKLİ BİLGİLER

Dil

Almanca                                  

Para birimi

Euro

Zaman

+1 saat yaz uygulamasının kaldırılmaması nedeniyle +2 saat

Vize

Schengen vizesi gerekiyor. Almanya genelde uzun vize vermiyor. O yüzden eğer uzun süreli vize istiyorsanız burası iyi bir seçenek değil. 

Eğer ilk defa SCHENGEN VİZESİ alıyorsanız bu yazı işinize yarayabilir. 

Yalnız gidilir mi?

Münih’e tek başıma, arkadaşlarımla ve iş için birkaç kez gittim. Güvenli bir şehir… Ancak kalabalık bir şehir olduğundan geç saatlerde ve ara sokaklarda dikkatli olmakta fayda var. Yankesicilik derseniz de her büyük şehirde olduğu kadar…

Almanya’nın fuar şehri ve en yeşil şehirlerinden olan HANNOVER‘i daha yakından tanımak isterseniz bu yazı size fikir verebilir.

Daha fazla fotoğraf ve güncel gezileri kaçırmamak için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...