İstanbul’da bazı semtler vardır, sokaklarında gezerken başka döneme ışınlanmış gibi hissedersiniz. Mimari dokusu, mahalle kültürü, insanları, çarşısıyla sizi başka yerlere alır götürürler. İşte Balat ve Fener de böyle yerlerin başında geliyor. Son 10 – 15 yıldır geçirdiği değişimle İstanbul’un en popüler yerlerinden biri olmayı başardı. Balat – Fener Gezi Rehberi içerisinde İstanbul’un yükselen yıldızı bu güzel semtleri gezerken görmeniz gereken yerler hakkında detaylar bulacaksınız. 

Balat – Fener diyorum ama anlatacağım bölge aslında Cibali’den başlayıp Ayvansaray’a kadar uzanıyor. Birbirinin içine geçmiş semtler olduğundan hepsini birlikte anlatmaya çalıştım.

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener denk geleceğiniz renkli evlerden birkaçı.

Balat – Fener neresi?

İstanbul’un en eski semtlerinden olan Balat, şu an Fatih ilçesine bağlı, Haliç kıyısı boyunca uzanan bir semt. Roma İmparatorluğu döneminde surlar dışında olan bölge Doğu Roma İmparatorluğu döneminde surların genişletilmesiyle merkezi yerleşim yerlerinden biri olmuş. 

Balat – Fener semtleri 1990’lara kadar biraz ihmal edilmiş olsa da bu tarihten sonra yaşadığı dönüşüm projeleriyle şimdinin en popüler semtlerden biri oldu. Burası üç dinin birlikte yaşadığı, sokaklarında çocukların koşturduğu, teyzelerin kapı önlerinde sohbet ettiği, halen camdan cama çamaşırların asıldığı, balkonlardan bakkala sepetlerin indiği yaşayan, çok kültürlü bir semt. Bu yüzden de sokaklarına yansıyan bu renkli mozaik herkesin ilgisini çekiyor. Bir de fotoğrafla ilgileniyorsanız burası tam size göre…

Tarihte Balat

Balat’ın o zamanlardaki önemi bölgede bulunan Vlaherna (Blachernae) Sarayı’ndan geliyor. İsminin “saray yeri” anlamına gelen “palation” kelimesinden geldiği biliniyor. Sahil deniz ulaşımına uygun olduğundan bölge bir giriş kapısı görevi üstlenmiş. Haliç surları üzerindeki Balat Kapısı deniz yoluyla saraya gelenlerin kullandığı kapı olmasından dolayı bölge her zaman önemli bir yer olmuş. Depremde yıkılan kapı şu an yok ama yeri belli oluyor. 

Tarih boyunca bölgede Museviler ağırlıklı olarak yaşamışlar. 2. Beyazıd döneminde 1492 yılında İspanya’dan getirilen 200 bin kişilik Musevi nüfus ile daha sonra Makedonya’dan gelen daha küçük bir Musevi grup da buraya yerleştirilmiş. Daha azınlıkta olsa da Ermeniler ve Türkler hep birlikte burada birlikte olmuşlar. Yıllar sonra Musevi nüfusun farklı bölgelere göçüyle buraları Karadeniz başta olmak üzere Anadolu’dan birçok göç almış. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi

19. yüzyıl dönüm noktası 

Tarih boyunca Balat birçok yangın geçirmiş. Birçok bölge yeniden inşa edilmiş. Bu dönemki hali ise 18. yüzyıl sonları 19. yüzyılın başlarında şekil almaya başlamış. Tuğladan cumbalı evler bu dönemlerden kalma… 

Ancak asıl değişim 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra yaşanmış. Balat sahili fabrikalar, imalathaneler, mezbahalarla dolunca çehre değişmiş. Bunların kirlettiği Haliç’ten kokular yükselirken üretim yerleri, kıyı ile iç kesimlerin bağlantısının kesilmesine neden olmuş. 1990’larda bölgede ıslah çalışmaları başlatan belediye, fabrika ve imalathaneleri kaldırarak buralar yeniden düzenledi. Sahilde geniş yeşil alanlar yarattı. 

İsrail devleti kurulduktan sonra Balat’tan çok fazla Musevi nüfusu buraya göç ederken maddi durumu iyi olanların birçoğu da şehrin hareketlenen diğer bölgelerine taşınmış. Halen az da olsa bölgede Musevi ve Ermeni nüfusu yaşamaya devam ediyor. 

2003 yılında UNESCO’nun desteklediği projeyle Fener ve Balat çehresi yenilenmeye başladı. Eski evlerin bir kısmı onarıldı, çarşıya hayat verilmeye çalışıldı ve bu düzenlemeler 2008’de tamamlandı. Hareketlenmeye başlayan bölge yavaş yavaş insan çekmeye başladı. 2012 gibi bölgedeki evler baştan boyandı. Birkaç farklı kafe açılmasıyla hayat bir anda renklenmeye başladı. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi

İnsanlar Balat’ı keşfediyor

Özellikle Taksim-Beyoğlu’nun çehre değiştirmesinden rahatsız olan entelektüel kesim buraya kaydı. Evler aldılar, kafeler açtılar. Butikler, vintage mağazalar, atölyeler açılmaya başladı. 3-4 yıl içinde değişim takip edilemez oldu.  Bunların üzerine bazı dizilere sahne olan Balat sokakları neredeyse tüm Türkiye’nin dikkatini çekti. Bunun yanı sıra renkli evlerin, hareketli sokakların – kafelerin fotoğrafları sosyal medyaya düşünce asıl hareket o zaman başladı. 

Artık Fener – Balat sokakları ne zaman gitseniz dolu. Hayatın canlanması her ne kadar birçok kişiyi memnun etse de eski esnaf kiraların yükselmesinden şikâyet ediyor. Baş edemeyenlerse yerlerini yeni kafe ya da dükkanlara devrediyor maalesef.  

Hayatınızda bir kere de olsa Fener’e, Balat’a gidin. Rengarenk sokaklarında dolaşın, antikacı dükkanlarına girin, mezatlara katılın, tarihi fırınından çaya bandırmak için galeta alın, çayınızı – kahvenizi yine birbirinden renkli kahvecilerde yudumlayın. Farklılıkların ve renklerin hayat bulduğu bölgeyi eminim çok seveceksiniz. 

Balat – Fener gezi rehberi içerisinde başta da dediğim gibi aslında Cibali – Fener – Balat – Ayvansaray bölgesini kapsayan yerleri bulacaksınız. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi

Balat – Fener gezi rehberi – Öneriler

Tarihi binalar

Balat da Fener de İstanbul’un en eski semtlerinden. Eski Bizans’ın yönetim merkezine yakınlığı ve surlar içinde olması nedeniyle bölge her zaman önemini korumuş. Fatih Sultan Mehmet bölgeye özel ilgi göstermiş, eski eserler korunurken bir yandan yeni yapılar eklemiş.  Bu yüzden Balat – Fener hem Roma – Bizans döneminden hem de Osmanlı döneminde kalma eserlerle dolu. Bölgeyi gezerken İstanbul’un 18 – 19. yüzyıllardaki yeni yüzüne ve 20. yüzyılda geçirdiği dönüşüme şahit olacaksınız… 

Renkli binalar, sinagoglar, kiliseler, camiler, hamamların her biri birbirinden değerli. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Kırmızı Mektep

Balat – Fener’de görebileceğiniz tarihi binalar:

Ayakapı Hamamı

Cibali Kapısı

Özel Fener Rum Lisesi

Fener Rum Patrikhanesi

Aya Yorgi Kilisesi

Metroloji Kilisesi

Gül Cami

Sveti Stefan Bulgar Kilisesi

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Özel Maraşlı Rum İlköğretim Okulu

Moğolların Meryem Kilisesi (Kanlı Kilise)

Balat Kültür Merkezi

Tahta Minare Cami

Yanbol Sinagogu

Ahrida Sinagogu

Balat Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi

Ferruh Kethuda Cami

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Camhane Sanat Merkezi

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Demir Kilise’nin içinden bir görünüm.

İlginç sokaklar ve görülmesi gereken mekanlar  

Balat’ta sizi en çok eğlendirecek şeylerden biri sokaklar olacak. Renkli sokaklar, renkli evler, merdivenleri gördükçe fotoğraf çekmeyi bir an olsun bırakamayacaksınız. Hele mevsim bahar ya da yazsa hayatın nasıl sokaklara taştığına şaşıracaksınız.

Aynı zamanda eski fabrikadan gösterişli bir üniversiteye dönüşen Kadir Has Üniversitesi, içindeki Rezzan Has Müzesi, Oyuncak Müzesi, Hobit Evi gibi birçok ilginç mekan yine bu semtte göreceğiniz yerler arasında. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Merdivenli Yokuş

Balat – Fener’in meşhur sokakları:

Merdivenli Yokuş

Mürselpaşa Caddesi – Renkli evler sokağı

Kiremit Caddesi Evleri – Ünlü renkli evler

Merdivenli Mektep Sokak – İncir Ağacı Kahvesi yanı

Sancaktar Yokuşu – Yuvarlak evli sokak – Kırmızı Mektep

Yıldırım Caddesi – Kafe-vintage dükkanlar ve restoranlar

Vodina Caddesi – Ana cadde

Leblebiciler Sokağı – Çıfıt Çarşısı

Cibali Şerefiye Sokak 

Görülmesi gereken diğer mekanlar:

Kadir Has Üniversitesi 

Cibali Tütün Fabrikası 

Rezzan Has Müzesi

Balat Oyuncak Müzesi

Molla Aşkı Teras Cafe

Hobit Evi

Antikacılar / mezat evleri ve vintage dükkanlar

Fener – Balat’ta yapacağınız en ilginç şeylerden biri de mezat evlerinde bir mezata katılmak olacak. Genellikle antikacıların pazar günleri yaptığı mezatlara katılım serbest. İster alın isterseniz sadece izleyin size kimse karışmıyor. Bazen bir kibrit kutusu bazen yüzyıllık bir kasenin nasıl da heyecanla satıldığını görünce kendiniz de bir şeyler almadan çıkamayacaksınız.

Meraklısı mısınız bilmiyorum ama Balat’ta ikinci el eşya ya da kıyafet satan dükkanlar da son dönemde açılan yerler arasında. Buralarda her zevke göre bir şeyler mutlaka buluyorsunuz. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener sokakları

Antika ve mezat evleri:

Fener Antik Mezat 

Mekân Antik 

Maison Balat (Hem kafe hem antikacı)

Terekeci 

Büyülü Fener 

Anılar Eskici Dükkânı

Çıfıt Çarşısı ve çevresi

Vintage dükkanlar:

Kulis Vintage

Backstage Vintage

Rag’n Roll Vintage

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Patrikhane’nin içinden görünüm.

Atölye ve tasarım dükkanları

Fener ve Balat’ın yeni mekanları arasında en çok göreceğiniz yerler, farklı farklı konularda düzenlenen atölyeler olacak… Neredeyse her sokakta seramik atölyesi görebiliyorsunuz. Bunların bir kısmında satış yapılıyor, bir kısmında isteyenler ders alabiliyor. 

Seramiğin yanı sıra cam atölyeleri, ahşap ürünler ve tabela boyama gibi farklı alanlarda atölyeler ve tasarım dükkanları bulabiliyorsunuz.

Atölyeler:

Cam atölyesi 1200 derece cam – Cam işleri

Tabela Atölyesi – Klasik tabela, branding, logo 

Atölye Kafası – Ahşap ürünler

Balart – Seramik 

Elif Acar Seramik Atölyesi

Çamurotu Seramik Atölyesi

Tasarım dükkanları:

Bazen Açık Dükkân

Rafcrafts

ManuMundi

Ünlü fırın ve yiyecek satan yerler

Fener ve Balat sokaklarında gezerken göreceğiniz gibi yeni nesil kafeler, kahve dükkanları, restoranlar çok rağbette ama bölgeye geldiğinizde buraya ait tatları ve lezzetleri de denemenizi öneririm. Küçük esnafa destek verebilmek açısından bu çok önemli…

Yerel tatlar:

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Balat Merkez Şekercisi.

Balat Merkez Şekercisi

Balat Turşucusu

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri

Yeme içme mekanları

Balat ve Fener hakkında bilgi ararken en çok merak edilen başlıklardan biri bu oluyor sanırım. Çünkü keyifli bir gezinin ardından vereceğiniz molada, güzel yiyeceklerin tadına bakarken yorgunluk atabileceğiniz bir yerler olması çok önemli. Bana bu tür yerlerde otururken semtin gerçek havasını hissedebiliyor, etrafı gözleyebiliyorsunuz gibi geliyor. O yüzden özellikle ilk defa gittiğimiz yerlerde böyle mekanları keşfetmek iyi hissettiriyor insana. 

Fener de Balat da bu açıdan çok zengin. Belki de bu kadar tutulmasının sebebi de birbirinden otantik birçok kafenin olması. Birçoğu gerçekten kendine has ve özellikli mekanlar. Ben en popülerlerini burada toplamaya çalıştım ama genel olarak semtte rastgele gireceğiniz mekanların çoğu, sizi üzmeyecek nitelikte. 

Balat şimdiki Balat olmadan da yeme – içme anlamında çok önemli mekanlara sahipti. Bunlardan Agora Meyhanesi yıllardır ayakta ve aynı kalitede. Balat’ın en önemli simgelerinden biri şimdi. En az onun kadar ünlü Cibali Balıkçısı ve Barba Vasilis’e de mutlaka uğramalısınız. 

Balat - Fener gezi rehberi
Balat’ın en bilinen yerlerinden Cooklife.

Kafeler ve kahveciler:

By Harve

Casa Cooklife

Pop’s Balat

Cafe Naftalin

Coffee Department

Cumbalı Kahve

Kadraj

Balat Coffee and Guide

Perispri Cafe

Cafe Vodina

İncir Ağacı Kahvesi

Maide Cafe

Mare Mosso

Bi’Yudum

Coffee Department

Artcolist

Brew Coffee Works

Nefa Coffee & Co.

Balat Fida Cafe

Vanilla Cafe 

Velvet Balat

Smelt & Co.

Forno

Restoranlar – Lokantalar:

Fındık Kabuğu Restoran

Pavita Mantı

Asitane

Primi

Namlu Köfteci (Bu esnaf lokantasının köftesi ve kuru fasulyesi favorim)

Balat Sahil Restoran

Meyhaneler:

Agora Meyhanesi

Barba Vasilis

Cibalikapı Balıkçısı

Balat’a nasıl gidilir?

Balat birçok yere göre kolay ulaşılır semtlerden biri. Eminönü üzerinden gelmek ise en kolay yol olacak sanırım. Çünkü birçok yerden buraya farklı şekillerde ulaşım imkânı bulabiliyorsunuz. Tramvay, Marmaray, metro, otobüs hatları ya da ŞEHİR HATLARI‘nın hepsini kullanma imkanı var. 

Balat gezilecek yerler
Fener İskelesi

Hatta dilerseniz 20 – 25 dakikalık bir yürüyüşle Fener’e oradan da Balat’a ulaşabilirsiniz. Bunun için en iyi başlangıç noktası Eminönü ya da Karaköy olacaktır. Eminönü’nden direk Haliç’e doğru yürümeniz gerekiyor. Karaköy’den geliyorsanız Metro Köprüsü’nü, Atatürk Köprüsü’nü ya da Galata Köprüsü’nü kullanabilirsiniz. 

Otobüsler için yine önce Eminönü’ne gelmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracak. Galata Köprüsü’nün Haliç tarafındaki otobüs duraklarından Haliç – Eyüp yönüne giden otobüslerin güzergâhı buradan geçiyor. Aynı zamanda Taksim’den gelen bir otobüs hattının yanı sıra Ayazağa – Yenikapı Hattı da Balat’a giderken kullanabileceğiz otobüslerden biri. 

Eminönü – 33ES, 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A, 99Y

Taksim – 55T

Yenikapı – 41Y

Deniz yolu ile Kadıköy’den ya da Üsküdar’dan bağlantı yapabilirsiniz. Kadıköy’den geliyorsanız Eminönü’nden sonra yine otobüs – tramvay – yürüyüşle Fener – Balat’a ulaşabilirsiniz. 

Üsküdar’dan geliyorsanız Eminönü hattının yanı sıra Haliç hattını kullanarak Fener – Balat iskelelerinden birinde inerek kısa bir yürüyüşle renkli sokaklara ulaşabiliyorsunuz. 

Bu arada 2021’de hizmete giren yeni tramvay hattı Eminönü – Alibeyköy arasında işliyor. Kalkış yeri için Atatürk Köprüsü’nün biraz ilerisine kadar yürümeniz gerekiyor ama işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Balat - Fener gezi rehberi
Balat – Fener gezi rehberi – Sveti Stefan Bulgar Kilisesi

İstanbul’da gezecek yerler arıyorsanız şu yazılar size yardımcı olabilir:

AVRUPA YAKASI GEZİLECEK YERLER

BÜYÜKADA GEZİLECEK YERLER

Ayrıca çikolata sevenlerin bayıldığı İSTANBUL’UN EN İYİ ÇİKOLATACILARI yazım da hoşunuza gidebilir. 

Daha çok fotoğraf ve güncel geziler için instagram sayfamı takip etmeyi unutmayın: Figen Kokol

Yorumlar kapandı...